Zobaczcie jak prezentuje się obiekt UR. Powstało sportowe „dzieło sztuki”

KATEGORIA: INWESTYCJE / 8 marca 2021

Jest się czym chwalić! Na wiosnę w Rzeszowie otwarty zostanie obiekt sportowy, którego mogą pozazdrościć nam w całym kraju. Mowa o Podkarpackim Centrum Lekkoatletycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego zlokalizowanym przy ul. Cichej. Obiekt jest obecnie praktycznie ukończony. Teraz nastąpi etap montażu wyposażenia.

O tym jak doszło do zainicjowana tej budowy oraz o możliwościach rozwoju, szkolenia i badań sportowych, jakie daje nowoczesny obiekt, rozmawialiśmy z dyrektorem Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego, prof. dr hab. Wojciechem Czarnym.

- To jest taka nasza perła, „dzieło sztuki”, nad którym myśleliśmy od 2016 roku. Lekkoatletyka jest królową sportu, a obiekt jest przystosowany w 100 procentach do zawodów i treningów lekkoatletycznych, ale jego potencjał jest zdecydowanie dużo większy - powiedział nam prof. Wojciech Czarny.

Obiekt ma nieco inny program i nieco inne zadania niż znane Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne Resovii. Uniwersytet postawił na sport halowy, Resovia na sport na odkrytym stadionie. Funkcje obu obiektów mają się dopełniać.

Wsparcie rządu dla lekkiej atletyki

Wniosek o dofinansowanie władze uczelni złożyły do Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2015 roku. Wniosek był procedowany przez rząd Beaty Szydło (PiS), a potem rząd Mateusza Morawieckiego (PiS). Kamień węgielny pod budowę obiektu wmurowano jesienią 2018 roku. To wtedy ówczesny wiceminister sportu i turystyki Jarosław Stawiarski mówił, że dzięki tej inwestycji, a także planach budowy Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego Resovii przy ul. Wyspiańskiego, Rzeszów stanie się jednym z najważniejszych ośrodków lekkiej atletyki.

Centrum Lekkoatletyczne Uniwersytetu Rzeszowskiego będzie całosezonowe i ma być wykorzystywane m.in. do treningów, integrować wszystkie lekkoatletyczne sekcje Podkarpacia i Regionu Karpackiego, a także otwarte dla mieszkańców. Organizowane będą tu różne zawody, mistrzostwa, rozgrywki.

- Ta hala jest specyficznym obiektem - ponad 7000 metrów powierzchni przykryte dachem, bez żadnych podpór w środku. Nic nam nie koliduje aby rozłożyć maty zapaśnicze czy do karate i judo, czy ustawić stoliki do gry w szachy. To są duże imprezy po około 1000 uczestników, mamy klimatyzację, ogrzewanie, do tego są telebimy i odpowiednie nagłośnienie - zaznacza dyrektor Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Treningi, zawody sportowe i działalność badawcza

Podkarpackie Centrum Lekkoatletyczne Uniwersytetu Rzeszowskiego składa się przede wszystkim z w pełni wyposażonej hali sportowej z 200-metrową bieżnią okrężną 6-torową z pochylonymi łukami, 60-metrową bieżnią prostą 8-torową, rozbiegiem do skoku o tyczce, skocznią do skoku w dal i trójskoku, rzutnią do pchnięcia kulą, rzutnią do oszczepu, dwiema mobilnymi skoczniami do skoku wzwyż. Do tego należy wspomnieć o strefie rozgrzewkowej składającej się z 80-metrowej bieżni, strefy przygotowania motorycznego oraz chwytaczami służącymi do treningów rzutu oszczepem, czy dyskiem. Treningi i zawody będzie można obserwować z trybun, na których znajdzie się 300 miejsc siedzących.

Unikalność obiektu ma związek ze ścisłym połączeniem funkcji sportowo-widowiskowej w postaci rozgrywania zawodów sportowych oraz treningów z prowadzeniem badań w dziedzinie sportu. Służyć temu będą pracownie biomechaniki i ruchu sportowca oraz pracownia fizjologii i biochemii wysiłku fizycznego. Uczelnia w najbliższym czasie wyposaży je w najwyższej jakości nowy sprzęt w tzw. złotym standardzie. W planie jest również uzyskania specjalnych certyfikatów pozwalających na prowadzenie laboratoriów. Strefę gdzie będą prowadzone badania, można określić sercem centrum, które pozwoli skutecznie określić w jakiej formie znajdują się sportowcy. W czasie treningu będą na żywo monitorowani z pracowni znajdującej się tuż obok.

Wnętrze Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Fot. Paweł Bialic

- Mamy olbrzymi potencjał jeżeli chodzi o laboratoria, wszystko robimy w złotym standardzie. To duże wydarzenie na skalę międzynarodową, jeżeli chodzi o łączenie pod jednym dachem strefy sportowej ze strefą badawczą - twierdzi prof. Wojciech Czarny podkreślając, że z pracowni badawczych centrum lekkoatletycznego skorzystają nie tylko studenci Instytutu Nauk o Kulturze Fizycznej.

Oprócz tego w centrum będzie funkcjonował gabinet masażu i odnowy fizjologicznej, Nie zabraknie również szatni dla zawodników oraz trenerów. Do tego należy dołożyć pomieszczenia do kontroli antydopingowej oraz sale konferencyjne potrzebne w czasie zawodów, które będą również wykorzystywane do działalności dydaktycznej.

W hali znajdzie się również stanowisko dla komentatorów sportowych oraz mediów. Planowane jest także uruchomienie punktu gastronomicznego ze zdrową i dietetyczną, jak na sportowców przystało, żywnością. Wokół obiektu mają również powstać miejsca parkingowe oraz specjalnie zaprojektowana zieleń. Wzdłuż budynku w planie jest wykonanie interaktywnej drogi pamięci przeznaczonej przede wszystkim dla najmłodszych, którzy będą mogli dowiedzieć się co nieco o zasłużonych sportowcach z regionu. Uniwersytet chce również zapewnić bazę mieszkalną dla sportowców trenujących na hali. W tym celu zostaną zaadaptowane dwa pięta w obu pobliskich akademikach UR – Laurze i Filonie.

Powstały niedawno budynek Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego UR to pierwszy etap całej inwestycji. W drugim etapie uczelnia planuje dobudować kolejny obiekt w postaci hali sportowej z pełnowymiarowym boiskiem do gry w piłkę ręczną i koszykówkę, salą do nauki tańca oraz salą sztuk walki. Ma ona być połączona z nowo wybudowanym obiektem.

Uroczyste otwarcie w czerwcu 2021 r.

Budowa obiektu była realizowana bardzo sprawnie. Pierwotnie zakładano, że potrwa do września 2021 roku, jednak uda się ją zakończyć na wiosnę kilka miesięcy wcześniej. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia ArchiQuest Michał Jędrzejewski. Za prace budowlane odpowiada firma Baudziedzic z Rudnej Małej, a ich koszt wyniósł około 52 mln zł. Obecnie uczelnia jest na etapie dokupowania nowoczesnego wyposażenia, jego koszt może wynieść około 6 mln zł. Hala została zaprojektowana zgodnie ze ścisłymi wymogami Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz międzynarodowymi wytycznymi. Zakończenie prac na obiekcie przewidziano na koniec marca. Później przyjdzie czas na odbiory i prawdopodobnie w czerwcu dojdzie do uroczystego otwarcia tego centrum.

- Chcielibyśmy aby inauguracja tego obiektu była powiązana ze świętem Uniwersytetu Rzeszowskiego, 7 czerwca tego roku. Oczywiście jeżeli pozwoli nam na to pandemia koronawirusa - zaznacza prof. Wojciech Czarny.

W najbliższym czasie Podkarpackiego Centrum Lekkoatletyczne Uniwersytetu Rzeszowskiego ma odwiedzić Tomasz Majewski – dwukrotny złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w pchnięciu kulą, obecnie wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

Karol Woliński

Wnętrze Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Fot. Paweł Bialic

Wnętrze Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Fot. Paweł Bialic

Wnętrze Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4