Decyzją radnych Sąd Rejonowy w Rzeszowie zyska nowy parking

KATEGORIA: INWESTYCJE / 25 czerwca 2020

Obecny parking przy budynku Sądu Rejonowego w Rzeszowie

Rada Miasta Rzeszowa podczas wtorkowej sesji wydała zgodę na przekazanie darowizny na rzecz Skarbu Państwa w postaci działki przy ul. Dołowej. Planowany jest tam parking, który według zapowiedzi władz miasta będzie przeznaczony dla pracowników Sądu Rejonowego w Rzeszowie oraz zamieszkujący tamtą okolicę rzeszowianie.

Pierwotnie teren przy ul. Dołowej był przeznaczony pod planowaną tam duża inwestycję, budowę nowej siedziby Sądu Okręgowego. Nowy gmach powstać miał w sąsiedztwie Sądu Rejonowego mieszczącego się przy ul. Kustronia. Taką koncepcję zakładał uchwalony w tym rejonie miejscowy planu zagospodarowania przestrzennego „Temida”. Zgodnie z jego zapisami poza dwoma gmachami sądowymi miały powstać tam również biura przeznaczone dla branży prawniczej. Plan był ciekawy ale niestety do jego realizacji nie dojdzie, bo nie dojdzie do budowy Sądu Okręgowego przy ul. Dołowej.

Niedawno prezydent Ferenc wespół z dość aktywnym ostatnio w Rzeszowie wiceministrem Marcinem Warchołem, reprezentantem Ministerstwa Sprawiedliwości doszli do wniosku, że przygotowanie tej działki pod budowę sądu byłoby zbyt kosztowne dla miasta. Dlatego władze Rzeszowa zdecydowały się na zmianę lokalizacji Sądu Okręgowego i po długich dyskusjach wskazano, że powinien on powstać nie przy ul. Dołowej (gdzie planowany był od dawna), a przy ul. Granicznej na Drabiniance. Szerzej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Miasto po uzgodnieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości postanowiło zagospodarować działkę przy ul. Dołowej na inny cel. W pierwszej kolejności miałby powstać tam wspomniany już parking, który liczyłby około 100 miejsc postojowych. Oczywiście parking nie zajmie całego terenu, na którym planowano budowę sądu. Według zapowiedzi władz Rzeszowa na pozostałych działkach przy ul. Dołowej miałby powstać miejski park.

Zgoda Rady Miasta na przekazanie darowizny w postaci działki przy ul. Dołowej na rzecz Skarbu Państwa, w celu wybudowania tam parkingu, była jednym z warunków związanych z powstaniem nowej siedziby Sądu Okręgowego przy ul. Granicznej. Według zapowiedzi prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca i wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła, w niedługim czasie ma dojść do podpisania aktu notarialnego przekazania działki pod budowę nowego gmachu sądu. Z tym wiąże się również oddanie pod zarząd miasta obecnej siedziby Sądu Okręgowego, czyli Zamku Lubomirskich. Miasto przejmie jednak zamek dopiero wówczas gdy pracownicy Sądu Okręgowego przeprowadzą się do jego nowej siedziby.

Budowa nowego sądu może potrwać nawet 5 lat! Miasto ma zatem bardzo dużo czasu, żeby dokładnie przemyśleć na jakie cele wykorzysta przestrzenie Zamku Lubomirskich, gdy już przestanie pełnić on rolę Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Wokul

W przestrzeniach Zamku Lubomirskich w Rzeszowie mieści się obecnie Sąd Okręgowy, który ma zyskać nową siedzibę w naszym mieście dopiero za parę lat.
Fot. Rafał Sioma

Sąd Rejonowy w Rzeszowie
Fot. Viperis

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4