PO kontroluje w sprawie powodzi „Wody Polskie”. Szybka odpowiedź dyrekcji

KATEGORIA: POLITYKA / 1 lipca 2020

Poseł Krystyna Skowrońska i przewodniczący PO na Podkarpaciu Zdzisław Gawlik przed siedzibą RZGW w Rzeszowie
Fot. Karol Woliński

Podkarpaccy politycy Platformy Obywatelskiej przeprowadzili w środę interwencję poselską w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Rzeszowie wchodzącym w skład Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.

Aktywność polityków PO związana jest z ostatnią trudną sytuacją hydrologiczną na terenie Podkarpacia. Trudno jednak nie łączyć tego typu działań parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej z trwającą przecież emocjonującą kampanią prezydencką przed drugą turą wyborów. Kwestia zabezpieczeń powodziowych jest ostatnio jednym z gorących tematów, głównie ze względu na trudną sytuację w Warszawie, gdzie jak wiadomo rządzi kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski.

- Podkarpacie dotknęła powódź, wiele osób zostało dotkniętych skutkami tego zdarzenia. Tę kontrolę nasi posłowie podejmują z jednego powodu – trzeba myśleć przed, a nie po fakcie, bo ludzie zasługują na ochronę przeciwpowodziową i liczą na działanie państwa nie wtedy jak woda się pojawi tylko zanim tego typu zdarzenie ma miejsce - mówił przewodniczący PO na Podkarpaciu Zdzisław Gawlik, który twierdzi, że nie należy jednak mieszać tej kwestii do kampanii wyborczej.

Posłowie PO skierowali do dyrektor RZGW w Rzeszowie Małgorzaty Wajdy pismo dotyczące kwestii działalności tej instytucji w obszarze zabezpieczenia mieszkańców Podkarpacia przed powodzią.

- Chcemy dowiedzieć się jakie środki w latach 2018-2020 były przeznaczane na inwestycje przeciwpowodziowe. Chcemy też uzyskać odpowiedź jak „Wody Polskie” zabezpieczyło mieszkańców realizując te inwestycje - mówiła poseł Krystyna Skowrońska.

Fot. Karol Woliński

Posłowie PO podczas kontroli w „Wodach Polskich” poruszyli również kwestie wydatków tej instytucji na wynagrodzenia, planów inwestycji przeciwpowodziowych oraz mapy zagrożeń przeciwpowodziowych na terenie Podkarpacia.

Na odpowiedź kierownictwa RZGW w Rzeszowie nie trzeba było długo czekać. Dyrektor Małgorzata Wajda spotkała się z dziennikarzami tuż po konferencji prasowej polityków PO zorganizowanej przed kontrolą w rzeszowskim oddziale „Wód Polskich”. Jak twierdzi dyrektor RZGW w Rzeszowie, odpowiedź na pytania kontrolne posłów PO zostały szczegółowo przygotowane w bardzo krótkim czasie, mimo realizowania działań związanych z usuwaniem skutków ostatniej powodzi.

- Materiały jednoznacznie wskazują, że poziom inwestycji przeciwpowodziowych wzrósł trzykrotnie od 2018 roku. To kwota około 130 mln zł. W tym momencie prowadzimy działania w kwestii budowy zbiornika Kąty-Myscowa, mamy już całą kwotę na dokumentację - to około 40 mln zł - mówiła Małgorzata Wajda.

Dyrektor RZGW w Rzeszowie poinformowała, że w planie inwestycji przeciwpowodziowych na Podkarpaciu jest ponad 40 zadań. Dowiedzieliśmy się również na jakim etapie znajduje się inwestycja dotycząca regulacji rzeszowskiego potoku Młynówka.

- Na Młynówce powstaną dwa zbiorniki przeciwpowodziowe o łącznej pojemności 100 tys. metrów sześciennych. Dzięki temu wydatnie odblokowane zostanie koryto potoku w jego granicach, co spowoduje prawidłową i bezpieczną eksploatację - poinformowała Małgorzata Wajda.

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie Małgorzata Wajda
Fot. Karol Woliński

Obecnie RZGW w Rzeszowie stara się o pozwolenie wodno-prawne dotyczące budowy zbiornika na Młynówce. Następnie potrzebne będzie również pozwolenie na realizację inwestycji, istnieje szansa, że może ona ruszyć w przyszłym roku.

Politycy PO zapowiedzieli, że o wynikach przeprowadzonej kontroli w RZGW w Rzeszowie poinformują w najbliższym czasie.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4