15 pięter nowego wieżowca nad zalewem? Inwestor odpowiada na wątpliwości

KATEGORIA: INWESTYCJE / 28 lipca 2019

Lokalizacja i wstępny zarys nowego wieżowca przy rzeszowskim zalewie.

Nad rzeszowskim zalewem rusza procedura nowej wysokiej inwestycji. Będzie to wieżowiec znanej rzeszowskiej firmy deweloperskiej BB Invest Development sp. z o.o. Budowla ma być zlokalizowana w pobliżu rzeszowskiej zapory i być oddalona od dawnego brzegu zalewu Wisłoka o około 40 metrów. Między wieżowcem a rzeką pozostanie przestrzeń na obecną ścieżkę rowerową i ciąg spacerowy – biegnące od zapory na południe aż poza jeziorko Żwirowni.

Wysokość i gabaryty budynku zostały określone przez projektanta jako „bryła do 15 kondygnacji mieszkalnych, zlokalizowanych nad platformą garażu podziemnego”. Oczywiście całość bryły pewnie będzie mieć zróżnicowaną wysokość i niekoniecznie aż 15 kondygnacji. Według innej koncepcji budynek miałby mieć „tylko” 7 kondygnacji. Niemniej z zacytowanej oficjalnej informacji o inwestycji widać jednak, że obiekt może być docelowo projektowany w kategorii tzw. „budynków wysokich”, których górna granica wysokości wynosi 55 metrów.

Z tych samych oficjalnych informacji o inwestycji wynika, że w garażu podziemnym planowane jest około 150 miejsc parkingowych, na poziomie terenu natomiast dalsze 50 miejsc. Pozwoli to na zaprojektowanie w budynku grubo ponad 100 mieszkań. Dojechać do wieżowca będzie można od strony ul. Kwiatkowskiego – w miejscu obecnego dojazdu do posesji, zaraz za przystankiem autobusowym.

Inwestycja na razie jest na etapie wstępnych uzgodnień. Dewelopera czeka najpierw uzyskanie decyzji środowiskowej dla przedsięwzięcia w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Rzeszowa, a potem uzyskanie uzgodnień branżowych, a na końcu uzyskanie pozwolenia na budowę w Wydziale Architektury. Z dokumentów składanych przez inwestora do tych urzędów będzie można zweryfikować ostateczny kształt projektu.

Przed tymi budynkami ma stanąć nowy wieżowiec – widok z zapory.

Największym wyzwaniem inwestycji wydaje się być jej sąsiedztwo z dotychczasowymi blokami mieszkalnymi przy ul. Kwiatkowskiego. Powstanie ewentualnie aż 15-kondygnacyjnego wieżowca poważnie przesłoniłoby część okien istniejącego zespołu budynków. Zwłaszcza, że bryła tego zespołu we fragmencie najbliżej sąsiadującym z nową inwestycją, łagodnie się obniża – z 8 do 5 kondygnacji. Gabaryty obu obiektów mogą więc znacznie różnić się od siebie nawzajem.

Osobną kwestią, która na pewno wzbudzi zaniepokojenie wielu osób, jest znaczne zbliżenie nowej inwestycji do brzegu zalewu. To już któraś z kolei budowa deweloperska powstająca prawie bezpośrednio przy tym zbiorniku, czyli w terenie, który rzeszowianie chcieliby, aby miasto przeznaczyło na ogólno-miejskie funkcje rekreacyjne. Zwłaszcza po odmuleniu zalewu, które właśnie jest realizowane przez agendy rządowe, teren wokół brzegów zbiornika mógłby być wymarzonym miejscem do organizowania wypoczynku dla mieszkańców Rzeszowa.

Dla porównania – wieżowce zespołu „Bulwary Park” stojące po przeciwnej stronie rzeki, mające wysokość 18 kondygnacji, oddalone są od brzegu zalewu aż o 130 metrów, a mimo to niektórzy z rzeszowian narzekają, że inwestycja ta zbyt wkracza w tereny rekreacyjne. Co prawda te opinie wydają się przesadzone, ale podobna opinia o projektowanym nowym wieżowcu stojącym zaledwie ok. 40 metrów od starego brzegu zalewu może być już znacznie bardziej uzasadniona.

Po publikacji artykułu z naszą redakcją skontaktował się przedstawiciel inwestora i wyjaśnił, że do realizacji została wybrana wersja budynku o 8 kondygnacjach. Taki plan inwestycji może rozwiać przynajmniej najważniejsze wątpliwości mieszkańców.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4