Nowy budynek powiatu już oficjalnie otwarty. Zobaczcie ZDJĘCIA

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 10 września 2019

Nowa sala obrad Rady Powiatu Rzeszowskiego
Fot. Paweł Bialic

We wtorek doszło do oficjalnego otwarcia zmodernizowanego budynku należącego do starostwa powiatu rzeszowskiego, w którym mieścić się będzie siedziba Rady Powiatu Rzeszowskiego oraz Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. To ważna zmiana m.in. dla osób, które planują budowę na terenie podrzeszowskich gmin, o czym informowaliśmy już TUTAJ.

Podczas uroczystej ceremonii otwarcia i poświęcenia obiektu przez ordynariusza rzeszowskiego, ks. biskupa Jana Wątrobę doszło również do odsłonięcia pamiątkowej tablicy związanej z ubiegłoroczną setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. W otwarciu nowego budynku udział wzięli starosta rzeszowski Józef Jodłowski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek, były starosta i eurodeputowany Stanisław Ożóg, a także radni Rady Powiatu Rzeszowskiego oraz samorządowcy.

Przypomnijmy, że obiekt przy ulicy Bernardyńskiej 7 został zakupiony od banku w ubiegłym roku przez Powiat Rzeszowski za około 4 mln zł. Następnie przeprowadzono w nim modernizację. Koszt wykonanych robót to 3,5 mln zł. Jak tłumaczył nam niedawno starosta Józef Jodłowski zakup nowego budynku był konieczny przede wszystkim w związku z rosnącą liczbą interesantów w Powiatowym Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, który do tej pory funkcjonował w wieżowcu przy ul. Targowej 1. Teraz Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej będzie głównym zarządcą budynku i ma się w całości do niego przenieść do października tego roku.

Drugim ważnym powodem zakupu nowego budynku przez starostwo był brak własnej sali sesyjnej dla obrad Rady Powiatu Rzeszowskiego. Do tej pory Rada Powiatu korzystała z pomieszczeń w różnych obiektach, m.in. z Sali Kolumnowej w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim. To w PUW przy ul. Grunwaldzkiej 15 mieści się siedziba i większość wydziałów Starostwa Powiatowego.

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas prezentacji sali sesyjnej gratulowała władzom starostwa decyzji o zakupie i wyremontowaniu kamienicy przy ul. Bernardyńskiej.

- Cieszymy się, że Rada Powiatu będzie miała swoje stałe miejsce do prowadzenia obrad, choć ja trochę z żalem przyjmuję tą informację ponieważ mieliśmy ogromną przyjemność gościć państwa w Sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. Gratuluje nowej inwestycji i mam nadzieję na dalszą owocną współpracę - mówiła Ewa Leniart.

Swoje gratulacje złożyli również członek zarządu województwa Stanisław Kruczek, były starosta rzeszowski Stanisław Ożóg oraz przewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Andrzej Dec.

Nowa sala sesyjna Rady Powiatu Rzeszowskiego została przystosowana do prowadzenia transmisji obrad na żywo, co od początku tej kadencji samorządów jest wymogiem zapisanym w prawie. Możliwości nowego miejsca obrad zaprezentował sekretarz Powiatu Rzeszowskiego Waldemar Pijar.

Modernizacja całego budynku, w którym niedawno swoją siedzibę miał jeden z banków, objęła wymianę części instalacji, konserwację ścian od piwnic aż po poddasze. Wiązała się ona także ze zmianą układu pomieszczeń, wykonaniem dodatkowych drzwi w ścianach nośnych, a także renowacją zabytkowych elementów. Budynek jest również dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Powierzchnia użytkowa obiektu zajmuje 1754 m kw. Na parterze budynku znajduje się sala obsługi klienta. Pokoje biurowe rozmieszczono na parterze, I i II piętrze oraz na poddaszu. Sala obrad Rady Powiatu Rzeszowskiego zlokalizowana jest na I piętrze. Dla potrzeb PODGiK-u stworzono nową serwerownię oraz zainstalowano nowe sieci teletechniczne, które usprawnią wspomniane prowadzenie transmisji online z sesji rady.

Należy zaznaczyć, że Powiatowy Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej całkowicie przeniesie się do budynku przy ul. Bernardyńskiej dopiero w październiku, a wrzesień będzie okresem przejściowym. Dlatego interesanci w tym miesiącu będą mogli załatwiać swoje sprawy jeszcze w starej siedzibie przy ul. Targowej 1.

Wokul

Fotorelacja: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4