W centrum Rzeszowa stara kamienica odzyskała wygląd sprzed końca XIX w.

KATEGORIA: INWESTYCJE / 21 listopada 2021

Urząd Miasta Rzeszowa

Zabytkowa kamienica przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Sobieskiego w Rzeszowie zyskała nową okazałą elewację. Historyczny wygląd jednej ze ścian budynku wybudowanego w 1870 roku, został przywrócony dzięki staraniom wspólnoty mieszkańców oraz zarządcy - rzeszowskiego MZBM. W przyszłym roku w planie jest remont drugiej ściany budynku.

151-letnia kamienica w nowej odsłonie

Kamienica znajdująca się przy ul. Grunwaldzkiej 24 została wpisana do rejestru zabytków w 2005 roku. W kwietniu tego roku rozpoczął się remont jej elewacji od strony tej ulicy. Renowacja zakończyła się we wrześniu. Dzięki wykonanym pracom konserwatorskim, mieszkańcy Rzeszowa mogą podziwiać ornamenty i ozdoby elewacji takie jakim przyglądali się rzeszowianie pod koniec XIX wieku.

- Remont elewacji od strony ulicy Grunwaldzkiej i więźby dachowej, to była żmudna i wymagająca najwyższego kunsztu praca – mówi Łukasz Południak, kierownik Rejonu Obsługi Mieszkańców nr I Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych.

Jak przekazuje przedstawiciel MZBM prace przy elewacji wymagały ogromnej precyzji przy zdejmowaniu kolejnych warstw starej elewacji, które były nakładane na ścianę w ramach poprzednich remontów w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat.

-Te warstwy skutecznie ukryły oryginalną, historyczną elewację. Dlatego zatrudniliśmy do tej pracy profesjonalną, specjalistyczna firmę. To Park-Bud z Przemyśla. Ta sama firma zajmowała się renowacją zabytkowego przemyskiego dworca. Podczas prac odkryto między innymi wnęki, które ktoś kiedyś zabudował cegłą dziurawką całkowicie zmieniając historyczny wygląd elewacji - dodaje Łukasz Południak.

W trakcie remontu starano się odtworzyć każdy szczegół elewacji – wszystkie ornamenty i ozdoby. Prace na bieżąco kontrolował konserwator zabytków. To on dobierał odpowiednie kolory nowej elewacji na podstawie odkrytej pierwszej warstwy tynku z 1870 roku. Dobierał także najbardziej odpowiednie materiały, których użyto do renowacji.

- Liczyła się precyzja i dbałość nawet o najmniejszy detal. Często nadgryziony zębem czasu i uszkodzony. Wszystkie działania odbywały się pod czujnym okiem miejskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków i konserwatora rzeźby oraz dzieł sztuki – tłumaczy Łukasz Południak.

W ramach prac wymieniono także uszkodzone elementy więźby dachowej a starą blachę dachową zastąpiono nową.

- To kosztowne i czasochłonne prace, ale było warto, bo efekt jest znakomity. Przywrócono pierwotny wygląd elewacji reprezentacyjnego budynku co z pewnością dodaje uroku i smaku zabytkowemu, historycznemu centrum Rzeszowa – mówi Roman Szczepanek, prezes Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie.

Druga ściana też do renowacji

Koszt remontu elewacji to 227 tysięcy złotych. Remont dachu kosztował blisko 235 tysięcy złotych. Uzyskano dofinansowanie od wojewódzkiego konserwatora zabytków, pozostałe koszty zostały pokryte ze środków wspólnoty mieszkańców i miasta Rzeszów.

- Rozmawiamy z przedstawicielami wspólnot mieszkaniowych, przekonujemy do zasadności takich prac. I w tym przypadku również tak było. Wspólnota podjęła uchwałę o remoncie elewacji i udało się go przeprowadzić, a efekty są imponujące. Poza estetyką rośnie także wartość lokali wyremontowanej kamienicy – mówi Roman Szczepanek.

Jak informuje rzeszowski ratusz, w planie Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie. jest również remont elewacji tej kamienicy od strony ul. Sobieskiego. Niewykluczone są też kolejne prace konserwacyjne w innych częściach miasta.

- Renowację elewacji od strony ulicy Sobieskiego rozpoczniemy w 2022 roku, najwcześniej jak będzie to możliwe ze względu na pogodę. Planowane zakończenie prac to 30 lipca 2022 – zapowiada Łukasz Południak.

Szacunkowy koszt prac na drugiej ścianie kamienicy to blisko 144 tysiące złotych. Powierzchnia elewacji od strony ulicy Sobieskiego jest mniejsza od tej przy Grunwaldzkiej. Z drugiej strony remont może być droższy, wszystko będzie zależało od tego co znajduje się pod warstwami tynku, i jaki nakład pracy będzie do wykonania.

Wokul

Fot. Urząd Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4