80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Tak uczczono ją w Rzeszowie

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 2 września 2019

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart
Fot. 21. Brygada Strzelców Podhalańskich

W niedzielę, 1 września uroczystą Mszą św. w kościele garnizonowym oraz apelem pamięci i salwą honorową uczczono 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w Garnizonie Rzeszów.

Liturgię, która rozpoczęła się o godzinie 12.30 w kościele garnizonowym odprawił ksiądz pułkownik Maciej Kozicki - kapelan Garnizonu Rzeszów. Po zakończeniu Mszy św. na placu przy kościele, odegrano hymn państwowy, który rozpoczął uroczysty apel.

W uroczystościach udział wzięli kombatanci, parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, służb mundurowych, żołnierze z Garnizonu Rzeszów na czele z Szefem Szkolenia 21. Brygady Strzelców Podhalańskich ppłk. Tomaszem Gdakiem.

- Gromadzimy się w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej po to, aby przypomnieć gehennę narodu polskiego, zmagania polskiego żołnierza na frontach II wojny światowej. Żołnierza, który walczył na lądzie, w powietrzu i na morzu. Usłaliśmy szlak walcząc „za wolność naszą i Waszą” dążąc do tego by wróciła suwerenna i wolna Polska w demokratycznej i wolnej Europie - powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Przypomniała, że „naród polski zaznał wysiedleń, mordów, przesłuchań, prowadzonych przy zastosowaniu bardzo brutalnych metod, obozów koncentracyjnych”.

- Nikt bardziej niż Polska, pierwsza ofiara nazistowskich Niemiec i komunistycznego Związku Sowieckiego nie ma prawa upominać się o pamięć i sprawiedliwość - podkreślała Ewa Leniart. - Dlatego gromadzimy się by o tym wszystkim przypomnieć. By dokonać przestrogi. By ta historia już się nie powtórzyła. A z drugiej strony chcemy wyrazić wielkie przebaczenie, bo tylko wielki niezłomny naród stać na to by wyrażone słowa „przepraszam” uznać i przyjąć.

Przywołała też słowa wielkiego poety Zbigniewa Herberta z wiersza „17 IX”:

„A potem tak jak zawsze – łuny i wybuchy

malowani chłopcy bezsenni dowódcy

plecaki pełne klęski rude pola chwały

krzepiąca wiedza że jesteśmy – sami

Moja bezbronna ojczyzna przyjmie cię najeźdźco

i da ci sążeń ziemi pod wierzbą – i spokój

by ci co po nas przyjdą uczyli się znowu

najtrudniejszego kunsztu – odpuszczania win”

- Niech to wielkie przesłanie towarzyszy nam dzisiaj i przez kolejne dni września, kiedy polscy żołnierze zdawali egzamin obrony ojczyzny, a naród choć pokonany pozostał niezwyciężony - zakończyła przemówienie Ewa Leniart.

Na zakończenie, złożono kwiaty pod tablicami upamiętniającymi żołnierzy walczących w obronie Polski umieszczonymi na kościele garnizonowym.

Red.

ZDJĘCIA: 21. Brygada Strzelców Podhalańskich

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4