Sierpniowa akcja oddawania krwi. Dlaczego warto zostać krwiodawcą?

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 27 lipca 2019

Fot. unsplash.com

Krew jest substancją, której niczym nie można zastąpić ani wyprodukować. Jest lekiem, którego nie może zabraknąć, a jego zapas gwarantuje wyłącznie dawstwo krwi, dlatego tak ważne jest, aby byli chętni żeby ją oddawać. Takie działanie może uratować komuś życie.

W sierpniu każdego roku odbywa się akcja „Sierpień Miesiącem Honorowego Krwiodawstwa” , której celem jest zachęcanie ludzi do dzielenia się najcenniejszym darem – swoją krwią. Organizatorami są członkowie NSZZ „Solidarność”, którzy za patrona przedsięwzięcia obrali sobie św. Jana Pawła II.

- Włączając się w sierpniową akcję budujemy wspaniały pomnik naszego rodaka Jana Pawła II i wypełniamy jego testament zawarty w słowach: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” – dowiadujemy się od organizatorów.

W ubiegłym roku w ramach sierpniowej akcji, w samym Rzeszowie krew oddało 446 osób, co daje łącznie ponad 200 litrów krwi. Organizatorzy zachęcają do przyłączenia się do grona krwiodawców i apelują, jak ważną jest to sprawą. Wielu ludzi boi się oddawać krew, jednak warto wiedzieć, że pobieranie krwi nie boli. Wykonuje się je w komfortowych dla krwiodawcy warunkach, pod stałą opieką pielęgniarską i nadzorem lekarza. W krwiodawstwie używa się wyłącznie jednorazowego sprzętu (igły i pojemniki), dlatego nie może być mowy o zakażeniu się czymkolwiek podczas oddawania krwi.

Kto może oddać krew?

Dawcą może zostać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 – 65 lat. Wystarczy zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie przy ul. Wierzbowej 14 lub jego Oddziału Terenowego w Leżajsku przy ul. Leśnej 22 (Szpital Powiatowy) i Mielcu przy ul. Żeromskiego 17, z dowodem osobistym lub innym dokumentem ze zdjęciem. Tam z pobranej próbki krwi, wykonuje się wstępne badania na podstawie których, łącznie z badaniem lekarskim ustala się czy kandydat na dawcę jest zdrowy, a tym samym czy może bez szkody dla siebie oddawać krew. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Oddanie takiej ilości krwi nie jest szkodliwe dla zdrowia.

Do oddania krwi nie należy zgłaszać się na czczo, wskazany jest lekki, możliwie beztłuszczowy posiłek. Sam zabieg pobrania krwi, który wykonuje fachowy pracownik służby krwi trwa kilka minut i jest niemal bezbolesny. Dzień oddawania krwi jest wolny od nauki, pracy. Należy tylko pamiętać o zabraniu odpowiedniego zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa. Każdy dawca przed opuszczeniem punktu poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal, czyli 8 tabliczek czekolady.

Oddając krew możemy uratować komuś życie. Osoba, która otrzyma krew pozostanie nam nieznana, jednak warto pamiętać, że ona również jest czyimś przyjacielem, rodzicem lub krewnym.

Kam.

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

Fot. Materiały organizatorów

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4