Co z przebudową miejskich deptaków? Jedna sprawa w sądzie, druga w powijakach

KATEGORIA: INWESTYCJE / 19 lipca 2020

Ulica Mickiewicza
Fot. Google Maps

Oddala się perspektywa rozpoczęcia przebudowy dwóch deptaków w centrum miasta. Chodzi oczywiście o położenie granitowych nawierzchni na ul. Grunwaldzkiej oraz ul. Mickiewicza. Według wcześniejszych zapowiedzi przynajmniej jedna z tych inwestycji miała zostać rozpoczęta w czasie tegorocznych wakacji, jednak mało wskazuje na to aby tak się stało. Władze Rzeszowa w obu przypadkach nie mogą znaleźć wspólnego języka z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

W kwestii przebudowy ul. Mickiewicza, o której głośno było swego czasu z uwagi na postawienie z inicjatywy prezydenta Ferenca tablic informujących, że to konserwator nie pozwala na inwestycję, sprawa od miesięcy stoi w miejscu. Władze Rzeszowa chcą tam (na odcinku od ul. Gałęzowskiego do Rynku) stworzyć kolejny miejski deptak wzorem ulicy 3 Maja, wyłączając ruch samochodów i dokonując generalnej przebudowy. Sam pomysł nie budzi kontrowersji, inaczej jest jednak w kwestii sposobu jego wykonania. Według pomysłu władz miasta, zabytkowa porfirowa kostka przy ul. Mickiewicza powinna zostać zastąpiona granitowymi płytami.

Ratusz tłumaczy ten pomysł złym stanem obecnej nawierzchni, co ma stwarzać zagrożenie dla pieszych. Pomysł ten wzbudza duże dyskusje wśród mieszkańców, według których po wymianie nawierzchni, ulica straciłaby swój unikalny charakter. Na wymianę ponad 100-letniej kostki nie zgadza się Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, w opinii którego doprowadziłoby to do utraty historycznych walorów tej ulicy. Opinię konserwatora podtrzymuje również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Miejscy urzędnicy postanowili zaproponować rozwiązanie nazywane kompromisowym polegające na pozostawieniu części starej kostki m.in. wzdłuż chodników i uzupełnienia jej płytami granitowymi. Tego typu koncepcja została przekazana we wniosku do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Po analizach tego wniosku negatywna opinia Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków została podtrzymana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jest już reakcja władz miasta.

- W związku z podtrzymaniem przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego decyzji dotyczącej negatywnej opinii konserwatora zabytków zdecydowaliśmy się na złożenie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - mówi Agnieszka Siwak-Krzywonos.

Przebudowa ul. Grunwaldzkiej też się opóźnia

Sprawa przebudowy ul. Grunwaldzkiej wydawała się mniej skomplikowana, ponieważ tutaj udało się już ogłosić przetarg na realizację prac budowlanych. W planie władz Rzeszowa na długości około 247 metrów w ramach inwestycji miało dojść do wymiany obecnej nawierzchni na płyty oraz granitową kostkę. Oprócz tego odnowione mają być elementy miejskiego otoczenia takie jak ławki, latarnie oraz przestrzeń przed Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Koszt realizacji tej inwestycji szacowano na około 4 mln zł.

Postępowanie ogłoszone w lutym tego roku jest już kilka razy przedłużane. a obecnie termin otwarcia ofert przewidziano na 31 lipca. Jednak nie jest wykluczone, że zostanie on kolejny raz przełożony. Wszystko to z powodu kłopotów związanych z przeprowadzeniem badań archeologicznych, bez których nie ma możliwości rozpoczęcia prac budowlanych.

- Nadal czekamy na decyzję Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w kwestii tego czy musimy organizować osobny przetarg na realizację badań archeologicznych - mówi nam Agnieszka Siwak-Krzywonos z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Wcześniej władze Rzeszowa planowały rozpocząć prace przy ul. Grunwaldzkiej w czerwcu tego roku.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4