Podkarpacie na pierwszym wysłuchaniu publicznym Krajowego Planu Odbudowy

KATEGORIA: INWESTYCJE / 24 marca 2021

Wizualizacja Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka
Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego

Rozpoczęły się pięciodniowe wysłuchania publiczne dla Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Do udziału w przedsięwzięciu zostali zaproszeni przedstawiciele samorządów, partnerów społeczno-gospodarczych, organizacji pozarządowych i wszystkich zainteresowanych.

Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch, który zaprezentował zgłoszony do KPO projekt rozwoju Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka w ramach rozbudowy Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie.

- Nasze województwo jest jedynym regionem w Polsce, w którym nie ma wyodrębnionego szpitala dziecięcego. Plan powstania Podkarpackiego Centrum Zdrowia Dziecka jest oparty o mapę potrzeb zdrowotnych w zakresie deficytowych poradni specjalistycznych oraz klinik. Chcemy, aby ten nowy budynek Centrum spełniał najnowocześniejsze wymagania stawiane obiektom szpitalnym, aby był budynkiem pasywnym, w pełni ucyfrowionym, ale również bezpieczny z elektronicznym dostępem dla personelu i pacjentów oraz dostępnym np. w zakresie mechanizmu rozpoznawania i kierowania pacjentów, również i poprzez prowadzenie głosowe dla niedowidzących – powiedział Piotr Pilch.

Wicemarszałek podkreślił również, że cała inwestycja kosztować będzie około 360 milionów złotych, a samorząd województwa konsekwentnie podejmuje działania w zakresie uruchomienia i budowy centrum.

- W ubiegłym roku przeznaczyliśmy kwotę prawie 6,5 miliona złotych na przygotowanie dokumentacji projektowej tego zadania. Chcemy już rozpisać konkurs na projekt w II kwartale bieżącego roku. Plan realizacji zgodnie z założeniami byłby wdrożony do roku 2026 - dodał Pilch.

Pomysłodawcą i patronem wysłuchań jest Podkomitet do spraw Rozwoju Partnerstwa, który funkcjonuje w systemie wdrażania Funduszy Europejskich. Jego członkami są przedstawiciele rządu, samorządu, partnerów społecznych i gospodarczych, a także organizacji społeczeństwa obywatelskiego.

Przedsięwzięcie wspiera organizacyjnie Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które odpowiada w rządzie za koordynację Krajowego Planu Odbudowy i przygotowanie Umowy Partnerstwa. 26 lutego rozpoczęły konsultacje Krajowego Planu Odbudowy, które trwają do 2 kwietnia 2021 roku. Mogą w nich wziąć udział wszyscy zainteresowani. KPO i formularz zgłaszania uwag: www.kpo.gov.pl.

Równolegle prowadzony jest nieformalny dialog z Komisją Europejską. Polska ma czas do końca kwietnia na przekazanie KPO Komisji Europejskiej (KE). Na zaakceptowanie planu KE będzie miała dwa miesiące.

Fot. Michał Hubala/UMWP

KPO jest podstawą do skorzystania z Funduszu Odbudowy, z którego Polska otrzyma 58,1 miliardów euro na dotacje i pożyczki.

- Krajowy Plan Odbudowy odpowiada na polskie potrzeby rozwojowe. Pieniądze z Funduszu Odbudowy zainwestujemy m.in. w stworzenie przedsiębiorcom stabilnych warunków do inwestowania, ochronę zdrowia, transformację w kierunku „zielonej” gospodarki, innowacyjne rozwiązania, przyjazny środowisku transport czy upowszechnienie rozwiązań cyfrowych - mówił wiceminister Waldemar Buda.

Wysłuchania KPO przygotowują Fundacja Stocznia oraz Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych we współpracy z MFiPR. Harmonogram i link do rejestracji na kolejne spotkania znajduje się na stronie www.wysluchanieplanodbudowy.pl.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4