Przetarg na budowę PCLA. Odwołanie wycofane, otwarcie ofert 8 maja

KATEGORIA: INWESTYCJE / 28 kwietnia 2023

Fot. Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Do 8 maja poczekamy na otwarcie ofert w przetargu na budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Kolejne wydłużenie postępowania spowodowane zostało odwołaniem jednej z firm do Krajowej Izby Odwoławczej. Teraz już wiemy, że odwołanie zostało wycofane.

Odwołanie wycofane

Przetarg na budowę PCLA został ogłoszony jeszcze końcem zeszłego roku. Obiekt ma powstać na bazie obecnego stadionu Resovii przy ul. Wyspiańskiego, a jego koszt szacuje się na 120 mln zł. Połowę z tej kwoty ma wyłożyć Ministerstwo Sportu i Turystyki, resztę miasto Rzeszów i Samorząd Województwa Podkarpackiego.

Termin otwarcia ofert początkowo ustalono na koniec lutego, jednak kilkukrotnie był on wydłużany z uwagi na dużą liczbę pytań dotyczących szczegółów inwestycji. Firmy wskazywały m.in. na zbyt krótki czas na realizację inwestycji. Ten ostatecznie został wydłużony na koniec 2025 roku, zgodę na to musiał wcześniej wydać resort sportu i turystyki.

W kwietniu z kolei do postępowania zostało złożone odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej. Wątpliwości miało Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GRETASPORT Ilona Stańczyk z Dąbrowy Górniczej. Przedstawiciele tej firmy twierdzili, że zamawiający czyli w tym przypadku miasto, dokonało zmian w specyfikacji przetargu, które ich zdaniem miałoby ograniczać możliwości złożenia oferty w postępowaniu. Chodzi konkretnie o rodzaj materiału z jakiego miałaby zostać wykonana nawierzchnia bieżni lekkoatletycznej.

W połowie kwietnia, gdy pytaliśmy w ratuszu czy sprawa odwołania wpłynie na kolejne odsunięcie terminu ofert, urzędnicy mówili, że na razie czekają na dalszy bieg wypadków w sprawie procedury prowadzonej przez KIO. Później jednak okazało się, że odwołanie do KIO wymaga przesunięcia daty otwarcia ofert z 21 kwietnia na 8 maja.

- Musieliśmy wydłużyć termin otwarcia ofert z uwagi na potencjalną rozprawę w KIO - tłumaczy Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

W czwartek 27 kwietnia okazało się jednak, że firma z Dąbrowy Górniczej wycofała swoje odwołanie. Urzędnicy mieli wyjaśnić wszelkie wątpliwości dotyczące kwestii materiałów z jakich ma zostać wykonana nawierzchnia bieżni.

- Nasze argumenty przekonały firmę, co spowodowało że odwołanie zostało wycofane. Na pytania dotyczące przetargu udało nam się odpowiedzieć, liczymy że 8 maja będzie można otworzyć oferty - dodaje Artur Gernand.

Stadion piłkarski i lekkoatletyczny

PCLA ma być jednym z najnowocześniejszych stadionów lekkoatletycznych w Polsce, wyposażonych także w funkcję piłkarską.

Obiekt będzie dysponował trzema trybunami, które mają pomieścić 7,5 tys. kibiców. Trybuny mają zostać oparte o żelbetową konstrukcję w kształcie niecki wzdłuż bieżni lekkoatletycznej okólnej, z częścią otwartą od strony południowej. Miejsce dla publiki na stadionie ma być w całości zadaszone.

Sam stadion po przebudowie ma być długi na 230 metrów i szeroki na 148 metrów. Wysokość zabudowy w szczycie zadaszenia trybun ma wynieść maksymalnie 23 m powyżej poziomu płyty głównej boiska piłkarskiego. Nim zacznie się budowa całkowicie nowego obiektu PCLA, konieczne będą prace rozbiórkowe przy obecnej infrastrukturze stadionu przy ul. Wyspiańskiego 22.

Budowa Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki to jedna z najważniejszych inwestycji w mieście w ostatnim czasie. Ogłoszenie przetargu poprzedziło kilka lat sporów i dyskusji, były też problemy z działkami i starania o środki na budowę. W pokonanie tych problemów zaangażowali się politycy PiS, m.in. europoseł Tomasz Poręba i poseł Krzysztof Sobolewski. Ten ostatni zadeklarował w imieniu ministra Kamila Bortniczuka, że jeśli zaistnieje potrzeba to wsparcie finansowe resortu sportu i turystyki dla inwestycji będzie większe.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4