Hala Targowa w końcu do rewitalizacji? Radni PiS rozmawiają z prezydentem

KATEGORIA: INWESTYCJE / 21 stycznia 2022

Konferencja radnych PiS
Fot. Paweł Bialic

Wydaje się, że w końcu są szanse na to, aby władze Rzeszowa rozpoczęły działania w kierunku rewitalizacji zabytkowej Hali Targowej. O realizację tego zadania wnioskowali od kilku lat radni Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem nowego zagospodarowania wymagają również sąsiednie tereny, gdzie znajdują się „szczęki” oraz plac Wolności.

Barcelona w Rzeszowie

O tym, że zabytkowa Hala Targowa w Rzeszowie wybudowana latach 50. poprzedniego wieku na podstawie projektu Stanisława Kusia wymaga rewitalizacji, mówi się od dłuższego czasu. O potrzebie działań w tym kierunku głośno wnioskowali radni Prawa i Sprawiedliwości.

- Minęły już dwa lata gdy spotkaliśmy się w tym miejscu, wtedy po raz pierwszy zaproponowaliśmy władzom miasta rozpoczęcie działań w kierunku zmiany charakteru wyglądu tego bardzo ważnego miejsca z puntu widzenia miasta - mówił w piątek, 21 stycznia szef klubu PiS Marcin Fijołek w czasie konferencji zorganizowanej na tle Hali Targowej.

Przedstawicielom PiS w Radzie Miasta zależy, aby obiekt rozbudować o kolejną nowoczesną bryłę, która przykryłaby cały plac targowy z tyłu obecnej hali. Sam zabytkowy obiekt Hali Targowej ich zdaniem powinien zostać odkryty i mocniej wyeksponowany. Oprócz tego, zdaniem radnych PiS pod obszernym placem targowym miałby też powstać parking podziemny. W ich opinii targowisko powinno zostać zmodernizowane na wzór hal targowych w Barcelonie lub innych polskich miastach wraz z otwarciem tam lokali gastronomicznych.

- Hala Koszyki w Warszawie jest znakomitym przykładem jak zagospodarować takie obiekty. To ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia wizerunku miasta. W Hali Targowej dziennie robi zakupy tysiące mieszkańców, chcemy aby zainteresowanie tym miejscem było jeszcze większe - stwierdził radny Marcin Fijołek.

Radni PiS wskazywali, że inwestycja dotycząca rewitalizacji Hali Targowej powinna przebiegać etapami, tak aby nie ograniczać w związku z remontem działalności handlowej. Parking podziemny, jak wskazywał Waldemar Szumny, mógłby rozwiązać problemy komunikacyjne w tym rejonie szczególnie przy ul. 8 Marca, gdzie często występują problemy z parkowaniem.

Radny Waldemar Szumny
Fot. Paweł Bialic

Zielone światło dla konkursu

Przez długi czas apele o rozpoczęcie działań w kierunku zagospodarowania terenu Hali Targowej nie przynosiły skutku. Radni PiS wnioskowali o ogłoszenie konkursu architektonicznego, który dotyczyłby rewitalizacji tej przestrzeni. Miasto zapewniało jedynie, że myśli o remoncie obiektu, jednak nic z tego na razie nie wyszło.

Dopiero po zmianie warty w ratuszu i przejęciu władzy przez Konrada Fijołka, zmieniło się podejście do tego pomysłu. Na wniosek radnych PiS udało się wpisać pierwsze środki (100 tys. zł) na organizację konkursu architektonicznego do tegorocznego budżetu.

Radny Marcin Fijołek
Fot. Paweł Bialic

- Na temat konkursu rozmawialiśmy z prezydentem, spotkaliśmy się również z architektem miejskim – Januszem Sepiołem, który w dużej części popiera nasze propozycje - powiedział Marcin Fijołek.

Okazją do szerszej dyskusji na temat zagospodarowania Hali Targowej będzie najbliższa sesja Rady Miasta Rzeszowa, która odbędzie się już we wtorek, 25 stycznia. Na wniosek radnych PiS prezydent Rzeszowa ma przedstawić informacje w tej sprawie.

- Liczymy na to, że prezydent pokaże zarys tego kiedy pierwsze decyzje w spawie konkursu będą publikowane, kto go przeprowadzi, jakie będą jego zasady - powiedział radny PiS.

Zamiast „szczęk” kamienice

Radni PiS wskazują, że działaniami rewitalizacyjnymi należy objąć nie tylko Halę Targową, ale również tereny „szczęk” czyli sąsiedniego placu targowego przy ul. Sobieskiego, na którym usytuowane są blaszane stragany, oraz idąc dalej również teren placu Wolności. Tu również powinien zostać ogłoszony osobny konkurs architektoniczny na zagospodarowanie tych terenów.

- Przestrzeń ta aż się prosi, aby nadać mu nowoczesnego charakteru. Przecież kiedyś w XIX wieku był tu kompleks zabudowy kamienic. Chcemy taki kompleks przywrócić. Oczywiście zależy nam na tym, żeby w drodze konkursu opracować koncepcję zagospodarowania tego terenu wraz z placem Wolności, który przed II Wojną Światową był Rynkiem Nowego Miasta - mówił radny PiS Robert Kultys.

Według pomysłu radnych PiS, na parterze kamienic, które powstałyby na terenie „szczęk” nadal mogłaby być prowadzona działalność handlowa, natomiast wyższe piętra można przeznaczyć pod mieszkania lub biura. Jednak to jak ostatecznie mogłaby zostać zaaranżowana ta przestrzeń, będzie musiało zostać ustalone przez miasto z właścicielami tych gruntów.

- Liczymy, że prezydentowi uda się porozumieć z właścicielami tych terenów i znajdą wspólny interes, tak aby stworzyć tu nowoczesną przestrzeń rangą odpowiadającą śródmieściu miasta wojewódzkiego - stwierdził radny Kultys.

Konkurs na budynek przy ul. Słowackiego?

Procedura organizacji konkursów dotyczących zagospodarowania kluczowych dla miasta przestrzeni ma być coraz częściej wykorzystywana. Zapowiadał to tuż po powołaniu architekt miasta Janusz Sepioł. Mowa tutaj nie tylko o terenach miejskich, ale również należących do podmiotów prywatnych.

Radny Robert Kultys
Fot. Paweł Bialic

Jak poinformował Robert Kultys, trwają konsultacje w sprawie konkursu na zabudowę po budynku Elektromontażu przy ul. Słowackiego. Przypomnijmy, że obiekt ten zakupiła firma deweloperska DevelopRes, która planuje go zburzyć i postawić nowy efektowny wieżowiec.

- Rozmawiamy z właścicielem tego terenu, są szanse aby zabudować tę przestrzeń na podstawie konkursu. To ważne miejsce, łączące stare śródmieście z nowym śródmieściem po drugiej stronie Wisłoka. Aż się prosi, żeby ona nabrała charakteru pasażowego - podkreślał radny PiS Robert Kultys.

Wokul

Zdjęcia: Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4