Ważne dla przedsiębiorców! Sprawdź czy musisz rejestrować się do BDO

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 27 grudnia 2019

Fot. Pixabay.com

Ministerstwo Klimatu zapowiada wprowadzenie od przyszłego roku ważnych zmian dla części przedsiębiorców w kwestii gospodarki odpadami. Chodzi o wdrożenie kolejnych modułów elektronicznego systemu Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).

BDO to system teleinformatyczny, dysponujący bazą danych o podmiotach wprowadzających do obrotu produkty i produkty w opakowaniach oraz gospodarujących odpadami. Dzięki rejestracji do systemu BDO możliwe jest gromadzenie danych związanych z gospodarką odpadami oraz spełnienie przez przedsiębiorców dodatkowych obowiązków. Sam system ewidencjonowania odpadów działa w Polsce już od 2001 roku, jednak od 1 stycznia 2020 r. dojdzie do ważnej z perspektywy przedsiębiorców zmiany, ponieważ od tego momentu prowadzenie ewidencji oraz składanie sprawozdań o odpadach będzie odbywało się w formie elektronicznej. W związku z tym przedsiębiorcy objęci systemem BDO muszą złożyć wniosek o wpisanie do bazy danych do Urzędu Marszałkowskiego właściwego dla siedziby działalności firmy, w przypadku Podkarpacia oczywiście do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie.

W bazie BDO muszą zarejestrować się zatem firmy, które wytwarzają odpady i prowadzą ich ewidencję, sprowadzają do Polski produkty w opakowaniach, baterie, akumulatory, opony, oleje smarowe, pojazdy oraz sprzęt elektroniczny i elektryczny oraz zajmują się importem opakowań produkują je lub kupują w obrocie wewnątrzwspólnotowym.

Z informacji przedstawionych przez Ministerstwo Klimatu wynika, że w związku z wprowadzeniem nowych zasad realizacji BDO od 2020 roku, przewidziano również szereg zwolnień od obowiązku rejestracji się w tym systemie. Z obowiązku ewidencji i wpisu do rejestru zwolnieni są wytwórcy odpadów komunalnych oraz wytwórcy odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji, jeżeli pojazdy te zostały przekazane do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów. Do tego dochodzą również wytwórcy odpadów będący rolnikami gospodarującymi na powierzchni użytków rolnych poniżej 75 ha, o ile nie podlegają wpisowi do rejestru z urzędu w związku z posiadaniem decyzji w zakresie wytwarzania odpadów.

Zwolnione z konieczności rejestracji w BDO będą również podmioty generujące odpady w związku z działalnością biurową oraz drobną działalnością gospodarczą, które nie wytwarzają odpadów niebezpiecznych. Wprowadzono też szereg limitów dotyczących niektórych typów odpadów w związku z czym dopiero po przekroczeniu ilości wytworzonych odpadów będzie obowiązek wpisu do BDO. Chodzi tu o m.in. o materiały budowlane zawierające gips (limit 5 ton rocznie), drewno (5 ton rocznie) szkło (5 ton rocznie), tworzywa sztuczne (5 ton rocznie), baterie alkaliczne (z wyjątkiem kodu odpadów 16 06 03, limit 5 kg), inne baterie i akumulatory (5 kg). Cały spis wytworzonych odpadów zawarty w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 12 grudnia 2014 roku z późniejszymi zmianami znajduje się TUTAJ.

Innym przykładem braku konieczności rejestracji w BDO jest nieprofesjonalne wytwarzanie odpadów przez różne instytucje w charakterze poużytkowym czyli np. zużyty sprzęt elektryczny czy zużyte baterie. Oprócz tego rejestracji do BDO unikną również przedsiębiorcy, którzy przekazują prawa i obowiązki dotyczące wytworzonych odpadów na inny podmiot, który będzie postępował z nim zgodnie z przepisami o gospodarce odpadami na podstawie zawartej między nimi umowy. Tutaj przykładem mogą być podmioty prowadzące działalność handlową w tym samym obiekcie np. centrum handlowe. Dopuszcza się w takim przypadku przeniesienie odpowiedzialności za wytworzone odpady na rzecz jednego z wytwórców odpadów prowadzących działalność w szeroko rozumianym wspólnym lokalu lub na rzecz wynajmującego lokal.

Wniosek rejestrowy do systemu BDO można złożyć w następujący sposób:

- osobiście w urzędzie marszałkowskim właściwym dla siedziby firmy lub miejsca zamieszkania,

- wysyłając pocztą na adres urzędu marszałkowskiego właściwego dla siedziby firmy lub miejsca zamieszkania,

- za pomocą e-maila, jeśli jest opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym,

- przez platformę ePUAP.

Więcej szczegółów dotyczących rejestracji w BDO na stronie: bdo.mos.gov.pl

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4