Będzie II linia w spalarni (ITPOE) PGE Energia Ciepła w Rzeszowie. Za 362 mln zł

KATEGORIA: INWESTYCJE / 30 maja 2022

Fot. PGE Energia Ciepła

Spółka PGE Energia Ciepła rozstrzygnęła przetarg na rozbudowę Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) w Rzeszowie, czyli mówiąc potocznie spalarni śmieci. Chodzi o wykonanie II linii technologicznej przetwarzania odpadów. Prace budowlane mają potrwać do 2024 roku. Wydajność drugiej linii technologicznej będzie wynosić ok. 80 tys. ton odpadów rocznie.

Wielomilionowa inwestycja

Nowa instalacja będzie przetwarzać do 80 tys. ton odpadów rocznie. Jej moc elektryczna brutto w kondensacji wyniesie minimum 8 MWe; moc elektryczna brutto w kogeneracji minimum 4,8 MWe; moc cieplna w kogeneracji to minimum 18 MWt; a moc cieplna układu odzyskującego ciepło z kondensacji spalin wyniesie minimum 3,46 MWt. Postępowanie przetargowe dotyczące wyłonienia firmy, która zbuduje II linię technologiczną ITPOE zakończyło się w maju tego roku. W postępowaniu została wybrana najkorzystniejsza oferta przedstawiona przez konsorcjum w składzie: PORR S.A. i Termomeccanica Ecologia. Podpisanie umowy z wykonawcą nastąpiło 26 maja br.

- Dzięki zabudowie II linii technologicznej w ITPOE zwiększy się jej wydajność. Po zakończeniu inwestycji będziemy w stanie przetwarzać w sumie do 180 tys. ton odpadów rocznie. Odzyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odpadów poprawia efektywność lokalnego systemu gospodarowania odpadami i doskonale wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego – twierdzi Paweł Majewski, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Rzeszowie.

Prace budowalne rozpoczną się do 4 miesięcy od zawarcia umowy, przejęcie instalacji do eksploatacji planowane jest na IV kwartał 2024 roku. Jak informują przedstawiciele PGE EC, po otrzymaniu ofert przekraczających planowaną kwotę na realizację tej inwestycji, z uwagi na dynamicznie zmieniające się otoczenie gospodarcze, zwiększono budżet na to zadanie. Łączny koszt inwestycji to 362 mln złotych netto.

Przetworzą 180 tys. ton odpadów rocznie

II linia Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii zostanie zabudowana w istniejącym budynku i będzie w maksymalnym stopniu wykorzystywać istniejącą infrastrukturę, która powstała przy budowie I linii przetwarzania oddanej do użytku pod koniec 2018 roku. Realizacja ITPOE w Rzeszowie od początku zakładała powstanie dwóch linii technologicznych o łącznej zdolności przetwarzania 180 tys. ton odpadów rocznie. Zgodnie z tymi założeniami zaprojektowany został budynek główny wraz z rozwiązaniami komunikacyjnymi oraz instalacjami pomocniczymi. Aktualna wydajność pierwszej linii wynosi ok. 100 tys. ton odpadów rocznie.

Rozbudowana instalacja ITPOE będzie nadal przetwarzać odpady pochodzenia komunalnego oraz odzyskiwać z nich energię elektryczną i ciepło dla mieszkańców Rzeszowa przyłączonych do miejskiego systemu ciepłowniczego. Jak podkreślają przedstawiciele PGE Energia Ciepła, funkcjonująca instalacja przyczynia się do znacznej poprawy warunków środowiskowych poprzez ograniczenie składowania odpadów komunalnych na rzecz ich bieżącego przetwarzania dla celów energetycznych, a także z powodu ograniczenia spalania węgla kamiennego w procesie wytwarzania ciepła, co wpływa na znaczne obniżenie emisji tlenków siarki, azotu oraz pyłów do atmosfery.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4