O wsparciu osób ze szczególnymi potrzebami dyskutowano w Rzeszowie

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 3 października 2023

Fot. ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej zorganizował we wtorek, 3 października w Rzeszowie konferencję „Wdrażanie i monitorowanie dostępności w instytucjach publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami”.

- ZUS od wielu lat wspiera osoby ze szczególnymi potrzebami. Dąży do poprawy jakości usług i podnosi standard obsługi klientów, w tym w również osób z niepełnosprawnościami. Temat dostępności jest dla ZUS zadaniem priorytetowym – informuje Wojciech Dyląg, rzecznik ZUS w województwie podkarpackim.

Uczestnicy konferencji wysłuchali wykładów o celach i postępach programów, które zapewniają dostępność osobom ze szczególnymi potrzebami, postepowaniach skargowych na brak dostępności oraz praktykach w zakresie wdrażania dostępności w instytucjach publicznych. Poznali także narzędzia, które wspierają wdrażanie dostępności, m.in. pożyczki z Funduszu Dostępności oraz programy i projekty realizowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

W konferencji udział wzięli m.in. Mariusz Jedynak – członek Zarządu ZUS, Małgorzata Jarosińska-Jedynak – sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Ewa Leniart – wojewoda podkarpacki, Władysław Ortyl – marszałek województwa podkarpackiego oraz Ewa Draus – wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Jak podkreśliła sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, pięć lat temu rozpoczęła się realizacja Rządowego Programu Dostępność Plus, który kompleksowo obejmuje tematykę dostępności w Polsce.

– Dzisiaj mówimy o 18 mld zł środków, które zostały zainwestowane w dostępność, mówimy o 3 tysiącach dostępnych miejsc publicznych, począwszy od szkół, uniwersytetów, placów zabaw, bibliotek, urzędów, ośrodków ochrony zdrowia, dostępnych przystanków autobusowych, dworców, peronów, środków komunikacji publicznej poprzez dostępne pociągi, autobusy, ale mówimy też o wielu tysiącach osób, które dziś wiedzą, jak rozmawiać z osobami z niepełnosprawnością, jak podchodzić do kwestii związanych z projektowaniem uniwersalnych rozwiązań w instytucjach publicznych, które również przełamały swoje wewnętrzne bariery, ponieważ dostępność zaczyna się od drugiego człowieka – mówiła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Wojewoda Ewa Leniart zaznaczyła, że działania w zakresie zapewnienia dostępności to przede wszystkim wiele konkretnych rozwiązań wychodzących naprzeciw oczekiwaniom osób z niepełnosprawnościami, zastosowanych również w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, m. in. w zakresie dostępności architektonicznej. Dodała także, że PUW jest pracodawcą równych szans i odnotowuje systematyczny wzrost zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami. Na koniec sierpnia br. taki wskaźnik wynosił 7,31 proc.

Fot. Podkarpacki Urząd Wojewódzki

O szczegółach wdrażania i monitorowania dostępności w urzędzie wojewódzkim mówiła koordynator do spraw dostępności w PUW w Rzeszowie Katarzyna Nalepa.

Udział w konferencji wzięło ponad 150 osób - przedstawicieli służb, inspekcji, straży, administracji publicznej i organizacji pozarządowych. Spotkanie miało na celu ułatwienie wymiany doświadczeń i wypracowanie dobrych praktyk w dziedzinie dostępności, szczególnie w zakresie usuwania barier i utrudnień architektonicznych, cyfrowych oraz informacyjno-komunikacyjnych. Konferencja zorganizowana została przy partnerstwie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Red.

Fot. ZUS

Fot. ZUS

Fot. ZUS

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4