Wreszcie zapadła decyzja. „Piec Garncarski” powstanie choć po pewnej zmianie

KATEGORIA: INWESTYCJE / 24 września 2020

Widok projektowanego budynku w ostatniej wersji mieszkaniowej

Zapadła przełomowa decyzja w planach inwestycyjnych firmy DEVELOPRES, która spowoduje, że inwestor ten wreszcie przystąpi do realizacji zjawiskowego budynku na rzeszowskiej starówce, przy Placu Garncarskim. Zmiany na rynku ostatnich kilku lat spowodowały fiasko pierwotnych planów dotyczących funkcji tego znanego budynku. Po dogłębnej analizie właściciel w końcu zdecydował, aby przeznaczyć obiekt w głównej mierze na mieszkaniówkę.

Obiekt ma mieć jak dotychczas 7 kondygnacji nadziemnych. Na parterze tradycyjnie znajdą się sklepy i kawiarnie. Na trzech kolejnych kondygnacjach znajdą się typowe mieszkania deweloperskie. Będą one zakomponowane w układzie budynku korytarzowego, z częścią mieszkań otwartych na wewnętrzny dziedziniec. Na trzech najwyższych kondygnacjach, na których bryła budynku staje się rozczłonkowana i przedzielona zielonymi tarasami, mają znaleźć się apartamenty premium.

Konieczne zmiany niektórych zapisów planu

W związku z tym firma DevelopRes wystąpiła do Rady Miasta Rzeszowa z wnioskiem o pewne korekty miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z naszych informacji od inwestora wynika, że zmiany te będą dotyczyły głównie zapisów wskaźnikowych. W obecnym planie jest na przykład znaczne ograniczenie udziału lokali mieszkalnych w ogólnej powierzchni budynku. Zapisy względem architektury i bryły budynku mają natomiast pozostać bez istotnych zmian. Wynika to choćby z precyzyjnych rozstrzygnięć konkursowych dotyczących wyglądu budynku i braku możliwości ich zmienienia.

Na najbliższej, wtorkowej sesji rady miasta ma być głosowany projekt uchwały o przystąpieniu do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Procedura zmiany zapisów i uchwalenia planu po zmianach potrwa zapewne około 12 miesięcy. W tym czasie miałby być przygotowany projekt do pozwolenia na budowę i w 2022 roku możemy liczyć na realizację inwestycji.

Zjawiskowa architektura

Pierwotnie inwestor planował wybudować przy Placu Garncarskim obiekt wielofunkcyjny zawierający sklepy, biura i kawiarnie na dwóch pierwszych kondygnacjach, hotel powyżej, oraz apartamenty mieszkalne na najwyższych piętrach. Projekt budynku wyłoniono w drodze konkursu i od razu okrzyknięto go najbardziej zjawiskowym projektem ostatnich lat w Rzeszowie. Inspiracją do formy budynku stał się piec garncarski, co nawiązywało do dawnej funkcji placu przed terenem inwestycji, na którym w ubiegłych wiekach handlowano garnkami. Architektura, mimo iż wysoka i bardzo nowoczesna, poprzez zastosowanie ukośnych ścian w górnej części elewacji zgrabnie wpisywała się w tradycyjną zabudowę.

Widok projektowanego budynku w wersji wielofunkcyjnej

Zwiększająca się liczba inwestycji hotelowych w Rzeszowie podważyła te plany. Inwestor zaczął w tym czasie rozważać przeznaczenie budynku na funkcje biurowe. Prowadzono nawet rozmowy na temat przeniesienia do planowanego obiektu przy Placu Garncarskim część wydziałów Urzędu Miasta Rzeszowa. Wpłynęło to na pewne zmiany w projekcie elewacji polegające głównie na bardziej modułowym i rytmicznym rysunku okien, bardziej odpowiadającym funkcji biurowej.

Widok projektowanego budynku w wersji biurowej

Z planów tych również nic nie wyszło. Niektórzy zaczęli się zastanawiać, czy piec garncarski w ogóle powstanie. Jak widać jednak firma DevelopRes jest silnie przywiązana do idei realizacji tej bardzo ciekawej architektury. Wygląd elewacji budynku z funkcją mieszkalną bardziej przypomina niedawną koncepcje budynku biurowego, niż pierwotną koncepcje budynku wielofunkcyjnego. Widać to zwłaszcza w rysunku okien. Może to już ostatni zwrot akcji przed rozpoczęciem budowy?

Red.

   

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4