Linia kolejowa Rzeszów-Łętownia-CPK. Konsultacje w Głogowie Małopolskim

KATEGORIA: INWESTYCJE / 7 września 2021

Fot. Karol Woliński

W ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego – potężnej inwestycji komunikacyjnej planowanej przez polski rząd, ma powstać m.in. 42-kilometrowy odcinek nowej linii kolejowej Łętownia – Rzeszów łączący Warszawę oraz CPK z naszym regionem i prowadzący od strony Stalowej Woli w kierunku stolicy Podkarpacia (docelowo ma on łączyć się z Sanokiem). Istnieje kilka wariantów tej trasy. W podrzeszowskich gminach trwają konsultacje z mieszkańcami i samorządowcami dotyczące jej przebiegu.

Na nowy odcinek składają się planowane linie kolejowe: nr 58 od stacji Łętownia do Rzeszowa i nr 632 do Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka. Obecnie trwają prace nad Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowym tej inwestycji. W związku z tym, na terenach gdzie może przebiegać nowa linia kolejowa, organizowane są konsultacje społeczne projektu, w których swoje uwagi mogą zgłosić mieszkańcy i samorządowcy. Niedawno takie konsultacje rozpoczęły się w gminie Głogów Małopolski. Pierwszym ich etapem było spotkanie z mieszkańcami gminy, podczas którego przedstawiono założenia przebiegu trasy linii kolejowej.

- Spotkanie odbyło się 26 sierpnia przed posiedzeniem Rady Miejskiej w Głogowie Małopolskim. Cieszyło się dosyć sporym zainteresowaniem mieszkańców, oczywiście udział w nim wzięli przedstawiciele firm, które zajmują się opracowaniem Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego - informuje burmistrz gminy Głogów Małopolski Paweł Baj.

W czasie spotkania swoje opinie na temat możliwego przebiegu trasy kolejowej wyrazili m.in. Zofia Tracz - sołtys Wysokiej Głogowskiej i Mieczysław Niemiec - przewodniczący rady osiedla Rogoźnica oraz radni. Uwagi do planowanych tras przebiegu linii zgłosił także burmistrz Paweł Baj.

Drugim etapem konsultacji społecznych jest możliwość zgłaszania swoich propozycji lub uwag pisemnie w Urzędzie Miejskim w Głogowie Małopolskim, ul. Rynek 1 w godzinach pracy urzędu lub przesłanie ich drogą e-mailową, na adres: komunikacja.spoleczna@glogow-mlp.pl Terminem, do jakiego mieszkańcy gminy mogą zgłaszać swoje uwagi jest 10 września 2021 roku.

Podobne spotkania konsultacyjne co do przebiegu linii kolejowej Rzeszów-Łętownia odbyły się również w innych gminach – Sokołowie Małopolskim, Czarnej, Łętowni i Jeżowem W gminie Trzebownisko spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami odbędzie się 8 września o godzinie 16:00 w Domu Strażaka w Łące oraz o godzinie 19:00 w Domu Strażaka w Jasionce.

Warianty przebiegu linii kolejowych nr 58 i 632
Fot. Miasto i Gmina Głogów Małopolski

Z Rzeszowa do Warszawy w 2 godziny

Opracowaniem studium dla projektowanej linii LK nr 58 Łętownia – Rzeszów zajmuje się konsorcjum wyspecjalizowanych firm wyłonionych przez CPK w przetargu: BBF Sp. z o.o., SAFEGE S.A.S Oddział w Polsce i Ingerop Polska Sp. z o.o.

Linia kolejowa Rzeszów-Łętownia powstanie w ramach tzw. szprychy nr 6, która połączy Warszawę i CPK z Radomiem, Ostrowcem Świętokrzyskim, Stalową Wolą i Rzeszowem, a docelowo także z Sanokiem.

Na linii nr 58 Łętownia – Rzeszów pociągi będą rozpędzać się do prędkości do 250 km/h, a na linii nr 632 do Lotniska Rzeszów-Jasionka do 120 km/h. Inwestycje kolejowe CPK w Podkarpackiem zapewnią docelowe skrócenie przejazdu z Rzeszowa do Warszawy do 2 godz. 15 min, ze Stalowej Woli do 1 godz. 45 min i z Tarnobrzegu do 1 godz. 55 min. Z Jasła, Krosna i Sanoka dojedziemy do stolicy w 2 godz. 50 min, a z Przemyśla w 3 godz. 15 min.

Według harmonogramu pierwsze roboty budowlane mają ruszyć w 2023 r. CPK zakłada, że odcinek linii łączący Łętownię z Rzeszowem zostanie oddany do użytku przed końcem 2027 r.

Wokul

Warianty przebiegu linii kolejowej nr 58
Fot. CPK

Warianty przebiegu linii kolejowej nr 632
Fot. CPK

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4