Innowacyjna fabryka na Dworzysku. Symboliczna wiecha już zawieszona

KATEGORIA: INWESTYCJE / 16 września 2020

Fot. Paweł Bialic

Wkrótce w Rzeszowie będą produkowane i testowane urządzenia do ładowania samochodów elektrycznych dla wiodących producentów branży motoryzacyjnej. Pracę w nowej fabryce znajdzie 250 pracowników. Konstrukcję hali i pokrycie jej dachem wykonano zaledwie w dwa miesiące.

W środę (16 września) na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko zarządzanego przez Starostwo Powiatowe w Rzeszowie doszło do symbolicznego zakończenia etapu prac konstrukcyjnych obiektu realizowanego dla firmy Phoenix Contact E-Mobility zajmującej się produkcją nowoczesnej technologii ładowania samochodów elektrycznych.

Na imponującym obiekcie o łącznej powierzchni 15 tys. metrów kwadratowych, w obecności wielu znamienitych gości, zawisła uroczysta wiecha symbolizująca w przypadku dużych inwestycji zakończenie ważnego etapu realizacji.

Fot. Paweł Bialic

Za budowę obiektu odpowiada firma Panattoni, która realizuje go w formie BTS (build-to-suit - obiekt magazynowy projektowany i budowany dla dedykowanego odbiorcy). Jak podkreślał Michał Chodecki, BTS Development Director w firmie Panattoni, proces inwestycyjny mimo pandemii koronawirusa postępuje bardzo sprawnie.

- Zakup działki został zrealizowany w maju, a już teraz kończymy prace konstrukcyjne. Cieszymy się że proces powstawania tej inwestycji idzie tak sprawnie. Przed nami jeszcze montaż instalacji wewnętrznych będących sercem firmy i następnie pracę wykończeniowe - mówił Michał Chodecki podkreślając, że planowany termin zakończenia inwestycji to grudzień tego roku.

Nowa fabryka zajmie łączną powierzchnię 15 000 m kw. Z tego 14 000 m kw. to powierzchnia produkcyjno-magazynowa, a 1000 - biurowa. W ramach prac konstrukcyjnych postawiono 108 prefabrykowanych słupów, zużyto 170 ton stali, 10 000 metrów kwadratowych blachy na pokrycie dachu oraz 2000 m kw. wełny mineralnej na jego izolację. Plan zakłada rozpoczęcie produkcji już na początku 2021 roku, a w ciągu najbliższych kilku lat w fabryce znajdzie pracę ponad 250 pracowników.

- Będą to miejsca pracy doskonale wyposażone jeżeli chodzi o urządzenia i zaawansowanie technologicznie, a także ukierunkowanie w kontekście światowego gospodarczego zapotrzebowania - mówił starosta rzeszowski Józef Jodłowski podkreślając, że strefa ekonomiczna Rzeszów-Dworzysko zyskuję kolejną firmę o uznanej na świecie marce.

Starosta rzeszowski Józef Jodłowski
Fot. Paweł Bialic

Phoenix Contact E-Mobility to część grupy Phoenix Contact - światowego lidera innowacyjności w dziedzinie automatyki przemysłowej oraz elektrotechniki, który dociera ze swoimi rozwiązaniami do ponad 100 krajów, zatrudniając na całym świecie łącznie ok. 18 000 osób. Firma Phoenix Contact E-Mobility oferuje szeroką gamę produktów dla szybko rozwijającego się rynku elektromobilności - zarówno do infrastruktury ładowania, jak i do interfejsu ładowania pojazdów. Firma jest szczególnie znana ze swoich kabli do ładowania CCS (Combined Charging System) oraz z opracowywania technologii HPC (High Power Charging), która umożliwia ultraszybkie ładowanie w zaledwie kilku minut.

Tego typu technologia będzie produkowana właśnie w obiekcie powstającym w strefie ekonomicznej Rzeszów-Dworzysko. Od pierwszego kwartału przyszłego roku Phoenix Contact E-Mobility będzie tu produkować i testować różne kable do ładowania AC i DC, dostarczając je między innymi wiodącym producentom samochodów.

Burmistrz Głogowa Młp. Paweł Baj, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch i starosta rzeszowski Józef Jodłowski
Fot. Paweł Bialic

Jak mówił podczas uroczystości zawieszenia wiechy wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, tego rodzaju działalności idealnie wpisuje się w inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego.

- Nasze inteligentne specjalizacje to informatyka, przemysł motoryzacyjny i lotnictwo i zależy nam przede wszystkim na rozwoju nowoczesnej technologii, a tutaj powstaje obiekt najnowocześniejszy. Elektromobilność ma przyszłość, to tylko kwestia czasu kiedy wszyscy będziemy jeździć samochodami elektrycznymi - mówił wicemarszałek Piotr Pilch.

Obiekt Phoenix Contact E-Mobility powstaje dokładnie na jednej z działek Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko na terenie Pogwizdowa Nowego w gminie Głogów Małopolski. Jak wiadomo od 1 stycznia teren obejmujący sołectwo Pogwizdów Nowy ma zostać włączony w granice Rzeszowa. Jak podkreślał burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj, tereny wokół Rzeszowa jak i w samym mieście mają ogromny potencjał inwestycyjny.

- Rzeszów oraz jego okolice to doskonałe miejsce do inwestowania. Należy pamiętać, że po wybudowaniu autostrady A4, modernizacji lotniska i infrastruktury kolejowej dojazd do województwa podkarpackiego mocno się skrócił. Mamy też doskonałe warunki środowiskowe i wykwalifikowaną kadrę dzięki świetnemu kształceniu na rzeszowskich uczelniach - powiedział burmistrz Głogowa Małopolskiego.

Burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj
Fot. Paweł Bialic

Zespół zarządzający nową fabryką Phoenix Contact E-Mobility pod kierownictwem Dominika Mazura został już zatrudniony i obecnie pracuje w wynajmowanym biurze w centrum Rzeszowa.

- Ta fabryka idealnie wpisze w środowisko otoczenie i ludzi, którzy będą mogli znaleźć tutaj miejsca pracy. Mam nadzieję, że nie jest to nasze ostatnie słowo jeżeli chodzi o inwestycję, mamy potencjał na dalszy rozwój i zależy nam na stworzeniu miejsca, do którego ludzie będą chcieli przychodzić do pracy - zaznaczył Dominik Mazur.

Podczas uroczystości związanych z zakończeniem prac konstrukcyjnych zaprezentowano również informacje dotyczące produktów realizowanych przez Phoenix Contact E-Mobility, było też o rozwoju elektromobilności. Na samy końcu doszło do zawieszenia na powstającym obiekcie uroczystej wiechy, na której widnieją loga firmy Phoenix Contact E-Mobility oraz Panattoni.

W sprawnej realizacji budowy pomogła Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH), a w podpisaniu umowy doradzała firma Colliers International.

***

Zarządzany przez Starostwo Powiatowe PNT „Rzeszów – Dworzysko” to atrakcyjny teren inwestycyjny o pow. 83,42 ha. Jest w pełni uzbrojony, znajduje się blisko autostrady A4, drogi ekspresowej S19, międzynarodowego lotniska Rzeszów – Jasionka oraz magistrali kolejowej E30 Niemcy – Polska - Ukraina. Do tej pory zainwestowało na tym terenie 18 przedsiębiorstw. Docelowo, pracę znajdzie tutaj ok. 3 tys. osób.

Karol Woliński

Fotorelacja: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4