Letni Pałac Lubomirskich odrestaurowany. Finalny efekt robi wrażenie!

KATEGORIA: INWESTYCJE / 3 marca 2020

Fot. Paweł Bialic

Wybudowany pod koniec XVII wieku Letni Pałac Lubomirskich leżący przy al. Pod Kasztanami w Rzeszowie odzyskał swój dawny blask. Generalny remont obiektu oraz jego najbliższego otoczenia rozpoczął się w 2014 roku i według Wojciecha Domki, prezesa Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie, która jest właścicielem obiektu, do jego zakończenia pozostały jedynie detale.

- W zasadzie poza kilkoma koniecznymi do zrealizowania poprawkami zakończyliśmy główną część remontu, a ostatnim etapem było stworzenie ogrodu przed pałacem, który powstał na podstawie inspiracji z widoku Rzeszowa autorstwa Karola Wiedemanna z 1762 roku. Cieszymy się, że udało się go dosyć wiernie odtworzyć, co potwierdził konserwator zabytków - mówi nam prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Rzeszowie, Wojciech Domka.

Letni Pałac Lubomirskich został zbudowany na terenie dawnej winnicy Mikołaja Spytka Ligęzy pod koniec XVII wieku na podstawie projektu Tylmana z Gameren sprowadzonego do Rzeszowa na zlecenie Hieronima Augustyna Lubomirskiego. Na przestrzeni lat kilkukrotnie zmieniał właścicieli, oprócz rodu Lubomirskich był własnością rodziny Kosteheimów oraz Nieciów. Do tego należy dodać, że pałac kilka razy przeszedł gruntowną przebudowę. W XVIII wieku zmianie uległ kształt dachów i dekorację architektoniczne. Wtedy też powstał rozległy ogród otaczający pałac, a w niedługim czasie doszło do nadbudowy drugiego piętra budynku.

Izba Lekarska została właścicielem budynku w 2013 roku odkupując wyceniany wtedy na około 5 mln zł pałac od rodziny Nieciów, którzy jako prawowici właściciele i spadkobiercy odzyskali obiekt w 2012 roku. Wcześniej działała tam filia Akademii Muzycznej w Krakowie i Katedra Wychowania Muzycznego miejscowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Przez chwilę funkcjonował tam Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Fot. Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie

W ramach modernizacji pałacu rozpoczętej sześć lat temu, w pierwszej kolejności zdecydowano się na przeprowadzenie generalnego remontu pomieszczeń. Na początku wykonano izolację oraz odwodnienie fundamentów, nowe instalacje elektryczne, centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjne, hydrantowe, ciepła technologicznego oraz klimatyzację i wentylację. Następnie remont dotyczył odrestaurowania wnętrz pałacu. W jednym z pomieszczeń udało się zachować oryginalną podłogę. Na wszystkich kondygnacjach wykonano nowe wylewki, posadzki marmurowe zostały ułożone na parterze oraz w korytarzach. Z zachowanych zabytkowych elementów wnętrz udało się odnowić kaflowy piec, ozdobny malowany wzór nad wejściem od ulicy Dekreta oraz oryginalne schody wykonane z lastrico. Generalny remont przeprowadzono również w piwnicach, które przystosowano do otwarcia lokalu gastronomicznego.

Pracownicy Okręgowej Izby Lekarskiej wprowadzili się do nowej siedziby w lecie 2014 roku już w trakcie remontu. Izba Lekarska wynajmuje ponadto pomieszczenia pałacu dwóm organizacjom lekarskim - Porozumieniu Zielonogórskiemu oraz Związkowi Zawodowemu Lekarzy, a także brokerowi ubezpieczeniowemu. Z kolei w piwnicach pałacu, do których można wejść od strony fontanny multimedialnej działa restauracja pod nazwą „Piwnica w Pałacu”.

Fot. Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie

Prace na zewnątrz budynku ruszyły w 2015 roku i dotyczyły odnowienia elewacji budynku wraz z zabytkowymi oknami, rzeźbami oraz innymi elementami architektury. Oprócz tego wymagającą inwestycją okazał się remont zabytkowego ogrodzenia. Uzupełniono w nim wszelkie ubytki cegieł i tynku w słupach ogrodzeniowych, a ich zwieńczenia zostały wykonane na nowo. Duże emocje swego czasu wzbudzała kwestia brak montażu na ogrodzeniu neobarokowych wazonów wzdłuż ul. Dekreta, które ostatecznie po wielu dyskusjach znalazły się na filarach ogrodzenia.

Gdy udało zakończyć się większość prac budowlanych i konserwatorskich kolejnym celem właścicieli pałacu było stworzenie otwartego dla mieszkańców Rzeszowa ogrodu od strony alei Lubomirskich oraz parkingu dla pracowników Izby Lekarskiej przy wejściu od strony ul. Dekreta. Jak twierdzi Wojciech Domka remont był dosyć skomplikowaną i wymagającą operacją, ale teraz gdy pałac jest już wyremontowany stał się on jedną z najpiękniejszych atrakcji turystycznych w stolicy Podkarpacia.

- W zasadzie każdy etap remontu, począwszy od odnowienia wnętrz, elewacji, ogrodzenia czy ogrodu był wyzwaniem w związku z zabytkowym charakterem obiektu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że udało nam się przywrócić do świetności ten imponujący budynek - uważa Wojciech Domka.

Piękny ogród stworzony przed Letnim Pałacem Lubomirskich jest ogólnodostępny dla mieszkańców Rzeszowa, co od początku było w zamyśle obecnych właścicieli obiektu. Stanowi on mały fragment ogrodów, które istniały w pobliżu pałacu w przeszłości. W planie jest również udostępnienie pomieszczeń pałacu pod organizację wystaw artystycznych, które można byłoby podziwiać w godzinach pracy Okręgowej Izby Lekarskiej.

Wokul

Zdjęcia: Paweł Bialic i Okręgowa Izba Lekarska w Rzeszowie

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4