Projekt InclusEU promuje działania humanitarne. Uczestniczy w nim RARR

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 27 marca 2023

Fot. Materiały prasowe

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. uczestniczy w międzynarodowym projekcie InclusEU, który ma za zadanie promocję działalności humanitarnej wśród młodzieży. Niedawno odbyło się pierwsze spotkanie uczestników tej inicjatywy, podczas którego prezentowano jak młodzi ludzie z Hiszpanii angażowali się w pomoc podczas pandemii Covid-19.

InclusEU

Pomysł na rozpoczęcie projektu InclusEU zrodził się w czasie pandemii koronawirusa. Ogólnym celem tej inicjatywy jest promowanie działań humanitarnych jako sposobu na rozwiązanie kryzysów społecznych. Projekt ma międzynarodowy charakter, uczestniczą w nim organizacje z Hiszpanii, Węgier, Irlandii, Portugalii, Rumunii, Włoch i Niderlandów. Polskę natomiast reprezentuje Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

- Chcemy na podstawie wymiany doświadczeń przez organizacje z różnych krajów, wypracować model prowadzenia działań humanitarnych podczas kryzysów. Skupiamy się na pandemii koronawirusa, ale poruszamy także temat wojny na Ukrainie - tłumaczy Agnieszka Nędza z Działu Projektów i Programów Krajowych i Międzynarodowych Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Projekt InclusEU ma ustanowić nową formę dialogu na temat przyszłości Europy, gdzie młodzi ludzie będą głównymi czynnikami i wolontariuszami w łagodzeniu skutków tej rzeczywistości poprzez solidarne działania pozwalające na budowanie relacji i integrację tych grup społecznych, które są bardziej wykluczone społecznie.

Odbyło się pierwsze spotkanie

Niedawno w niewielkim miasteczku Rafelbunyol w Hiszpanii odbyło się inauguracyjne spotkanie projektu InclusEU. Miejsce to nie było przypadkowe, bo liderem całej inicjatywy jest Rada Miejska Rafelbunyol.

- W pierwszym spotkaniu warsztatowym poruszane były tematy dotyczące wpływu pandemii Covid-19 na młodych ludzi oraz omawiane były przykłady działań humanitarnych, które prowadzone były w czasie pandemii w rejonie miasteczka Rafelbunyol - mówi Agnieszka Nędza z RARR.

W spotkaniu udział brali również przedstawiciele młodych ludzi (w wieku 18-30), którzy brali czynny udział we wspomnianych działaniach humanitarnych. Planowane są kolejne spotkania w ramach InclusEU. W maju o swoich doświadczeniach z czasu pandemii mają opowiedzieć Węgrzy.

Projekt InclusEU finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości”.

Wokul

Fot. Materiały prasowe

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4