Rozbudowa szkoły na os. Staromieście. Miasto nadal szuka wykonawcy

KATEGORIA: INWESTYCJE / 12 sierpnia 2022

Wizualizacje ARP Manecki

Trwa postępowanie przetargowe na przebudowę obiektu Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Skrajnej na rzeszowskim osiedlu Staromieście. W ramach inwestycji ma powstać m.in. nowa hala sportowa. Miasto chce wydać na to zadanie 16,8 mln zł. Przetarg jednak się przedłuża.

Czekali na Polski Ład

Temat rozbudowy obiektów ZS nr 3 przy ul. Skrajnej ciągnie się od kilku lat. Wielokrotnie o realizację inwestycji apelowała Rada Osiedla Staromieście, wskazując że w placówce brakuje hali sportowej, szatni dla uczniów, stołówki i innych pomieszczeń szkolnych. Przebudowę obiektu i budowę nowej hali obiecał mieszkańcom w trakcie kampanii wyborczej obecny prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Projekt inwestycji wykonany przez firmę ARP Manecki był już od dawna gotowy, padały zapowiedzi że miasto ogłosi przetarg na budowę w pierwszym kwartale tego roku. Tak się nie stało, ratusz tłumaczył to tym, że inwestycja została zgłoszona do dofinansowania w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych (RPIS) i czekano na jego rozstrzygnięcie.

Rzeszów w ramach ostatniej edycji RPIS dostał 60 mln zł, jednak nie na rozbudowę szkoły, ale na budowę połączenia drogowego miedzy ul. Lwowską i ul. Ciepłowniczą czyli tzw. Wisłokostradę.

Procedura przetargowa trwa

W związku z brakiem dotacji z RPIS, miasto zdecydowało się pokryć koszty rozbudowy ZS nr 3 na Staromieściu z własnych środków. Przetarg na prace budowlane ogłoszono końcem czerwca. W budżecie na realizację inwestycji zapisano 16,8 mln zł. Otwarcie ofert było już kilkukrotnie przekładane.

- Mamy dużo zapytań od firm w kwestii zapisów dokumentacji projektowej, musieliśmy udzielić na nie odpowiedzi, stąd była konieczność przesunięcia terminu otwarcia ofert - tłumaczy Maciej Chłodnicki z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Obecnie termin otwarcia ofert wyznaczono na 26 sierpnia. Jeżeli uda się rozstrzygnąć postępowanie i wybrać wykonawcę, inwestycja powinna być zrealizowana w ciągu 24 miesięcy od podpisania umowy.

Zakres przebudowy

Inwestycja zakłada w pierwszej kolejności rozbiórkę wszystkich niezbędnych elementów na terenie ZS nr 3. W planie jest budowa hali sportowej spełniającej wymogi dla rozgrywek w siatkówkę i koszykówkę (min. 9 m w świetle konstrukcji). Zapewniono również możliwość korzystania z całości obiektu przez osoby niepełnosprawne. W bezpośrednim sąsiedztwie sali znajdować się będą: widownia stanowiąca antresolę oraz magazyn na sprzęt sportowy a także pomieszczenia siłowni, szatni i sanitariatów dla korzystających z sali.

W ramach tego zadania w planie jest też budowa nowej części szkolno-przedszkolnej stanowiącej funkcjonalną całość z istniejącym budynkiem szkolnym. Będzie tam świetlica, sekretariat wraz z gabinetem dyrektora, do tego dwie sale lekcyjne, pracownia fizyczno-chemiczna. Oprócz tego znajdzie się tam miejsce na szatnie dla ok. 310 uczniów, kuchnię i stołówkę. Na jednym z pięter przewidziano także przestrzeń dla pięciu sal przedszkolnych, szatni dla dzieci oraz gabinetu o funkcji biurowej.

Wizualizacje ARP Manecki

Wycinka drzew

Inwestycja przewiduje również zagospodarowanie terenu wokół budynków szkoły. Zamontowane zostaną tam elementy małej architektury – ławki czy stojaki na rowery. W planie jest też nowy dojazd od strony ul. Borowej i Skrajnej oraz budowa miejsc postojowych.

Zgodnie z dokumentacją projektową, by rozpocząć przebudowę szkoły konieczne będzie wycięcie 87 drzew, w tym 40 objętych decyzją o zezwoleniu na usunięcie. W ramach nasadzeń kompensacyjnych, na terenie wokół szkoły ma być posadzonych 56 drzew, a w lokalizacjach zastępczych kolejne 59.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4