PCN „Łukasiewicz” już wybudowane. Teraz czas na jego wyposażenie

KATEGORIA: INWESTYCJE / 14 czerwca 2022

Fot. Tomasz Michalski/Facebook

Zakończyły się prace budowlane przy Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce. Teraz czas na wyposażenie obiektu w interaktywne ekspozycje, które mają przyciągnąć wszystkich fanów nauki. Inwestycja ma zostać zrealizowana do końca roku, pierwsi zwiedzający wejdą do obiektu w pierwszym kwartale 2023 roku.

Budowa zakończona

Podkarpackie Centrum Nauki Łukasiewicz to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w regionie. Obiekt ma być podkarpackim „Kopernikiem”, prezentować w sposób nowoczesny i innowacyjny różne zagadnienia dotyczące nauki.

Centrum zostało zlokalizowane w podrzeszowskiej Jasionce tuż obok Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena. Prace budowlane rozpoczęły się latem 2020 roku i właśnie dobiegły końca.

- Główne roboty budowlane zostały już zakończone, teraz trwają prace porządkowe i ostatnie poprawki - mówi Tomasz Michalski, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie ds. Podkarpackiego Centrum Nauki.

Budynek PCN „Łukasiewicz” nawiązuje w swojej formie do otoczenia i inspirowany jest także kształtami sterowca, helisy DNA i orbity. Obiekt ma cztery kondygnacje w tym jedną podziemną. Za wykonanie projektu PCN „Łukasiewicz” odpowiada Pracownia Projektowa F-11 z Krakowa. Wykonawcą prac budowlanych jest Warbud S.A. Łączna powierzchnia budynku Podkarpackiego Centrum Nauki to ponad 6,5 tys. m. kw., w tym ok. 3 tys. stanowić będzie przestrzeń wystawiennicza, na której zostaną rozlokowane interaktywne wystawy.

Trwa montaż ekspozycji

Centrum nie jest na razie gotowe do zwiedzania, brakuje w nim wyposażenia i przede wszystkim ekspozycji, które mają przyciągnąć wszystkich fanów nauki. Jak mówi Tomasz Michalski, wszystkie elementy ekspozycji zostały już zakontraktowane.

- Prace dotyczące montażu części ekspozycji w obiekcie już trwają - zaznacza zastępca dyrektora WDK w Rzeszowie.

Ekspozycje w „Łukasiewiczu” mają skupiać się przede wszystkim na tematyce lotnictwa, człowieka i jego zmysłów oraz przyrody, z naciskiem na ochronę środowiska. Oprócz tego w planie jest utworzenie wystawy uzupełniającej, która miałaby zawierać zagadnienia łączące się z głównymi ekspozycjami oraz dotyczące innych sfer nauki.

Do tego dochodzą gry i zabawy edukacyjne oraz interaktywna wystawa mobilna, która będzie wykorzystywana w czasie wydarzeń związanych z popularyzacją nauki i techniki odbywających się poza centrum.

Otwarcie dla zwiedzających w 2023 roku

Inwestycja ma zostać zakończona do końca tego roku, co zwieńczy trwający w całym kraju rok Ignacego Łukasiewicza. Po tym jak ekspozycje zostaną zainstalowane w obiekcie, konieczne będzie przetestowanie ich działania i przeszkolenie personelu. W centrum ma pracować 53 osoby.

- Planujemy, że Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz” będzie dostępne dla zwiedzających w pierwszym kwartale przyszłego roku - zapowiada Tomasz Michalski.

Całkowity koszt budowy oraz wyposażenia Podkarpackiego Centrum Nauki Łukasiewicz ma wynieść ponad 90 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków RPO WP 2014-2020 oraz budżetu samorządu województwa. Środki UE stanowią 85 procent wydatków kwalifikowanych i wyniosą ponad 72 mln złotych. Pozostałe 15 procent sfinansuje Samorząd Województwa Podkarpackiego , w ramach wkładu własnego do projektu.

Karol Woliński

Fot. Tomasz Michalski/Facebook

Fot. Tomasz Michalski/Facebook

Fot. Tomasz Michalski/Facebook

Fot. Tomasz Michalski/Facebook

Fot. Tomasz Michalski/Facebook

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4