Strefa Rzeszów-Dworzysko z ogromną inwestycją. „Nawet 200-300 mln zł”

KATEGORIA: INWESTYCJE / 17 lipca 2020

Fot. Starostwo Powiatowe w Rzeszowie

Hala na 30 tys. metrów kwadratowych i na początek około 380 nowych miejsc pracy – tak może wyglądać kolejna duża inwestycja w rejonie Parku Naukowo-Technologicznego „Rzeszów-Dworzysko”. Jak informują przedstawiciele powiatu rzeszowskiego, rozmowy z firmą zainteresowaną ulokowaniem swojej produkcji w strefie Rzeszów-Dworzysko są już na końcowym etapie.

- Będzie to bardzo poważna inwestycja na terenie strefy Rzeszów-Dworzysko. To firma z branży produkcji napędów hamulcowych do pojazdów szynowych o kapitale niemieckim. Szacujemy, że kwota inwestycji może wynieść nawet 200-300 milionów zł - mówi nam sekretarz powiatu rzeszowskiego Waldemar Pijar, który pełni jednocześnie funkcję koordynatora projektu dotyczącego przygotowania inwestycji pod budowę PNT „Rzeszów-Dworzysko”.

Nowa inwestycja ma powstać na terenach Parku Naukowo-Technologicznego leżących w Rzeszowie, a konkretnie w północno-zachodniej części osiedla Miłocin. W planie zagospodarowania przestrzennego teren, na którym miałaby powstać nowa hala produkcyjna składa się z dwóch działek przedzielonych drogą. Jednak aby móc rozpocząć inwestycję, plan zagospodarowania musi zostać zmieniony.

- Inwestor chce wybudować dużą halę produkcyjną, która stanęłaby na dwóch działkach obecnie przedzielonych drogą dojazdową. W związku z tym konieczne jest usunięcie z planu tej drogi i scalenie obu działek w jeden teren - tłumaczy nam sekretarz powiatu rzeszowskiego.

W związku z tym już w najbliższy wtorek (21 lipca) odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miasta Rzeszowa, podczas której będzie rozpatrywany projekt uchwały dotyczący przystąpienia do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego terenu o powierzchni 7,43 ha na Miłocinie gdzie planowana jest inwestycja. Zmiana planu według uzasadnienia projektu uchwały ma poprawić warunki inwestowania na tym obszarze poprzez zwiększenie powierzchni terenu możliwego do zabudowy i dostosowanie go do potrzeb technologicznych przewidzianej nowej inwestycji produkcyjnej.

- W piątek uczestniczyliśmy w komisji Rady Miasta Rzeszowa, która wyraziła pozytywną opinię w sprawie proponowanych zmian w planie zagospodarowania przestrzennego - mówi nam Waldemar Pijar.

Niebawem inwestor ma wystąpić z propozycją zakupu działek pod realizację inwestycji. Jak mówi Waldemar Pijar, jeżeli wszystkie procedury pójdą zgodnie z planem, w lutym przyszłego roku firma będzie mogła złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, a same prace budowlane ruszyłyby na wiosnę 2021 roku.

Byłaby to kolejna inwestycja, która umacnia pozycję Polski i Podkarpacia jako obszaru lokalizacji produkcji komponentów w branży motoryzacyjnej i środków transportu. Niedawno informowaliśmy o planowanej również na Dworzysku nowoczesnej fabryce firmy Phoenix Contact E-Mobility, która będzie produkowała systemy ładowania samochodów elektrycznych, w tym najnowocześniejsze systemy „High Power Charging”.

Karol Woliński

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4