Budowa prawoskrętu przy ul. Słowackiego. Pomysł wraca. Tym razem się uda?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 7 lipca 2020

Fot. Paweł Bialic

Władze Rzeszowa zdecydowały się podjąć kolejną próbę znalezienia wykonawcy przebudowy skrzyżowania ulic Słowackiego i Szopena. Przetarg dotyczący inwestycji, której głównym założeniem jest dobudowa do ul. Słowackiego prawoskrętu w kierunku ul. Szopena, był już w przeszłości (w 2019 r.) dwukrotnie unieważniany. Wszystko to oczywiście w związku ze zbyt wysokimi ofertami w stosunku do kwoty przygotowanej w budżecie przez miasto.

Teraz w proponowanych zmianach budżetowych, które będą rozpatrywane podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa pojawiła się pozycja dotycząca zarezerwowania na realizację tej inwestycji konkretnej kwoty.

Według projektu uchwały budżetowej, na budowę prawoskrętu władze Rzeszowa chcą jednak przeznaczyć 1,2 mln zł czyli taką samą kwotę jak przy poprzednich próbach rozstrzygnięcia przetargu.

- Planujemy ogłosić przetarg jeszcze w tym miesiącu, jeżeli uda się go rozstrzygnąć, prawoskręt będzie gotowy maksymalnie do przyszłego roku - informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos. Budowa pasa do skrętu w prawo ma w założeniu ułatwić wyjazd z ul. Słowackiego w ul. Szopena. Zakres prac obejmuje przebudowę ul. Słowackiego na długości ok. 115 metrów i ul. Szopena na długości ok. 70 metrów. W planie jest wykonanie sygnalizacji świetlnej, otwarcie zatoki przy ul. Szopena, przebudowa chodnika, oświetlenia, odwodnienie drogi oraz przebudowa kolidującej infrastruktury technicznej.

Zobaczymy zatem jak tym razem potoczy się sprawa rozstrzygnięcia przetargu, przede wszystkim pod kątem finansowym. Miasto podejmuje już trzecią próbę realizacji tej inwestycji rezerwując w budżecie taką samą kwotę jak poprzednio. Najniższa oferta jaką zgłosiła ostatnio firma Strabag wyniosła 2,44 mln zł, czyli ponad dwa razy więcej niż kwota zarezerwowana w budżecie. Czy teraz będzie inaczej? Być może władze miasta liczą, że z powodu zawirować związanych z epidemią koronawirusa oczekiwania finansowe potencjalnych wykonawców obniżą się. O tym przekonamy się jednak w momencie gdy zostanie ogłoszony przetarg i dojdzie do otwarcia ofert.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4