Wiadukt Wyspiańskiego-Hoffmanowej. Dwa osiedla, dwie inne, odmienne opinie

KATEGORIA: INWESTYCJE / 18 grudnia 2023

Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Plany budowy wiaduktu w ciągu ul. Hoffmanowej i Wyspiańskiego budzą skrajne emocje. We wtorek 19 grudnia odbędzie się spotkanie na ten temat prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka z mieszkańcami osiedla Pułaskiego (tu są raczej przeciw). W tej samej sprawie spotkał się z mieszkańcami osiedla Kmity (tu są raczej za) szef komisji gospodarki przestrzennej Robert Kultys. Jak widać, inwestycja u jednych budzi nadzieje, a u innych spore kontrowersje.

Dla jednych kłopotliwy wiadukt…

Nowy wiadukt w centrum Rzeszowa miałby połączyć ul. Hoffmanowej i Wyspiańskiego. To jedna z ważniejszych inwestycji drogowych planowanych przez miasto, która ma ułatwić bezkolizyjny przejazd przez tory kolejowe przebiegające przez środek Rzeszowa. Ma to kluczowe znaczenie w związku z uruchomieniem Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej. Rozwój połączeń PKA spowoduje częstsze zamykanie istniejących przejazdów kolejowych, co wygeneruje kolejne korki.

Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji projektowej dla tej inwestycji. Odpowiada za to firma Mosty Katowice, która niedawno przedstawiła koncepcję inwestycji. Spotkała się ona z ogromną krytyką mieszkańców osiedla Pułaskiego, którzy twierdzą, że nowa droga nie wpłynie na zmniejszenie korków i zdecydowanie obniży komfort życia w okolicy przez hałas, spaliny i zbyt dużą bliskość od budynków mieszkalnych. Negatywnie o realizacji inwestycji w zaproponowanej dotąd formie ocenia Rada Osiedla Pułaskiego.

- Większość przedstawicieli naszej Rady Osiedla było za negatywnym zaopiniowaniem tej koncepcji. Nie zgadzamy się na taką formę i lokalizację inwestycji - mówił nam kilka tygodni temu szef Rady Osiedla Pułaskiego Michał Sowa.

Mieszkańcy licznie wypowiedzieli się na temat tej inwestycji w trwających w listopadzie konsultacjach społecznych. Do ratusza spłynęło w tej sprawie około 400 zgłoszeń. Część z nich dotyczy całkowitej rezygnacji z inwestycji, padają też propozycje by ograniczyć przeznaczenie obiektu tylko dla ruchu autobusów miejskich czy rowerów.

Dla innych wiadukt nadziei…

Z kolei wielu mieszkańców zachodniej części miasta z nadzieją oczekuje na nowe połączenie. Szczególnie mieszkańcy osiedli Kotuli, Krakowska-Południe i Kmity dzięki wiaduktowi znacznie skróciliby czas dojazdu do śródmieścia i do prawobrzeżnej części Rzeszowa. Obecnie skomunikowanie się w porannych godzinach szczytu na tych kierunkach może trwać do 40 minut, a nawet i dłużej.

- W poprzedni poniedziałek spotkałem się z członkami spółdzielczej rady osiedla Kmity i ci mieszkańcy nie mają wątpliwości, że wiadukt łączący Wyspiańskiego z Hoffmanowej jest niezbędny - powiedział nam Robert Kultys, radny PiS i przewodniczący komisji gospodarki przestrzennej. - Zdaję sobie sprawę, że część mieszkańców na osiedlu Pułaskiego obawia się o ruch i hałas, ale jestem przekonany, że to jeden z tych problemów technicznych tej inwestycji, które można rozwiązać. I o to trzeba apelować do prezydenta. Bo jaka jest alternatywa? Na razie nikt nie wymyślił lepszej koncepcji na połączenia zachodniej części Rzeszowa ze śródmieściem, a bez tego połączenia dojeżdżający z zachodnich osiedli utoną w korkach - podkreślił Robert Kultys.

Kolejne spotkanie

Mieszkańcy osiedla Pułaskiego będą mieli kolejną okazję do dyskusji w sprawie warunków budowy wiaduktu już 19 grudnia. Z inicjatywy rady osiedla, spotka się z nimi prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

- W przyszłym tygodniu chcę spotkać się z mieszkańcami i liczę, że przynajmniej 80 procent obaw będziemy w stanie rozwiać i realizować tę potrzebną inwestycję dla Rzeszowa - tak o wtorkowym spotkaniu mówił prezydent Fijołek, w czasie niedawnej sesji budżetowej Rady Miasta Rzeszowa.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00 w Szkole Podstawowej nr 31 przy ul. Pułaskiego.

Koncepcja przygotowana przez firmę Mosty Katowice zawiera rozwiązania dotyczące rozbudowy ul. Wyspiańskiego (od skrzyżowania z ul. Bohaterów) poprzez ul. Hoffmanowej do ul. Mochnackiego wraz z budową wiaduktu nad ul. Wyspiańskiego i torami kolejowymi o łącznej długości ok. 1 170 m (w tym wiadukt o długości ok. 256 m); rozbudowę/budowę ul. Sondeja na odcinku od ul. Pułaskiego do ul. Łokietka o łącznej długości ok. 245 m; budowę drogi serwisowej do ul. Łokietka (od ul. Sondeja) o długości ok. 90 m.

Projekt wiaduktu wraz z kompletem zezwoleń miał być gotowy końcem tego roku. Budowa obiektu wraz z przebudową skrzyżowań może kosztować około 130 mln zł. Według Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Rzeszowa inwestycja ma powstać w latach 2027 – 2029.

Wokul

Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

Fot. Mosty Katowice/Materiały Urzędu Miasta Rzeszowa

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4