Kontrola w Res-Drobie trwa. A co z przenosinami zakładu w inne miejsce?

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 17 października 2019

Zakłady Res-Drob
Fot. YouTube/Stowarzyszenie „Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów”

Rzeszowskie Zakłady Drobiarskie Res-Drob zdaniem wielu mieszkańców osiedli 1000-lecia i Króla Augusta w Rzeszowie, są dużym utrapieniem dla osób żyjących w sąsiedztwie. Mieszkańcy od lat skarżą się na nieprzyjemny zapach oraz hałas generowany przez zakład produkcyjny. Do walki z uciążliwościami zawiązali Stowarzyszenie „Nasz Czysty i Zdrowy Rzeszów”. Jak wiadomo władze Rzeszowa kilka miesięcy temu podjęły decyzję o cofnięciu pozwolenia zintegrowanego dla Res-Drobu, co oznaczałoby w praktyce zaprzestanie produkcji.

Przypomnijmy, że ratusz podjął taką decyzję w związku z kontrolą przeprowadzona przez pracowników Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Kontrolerzy WIOŚ wskazywali przekroczenie norm hałasu, pracę w godzinach nocnych oraz nieprawidłowości z działaniem podczyszczalni ścieków. Firma jednak odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i SKO uchyliło decyzję prezydenta, nakazując przeprowadzenie kolejnych kontroli w zakładzie. Jak słyszymy w rzeszowskim ratuszu działania kontrolne wciąż trwają.

- Potwierdzamy, że działania kontrolne na które wskazywało SKO wciąż trwają i są one prowadzone przez WIOŚ. Na razie nie jesteśmy stanie potwierdzić, kiedy kontrola się zakończy - mówiła nam w zeszłym tygodniu Agnieszka Siwak-Krzywonos z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Res-Drob od dłuższego czasu zapewniał, że chce przenieść produkcję do innego miejsca, a działania związane z przenosinami zakładu mają rozpocząć się w 2020 roku i na razie trwa weryfikacja możliwych lokalizacji. W ostatnim czasie pojawiały się informacje o kilku miejscach, gdzie firma mogłaby się przenieść w tym m.in. Chmielów na terenie gminy Nowa Dęba. Jednak jak twierdzi burmistrz gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon, pomysł przenosin na tereny tej gminy upadł.

- Tak potwierdzamy, że był taki pomysł, jednak w tym momencie nie ma tematu - mówi nam krótko burmistrz Nowej Dęby.

Możliwe, że inną lokalizacją braną pod uwagę, były budynki po Zakładach Mięsnych Herman w Hermanowej w gminie Tyczyn, które od kilku lat są w stanie upadłości likwidacyjnej. Res-Drob jednak nie potwierdzał tej lokalizacji, informując o ciągłym poszukiwaniu odpowiedniego terenu na przeprowadzkę.

Zapytaliśmy w samym Res-Drobie, jak w tym momencie wygląda sprawa przenosin firmy, do nowej lokalizacji. Niestety od kilku dni czekamy na odpowiedź i na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi na zadane przez nas pytania.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4