Ewa Leniart: to może być punkt zwrotny w pandemii. Ale PO chce wielkiej debaty

KATEGORIA: POLITYKA / 7 stycznia 2021

Ewa Leniart wojewoda podkarpacki.
Fot. Karol Woliński

Jesteśmy być może w kluczowym momencie walki z pandemią – uważa wojewoda podkarpacki Ewa Leniart. Wojewoda zwróciła uwagę, że szczepienia przeciw koronawirusowi powinny wreszcie pozwolić na lepszą kontrolę kolejnych fal zachorowań na COVID-19 i znacznie ograniczyć ich zasięg. Jednocześnie Ewa Leniart krytycznie odniosła się do apeli Platformy Obywatelskiej, aby w środku tej wielkiej akcji szczepień prowadzić debaty nad pomysłami opozycji dotyczącymi zmian w służbie zdrowia i walki z pandemią.

- O kwestiach systemowych funkcjonowania służby zdrowia trzeba oczywiście rozmawiać, ale środek epidemii i nowe wyzwanie w postaci szczepień społecznych, nie wydają się najlepszym czasem na debaty. Musimy wszystkie siły ukierunkować na to, aby pokonać tą chorobę i ograniczyć straty w przypadku kolejnych bardzo groźnych fal zachorowania - zaznaczyła Ewa Leniart

W czwartek politycy podkarpackiej Platformy Obywatelskiej złożyli do wojewody podkarpackiego Ewy Leniart pismo z apelem o organizację okrągłego stołu w sprawie sytuacji podkarpackiej służby zdrowia. Mieliby wziąć w nim udział osoby bezpośrednio zaangażowane w organizacje służby zdrowia, przedstawiciele zawodów medycznych, zawiązków zawodowych, Izby Lekarskiej oraz wszyscy mieszkańcy Podkarpacia.

PO: wysoka umieralność na Podkarpaciu

Dla polityków PO głównym punktem wyjścia do wystosowania apelu o organizację okrągłego stołu w sprawie podkarpackiej służby zdrowia były wysokie statystyki dotyczące umieralności na Podkarpaciu w 2020 roku.

Na zdjęciu: Krystyna Skowrońska (poseł PO), Zdzisław Gawlik (Przewodniczący Zarządu Regionu Podkarpackiego PO) oraz Jolanta Kazimierczak (radna miasta Rzeszowa z ramienia PO). Fot. Karol Woliński

- Ze statystkami nie da się dyskutować, w 2020 roku zmarło najwięcej Polaków, a wśród województw przoduje Podkarpacie. Nie chcemy wprost mówić, że to wszystko wina sytuacji służby zdrowia w regionie, ale wiemy, że dzieje się w tej kwestii źle - mówił szef PO na Podkarpaciu Zdzisław Gawlik na konferencji prasowej przed Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie wspominając np. o konfliktach w niektórych placówkach medycznych w regionie.

Co jednak ważne, statystyki dotyczące wysokiej umieralności szczególnie na koronawirusa wiążą się ze specyfiką Podkarpacia. Ewa Leniart wskazywała na to już pod koniec zeszłego roku. Chodzi w dużej mierze o to, że na Podkarpaciu żyje dużo osób starszych – zdecydowanie mocniej narażonych na cięższy przebieg choroby. Oprócz tego, jak w czwartek po konferencji PO podkreślała Ewa Leniart, powodem wysokiego wskaźnika umieralności może być zauważalna w ostatnim czasie tendencja do zbyt późnego zgłaszania się do lekarza pierwszego kontaktu w związku z zauważeniem objawów zakażenia.

PO naciska jednak na organizowanie okrągłego stołu.

- Nie chcemy, aby zamienił się on w sąd nad służbą zdrowia i wskazywać winnych, ale uważamy, że wojewoda jako przedstawiciel rządu w terenie powinien rozmawiać z medykami oraz innymi zainteresowanymi, dla dobra pacjentów – mówił przewodniczący Zdzisław Gawlik.

Wojewoda: skupmy się na walce z pandemią

Wojewoda Ewa Leniart odnosząc się do apelu polityków Platformy Obywatelskiej stwierdziła, że obecnie wszystkie podmioty zaangażowane w służbę zdrowia muszą skupić się przede wszystkim na ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa w tym na realizacji Narodowego Programu Szczepień. Zapewniła, że to nie wyklucza szerszej dyskusji na temat organizacji systemu służby zdrowia, ale w późniejszym terminie, gdy już poradzimy sobie z głównym zagrożeniem zakażeniami.

- Myślę, że dzięki rozpoczętym szczepieniom uda nam się ochronić osoby z grupy zwiększonego ryzyka. Drugą niezmiernie ważną rzeczą jest dalsze przestrzeganie zasad sanitarnych i edukacja społeczeństwa pod kątem tego, jak mamy się zachowywać w sytuacji, gdy zauważymy u siebie objawy choroby. To są obecne priorytety - dodała wojewoda Ewa Leniart.

Przypomnijmy, że od 27 grudnia do szczepień przystępują pacjenci z grupy zero – personel medyczny pracownicy Domów Pomocy Społecznej i Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, a także personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym również w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Od 15 stycznia rozpoczną się zapisy do kolejnego etapu szczepień obejmującego nauczycieli, służby mundurowe, pensjonariuszy DPS-ów oraz seniorów. Jak zaznaczyła Ewa Leniart już teraz widać duże zainteresowanie ze strony seniorów dotyczące wzięcia udziału w szczepieniach.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4