Remont ul. Grunwaldzkiej opóźniony. W tym roku tylko prace archeologiczne

KATEGORIA: INWESTYCJE / 11 września 2020

Tablica ustawiona przez władze Rzeszowa, krytykująca działania konserwatora
Fot. Kamila Szeliga

Władze Rzeszowa zleciły wykonanie prac archeologicznych wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej, na której od dawna planuje się wymianę nawierzchni na kostkę i płyty z granitu. Oznacza to, że prace budowlane na jednym z popularniejszych rzeszowskich deptaków zostaną przesunięte na następny rok.

- Planujemy aby prace archeologiczne zostały wykonane w tym roku. Jeżeli nie zostaną one przedłużone, roboty budowlane dotyczące wymiany nawierzchni powinny rozpocząć się w przyszłym roku - informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Ratusz chciał aby prace archeologiczne zostały w ramach ogłoszonego w styczniu tego roku przetargu na prace budowlane i pozwolenia konserwatorskiego na realizację prac z 2015 roku. Miały one potrwać kilka miesięcy a rozpoczęcie samej przebudowy ul. Grunwaldzkiej planowano jeszcze w czerwcu tego roku. Jednak z takim sposobem realizacji inwestycji nie zgodził się podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków zaznaczając, że pozwolenie konserwatorskie wygasło początkiem 2019 roku w związku z czym ratusz musi starać się o nowe.

Dlatego też uzyskanie pozwolenia konserwatorskiego jest jednym z elementów ogłoszonego w czwartek postępowania przetargowego na realizację prac archeologicznych. Oprócz tego w ramach tego zadania, ratusz wymaga wykonania wyprzedzających badań archeologicznych wraz z uzyskaniem wszystkich niezbędnych decyzji administracyjnych, opracowaniem wyników badań oraz wykonaniem niezbędnych analiz antropologicznych i datowań bezwzględnych zgodnie z programem badań archeologicznych. Do tego dochodzi również wykonanie prac budowlanych dotyczących rozebrania istniejącej nawierzchni z kostki betonowej wraz zabezpieczeniem na czas robót, zasypanie wykopów, wykonanie podbudowy z kruszywa łamanego oraz ułożenie kostki po rozbiórce.

Przypomnijmy, że impas pomiędzy władzami Rzeszowa i Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w tej sprawie trwał od kilku miesięcy, ostatnio doszło również do kolejnych nietypowych działań ze strony władz Rzeszowa w związku z postawieniem tablicy informacyjnej dotyczącej tego kto „nie pozwala na remont ulicy Grunwaldzkiej”. W tekście umieszczonym na tablicy padają zarzuty wobec konserwatora zabytków, który według ratusza bezpodstawnie miałby zatrzymywać inwestycję. Tablicę postawiono w sierpniu tego roku i prawdopodobnie na razie tam zostanie.

- Na razie nie ma decyzji w sprawie tablicy, na ten moment zostanie ona przy ulicy Grunwaldzkiej - informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos.

Podobne działania miały miejsce w kwestii przebudowy ul. Mickiewicza gdzie władze miasta chcą zastąpić zabytkową porifirową kostkę podłożem granitowym na co nie chce zgodzić się konserwator. Tam również stanęły podobne tablice, które po kilku tygodniach zniknęły, jednak poza szumem medialnym nie przyniosło to raczej oczekiwanego przez ratusz skutku, bo do realizacji modernizacji ul. Mickiewicza wciąż raczej dalej niż bliżej.

Przebudowa ul. Grunwaldzkiej ma być zrealizowany na długości około 247 metrów. W ramach inwestycji miało dojść do wymiany obecnej nawierzchni na płyty oraz granitową kostkę. Oprócz tego odnowione mają być elementy miejskiego otoczenia takie jak ławki, latarnie oraz przestrzeń przed Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego. Koszt realizacji tej inwestycji szacowany jest na około 4 mln zł.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4