Podhalańczycy wejdą w skład nowej 18. Dywizji Zmechanizowanej

KATEGORIA: MIESZKAŃCY / 10 września 2018

Fot. por. Robert Suchy/CO MON

21. Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa stanie się częścią nowej, 18. Dywizji Zmechanizowanej – czwartej dywizji wojsk operacyjnych w strukturach Wojska Polskiego.

- Podjąłem decyzję o utworzeniu nowej dywizji Wojska Polskiego, której dowództwo będzie mieściło się w Siedlcach. Ta dywizja z założenia musi być zlokalizowana na wschód od Wisły. Dowódcą nowej, 18. Dywizji Zmechanizowanej będzie generał brygady Jarosław Gromadziński - zapowiedział w niedzielę Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej na uroczystości inaugurującej obchody święta Wojsk Lądowych.

Szef MON zapowiedział, że nowy związek utworzy trzy brygady. - Już teraz w jej skład wejdą dwie funkcjonujące brygady: 1. Brygada Pancerna, która operuje w okolicach Warszawy i 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, która operuje na południowym-wschodzie RP - powiedział Błaszczak.

Ponadto powołana zostanie nowa brygada. - Będzie ona składała się z żołnierzy, którzy przystąpią do służby wojskowej. Jest to dla mnie niezwykle ważne, aby proces naboru do zawodowej służby był dynamiczny. Chciałbym rozpocząć kampanię, którą nazwaliśmy kampanią Zostań żołnierzem RP - dodał Błaszczak.

Fot. por. Robert Suchy/CO MON

18. Dywizja Zmechanizowana będzie spełniać wszystkie standardy NATO i będzie gotowa do wykorzystania w ramach wzmocnienia sojuszniczego. Jednakże jej podstawowym zadaniem będzie obrona terytorium RP. Mówiąc o sytuacji bezpieczeństwa i zadaniach, które stoją przed Wojskiem Polskim minister zaznaczył, że powołanie czwartej dywizji jest działaniem wzmacniającym wschodnią flankę i wynika z potrzeby operacyjnej.

Szef MON zaznaczył, że powstanie nowej dywizji to złożony proces. Jednym z działań, które mają go wzmocnić jest m.in. przygotowane przez ministra Błaszczaka rozporządzenie dotyczące nowych warunków powoływania do służby wojskowej. Wkrótce rozpocznie się ogólnopolska kampania informacyjna skierowana do kandydatów na żołnierzy.

– W roku 2018 nawiązujemy do wydarzeń, które miały miejsce 98 lat temu, do zwycięskiej wojny z bolszewikami, do Bitwy Warszawskiej. W ramach tych wojsk wyróżniła się 18. Dywizja Piechoty, nazywana później Żelazną Dywizją. Powołanie generała Gromadzińskiego jest z datą 17 września, to też nie jest przypadek. Wszyscy mamy świadomość tego, co wydarzyło się 17 września 1939 roku - powiedział minister wyjaśniając nadanie numeru jednostce.

- W moim przekonaniu wszyscy zgadzamy się, że jest potrzebne dowództwo szczebla dywizji, które by przejęło odpowiedzialność za dowodzenie i koordynację działań w tym rejonie Polski, bo takiego dowództwa nie ma, a chodzi o obszar obejmujący jedną czwartą terytorium Polski - powiedział gen. Jarosław Gromadziński.

Podkreślił, że na przerzut – w warunkach wojny hybrydowej, czy tak zwanych działań poniżej progu wojny – mogłoby się okazać za późno, dowództwo musi być już w rejonie.

Gromadziński zwrócił uwagę, że w przyszłym rejonie odpowiedzialności nowej dywizji są obecnie dwie jednostki – 21. Brygada Strzelców Podhalańskich i 1. Warszawska Brygada Pancerna. Według planów 21. Brygada ma być przezbrojona na Rosomaki. - Mielibyśmy więc jedną lekką, zdolną reagować brygadę i jedną ciężka brygadę na Leopardach - 1BPanc. Z analizy wynika, że brakuje nam jeszcze jednej lekkiej brygady zmotoryzowanej. Chciałbym podkreślić iż wszystkie te brygady muszą być rozwinięte, muszą ćwiczyć, nie tylko na poligonach, ale przede wszystkim w terenie cywilnym – dodał.

Według gen. Gromadzińskiego budowę dywizji trzeba zacząć od jej dowództwa i sztabu wraz z batalionem dowodzenia, a później włączać do niej – stosownie do specyfiki dywizji - istniejące i nowo formowane brygady oraz inne jednostki, ponieważ – jak zaznacza – trudniej wyćwiczyć mózg niż mięśnie.

Fot. por. Robert Suchy/CO MON

- Jeżeli mówimy o budowie nowej dywizji na kierunku południowo-wschodnim, najpierw koncentrujemy się na budowie mózgu – czyli dowództwa i sztabu dywizji wraz z batalionem dowodzenia, co istotne - z nowoczesnymi, cyfrowymi, mobilnymi środkami, o wysokiej gotowości, zdolnego do wyjścia w każdej chwili w teren – podkreślił dowódca nowej dywizji.

Wyraził przekonanie, że zalążek nowej dywizji wkrótce zacznie działać. Według generała za rok należy rozpocząć drugi etap - reorganizację jednostek w obszarze odpowiedzialności nowej dywizji.

- Nie zaczynamy od zera, dysponujemy już dziś dość znacznym potencjałem; mamy zalążki jednostek, można powiedzieć, połowę każdej jednostki, wystarczy rozpocząć proces formowania brakujących elementów – przekonuje generał.

Trzecim etapem ma być budowa jednostek wsparcia i zabezpieczenia poziomu dywizyjnego – pułku artylerii, pułku przeciwlotniczego i pułku logistycznego.

Generał zastrzegł, że nie można mówić o budowie tak złożonej struktury jak dywizja w krótkim horyzoncie czasowym. - Trzeba to połączyć z dostawami sprzętu, przezbrojeniem pododdziałów na Rosomaki, podniesieniem ich gotowości, rozwinięciem jednostek do wysokich stanów. Nawet wyszkolenie żołnierza specjalisty, czołgisty wymaga czasu - zaznaczył.

Gromadziński ocenił, że potrzebuje góra pół roku na dokładną analizę i opracowanie szczegółowego harmonogramu formowania całej dywizji, łącznie z tym, jakie inwestycje budowlane i w których garnizonach są potrzebne.

Nowa dywizja ma pozwolić na odtworzenie zdolności Wojsk Lądowych utraconych po rozwiązaniu w 2011 roku 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej, w skład której wchodziły właśnie 1. Warszawska Brygada Pancerna i 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, a także 3. Brygada Zmechanizowana Legionów - rozformowana również w 2011 roku.

21. Brygada Strzelców Podhalańskich, której dowództwo mieści się w Rzeszowie, należy do najlepszych jednostek Wojska Polskiego. Służy w niej ok. 4 tysięcy żołnierzy. Jej pododdziały stacjonują w Rzeszowie, Jarosławiu, Żurawicy, Przemyślu, Nisku i Kłodzku.

Red.

Fot. por. Robert Suchy/CO MON

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4