Mieszkańcy czekają na zmiany. Co z rozbudową ważnej ulicy Rzeszowa?

KATEGORIA: INWESTYCJE / 8 stycznia 2021

Rzeszów, ul. Kwiatkowskiego.
Fot. Paweł Bialic

Brak w tegorocznym budżecie miasta pozycji dotyczącej rozbudowy ul. Kwiatkowskiego w Rzeszowie był jednym z najczęściej wymienianych zarzutów w stosunku do władz Rzeszowa. O realizację tej inwestycji szczególnie apelowali radni Prawa i Sprawiedliwości podkreślając, że rozbudowa tej ulicy jest palącą potrzebą w związku z dynamiczną rozbudową na osiedlu Budziwój. W związku z tym także z coraz większym ruchem samochodów, które generują w tym miejscu spory ruch i ciągłe korki. Interpelację w tej sprawie złożył w ostatnim czasie do władz Rzeszowa wiceprzewodniczący Rady Miasta Rzeszowa Waldemar Szumny. Władze Rzeszowa w odpowiedzi na nią zapewniają, że poszerzenie ul. Kwiatkowskiego będzie wykonane. Jednak jak na razie w tym temacie wciąż nie ma konkretnych decyzji.

- W 2021 r. czynione będą starania w sprawie ujęcia w budżecie miasta Rzeszowa środków finansowych na opracowanie dokumentacji projektowej rozbudowy ul. Kwiatkowskiego. Po zabezpieczeniu środków finansowych ogłoszony zostanie przetarg na wyłonienie wykonawcy prac projektowych - twierdzi wiceprezydent Rzeszowa Marek Ustrobiński, w odpowiedzi na interpelację radnego Szumnego (PiS).

Na samą dokumentację miasto planuje przeznaczyć około 650 tys. zł. W przyszłym roku w planie jest wykup terenów potrzebnych na realizację tej inwestycji. Szacuje się, że może to kosztować około 7,5 mln zł. Same prace budowlane powinny ruszyć również w przyszłym roku i potrwać do 2023 roku, a ich koszt to według ratusza około 20,4 mln zł.

Będą 4 pasy ruchu na całej ulicy?

Ulica Kwiatkowskiego ma około 3 kilometrów długości, według planów ratusza miałaby ona zostać poszerzona do 4 pasów na całym odcinku - od ul. Jana Pawła II, do al. Powstańców Warszawy. W tym przypadku kluczowe będzie to, ile terenu do jej realizacji miasto będzie musiało wykupić oraz czy będzie w związku z tym konieczność rozbiórki budynków w tym rejonie. Na to pytanie ma ponoć odpowiedzieć przygotowywana przez miasto koncepcja. Dokument jest jeszcze w przygotowaniu, ale ma być niedługo gotowy.

- Przygotowujemy koncepcję tej przebudowy, aby określić czy będzie możliwość poszerzenia ulicy na całej jej długości. Gdyby okazało się, że koszty takiego rozwiązania byłby zbyt wysokie, rozważamy poszerzenie drogi tak, aby miała na przemian trzy pasy ruchu - powiedział nam rzecznik prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4