W Rzeszowie otwarto Miejskie Centrum Seniora. Znajduje się w Rynku

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 29 marca 2024

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

W czwartek (28 marca) w Rzeszowie otwarte zostało Miejskie Centrum Seniora. Znajduje się w kamienicy Rynek 7. W tym roku miasto na działalność na rzecz seniorów przeznaczy 1,2 mln zł.

Trwa kampania wyborcza, w którą zapewne „przypadkowo” wpisują się różne wydarzenia organizowane przez miasto dotyczące np. oddania do użytku kolejnych inwestycji lub podpisania umów na nowe przedsięwzięcia. Tym razem otwarto Miejskie Centrum Seniora.

- To Wasze miejsce, Wasze królestwo. To cudowne, że chce Wam się działać na rzecz innych ludzi i wszystkich seniorów, których trzeba aktywizować i tłumaczyć, że seniorski wiek to nie jesień życia, ale jego piękna część – podkreślał prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Konkurs na utworzenie i prowadzenie Miejskiego Centrum Seniora został ogłoszony już w 2022. Było to zadanie 2-letnie, zakończone 31 grudnia 2023 r. W 2023 r. na bazie zebranych wcześniej doświadczeń ogłoszony został konkurs na prowadzenie nowego MCS w latach 2024 – 2025, z budżetem wynoszącym 300 tys. zł. Wybrana została Fundacja Level up, która do 2025 r. centrum będzie prowadziła.

Będzie ono działało w kamienicy Rynek 7, w której mieści się również siedziba Rzeszowskiej Rady Seniorów. - To tutaj są realizowane: dyżur informatyka, szkolenia z obsługi komputera czy smartfona, warsztaty proekologiczne, kursy pierwszej pomocy, szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, bezpieczeństwa na drodze, wykłady na temat starzenia się, cykliczne zajęcia ruchowe. MCS rozpoczyna też ścisłą współpracę z klubami seniora (a jest ich już 25) działającymi w Rzeszowie, w ramach której zaplanowane zostały cykliczne spotkania Forum Klubów Seniora. W MCS zaplanowano również propagowanie wolontariatu na rzecz osób dojrzałych. Realizuje się też „telefon życzliwości”, gdzie senior może zadzwonić, żeby porozmawiać, podzielić się problemami czy dowiedzieć się, gdzie szukać pomocy. Kolejną ciekawą usługą realizowaną przez centrum jest „pomocny pan”. Polega ona na realizowaniu drobnych napraw domowych, gdzie usługa jest finansowana z budżetu miasta - mówiła o tym, czym MCS będzie się zajmowało Małgorzata Cisek – Kozieł, prezes Fundacji Level up i koordynator MCS.

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

- Jeśli chodzi o kwestie zdrowia i opieki nad seniorami powierzyliśmy je rzeszowskiemu Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, który świadczy usługi opiekuńczo pielęgnacyjne dla 936 seniorów na kwotę 13 850 363 zł. Ponadto zajmuje się także świadczeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla 19 seniorów (ich wartość to 279 477 zł), a także usługi sąsiedzkie - formę pomocy społecznej, która jest realizowana od listopada 2023 r., a polega na pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, prostej podstawowej opiece higieniczno-pielęgnacyjnej – poinformowała Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa.

Jak dodała Stachowska, w latach 2022 – 2023 w Rzeszowie zakupiono 354 opasek życia dla seniorów. Całkowity koszt realizacji tego programu to 255 698 zł, z czego wkład własny miasta to 20 proc.

Wiceprezydent przypomniała także o działności Środowiskowego Domu Samopomocy „Niezapominajka”. To dzienna placówka wsparcia z 25 dostępnymi miejscami dla osób z demencją i otępieniami, zwłaszcza z chorobą Alzheimera, finansowana ze środków budżetu państwa. – Warto dodać także, że 27 marca otworzyliśmy Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne - pierwszą tego typu placówce w Rzeszowie. Powstała przy ul. Sucharskiego, obok Domu Pomocy Społecznej. Centrum obejmie opieką 20 dorosłych osób posiadających znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności – mówiła Krystyna Stachowska.

Łącznie na działność na rzecz seniorów Rzeszów przeznaczy w tym roku 1,2 mln zł.

Jak poinformowała wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul, na działalność społeczną dla seniorów, ale też osób z niepełnosprawnościami na ten moment przeznaczono w tym roku dla miasta Rzeszowa ok. 2 mln zł. Środki te będą wydatkowane na opiekę wytchnieniową, funkcjonowanie Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego i asystenta osoby z niepełnosprawnością.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4