Ewa Leniart chce walczyć ze smogiem w Rzeszowie. Ma konkretne rozwiązania

KATEGORIA: POLITYKA / 1 kwietnia 2021

Ewa Leniart - kandydatka na urząd prezydenta miasta Rzeszowa, dziś (w czwartek 1 kwietnia) o potrzebie walki ze smogiem mówiła na Zalesiu, przedstawiając konkretne możliwości rozwiązań dla tego problemu w mieście.
Fot. Karol Woliński

Ewa Leniart kandydująca na prezydenta Rzeszowa przedstawiła swoją propozycję dotyczącą poprawy jakości powietrza na terenie Rzeszowa. Temat smogu w stolicy Podkarpacia, to w ostatnich latach kwestia, która mocno rozsierdza mieszkańców, szczególnie zimą gdy w Rzeszowie wskaźniki pokazują fatalny stan czystości powietrza. Nie dziwi zatem fakt, że temat tak ważnym dla rzeszowian jest też istotnym punktem w kampanii kandydatki na prezydenta miasta. Wojewoda Ewa Leniart w czwartek pojawiła się na osiedlu Zalesie, gdzie problem z czystym powietrzem, w związku z głównie zabudową jednorodzinną, bywa najbardziej uciążliwy dla mieszkańców.

- Smog jest utrapieniem dla miasta Rzeszowa i z całą pewnością musimy robić wszystko aby ograniczyć jego występowanie w naszym kochanym mieście. Aby to osiągnąć możemy skorzystać z narzędzi, które realizuje i daje aktualny stan prawny - podkreślała Ewa Leniart

Czyste powietrze i Stop Smog

Tymi narzędziami, o których mówiła Ewa Leniart podczas czwartkowej wizyty na Zalesiu jest m.in. rządowy program Czyste Powietrze realizowany od 2018 roku. Dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domu w ramach tego programu mogą wynieść do 30 tys. zł w podstawowym poziomie dofinansowania i do 37 tys. zł w podwyższonym. Co ważne - aby rozpocząć tego typu inwestycję z pomocą programu Czyste Powietrze, potrzebny jest wkład własny. W Rzeszowie do tej pory zainteresowanie tym programem było niezbyt duże. Wniosków na wymianę od startu programu złożono 759, z czego 640 zostało pozytywnie rozpatrzonych. Do wymiany zostało jeszcze ponad 9 tys. Jak zaznaczyła Ewa Leniart konieczne jest zwiększenie zainteresowania mieszkańców tym projektem.

- Jako kandydatka na prezydenta Rzeszowa deklaruje, że należy przede wszystkim rozpocząć szeroką akcję informacyjną, która sprawi, że zdecydowanie szybciej uda nam się osiągnąć cel jakim jest wymiana starych kopciuchów, czyli starych pieców na paliwo stałe, które są źródłem smogu - mówiła Ewa Leniart.

Kolejną szansą na wymianę starego pieca w naszym gospodarstwie domowym jest natomiast znowelizowana wersja programu Stop Smog, która weszła w życie 31 marca. Teraz jest on skierowany do gmin położonych na obszarze, gdzie obowiązuje tzw. uchwała antysmogowa, na wsparcie likwidacji lub wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz termomodernizacji w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób najmniej zamożnych. Tutaj jak podkreśliła Ewa Leniart jest szansa na pokrycie całej inwestycji z pieniędzy publicznych.

- Program ten daje możliwość całkowitego sfinansowania wkładu własnego dla gospodarstw domowych. Warunkiem tego jest to, aby całą część administracyjną przejął samorząd. To nowe wyzwanie dla prezydenta Rzeszowa aby przygotować fundusz antysmogowy tak, aby mogli z niego skorzystać również najubożsi - powiedziała kandydatka na prezydenta.

Nowa wersja programu Stop Smog zakłada, że w przypadku zawartego porozumienia z gminą pokrywa ona 30 proc. kosztów inwestycji, natomiast strona rządowa 70 proc. Dzięki temu inwestycja termomodernizacyjna może być w 100 proc. pokryta ze środków publicznych, bez udziału środków prywatnych właścicieli budynków.

Oprócz tego jak wskazała Ewa Leniart innym rozwiązaniem umożliwiającym wymianę starego pieca jest również projekt wymiany źródeł ciepła realizowany w ramach Rzeszowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Pomoże doradca energetyczny

W czasie konferencji prasowej kandydatka na prezydenta Rzeszowa poruszyła również temat funkcjonowania doradców energetycznych, będących w stanie ocenić, który z konkretnych programów dotyczących wymiany nieekologicznych źródeł ciepła i na jakich warunkach powinno wybrać dane gospodarstwo. Ewa Leniart podkreślała, że mieszkańcy Rzeszowa powinni mieć większy dostęp do tego typu usługi, co przyczyniłoby się do szybszego procesu wymiany starych pieców w gospodarstwach domowych. Potwierdził to w czasie konferencji prasowej Ewy Leniart doradca energetyczny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Łukasz Kucab.

- Najcenniejsza jest informacja o programach, które są wdrażane w walce ze smogiem. Mowa tutaj o programie Czyste Powietrze, czy Stop SMOG. Powinniśmy dotrzeć do wszystkich mieszkańców Rzeszowa i regionu o tych programach. Walczmy z tym smogiem dla dobra naszych dzieci i wnuków - stwierdził Łukasz Kucab.

Szczegółowe informację dotyczące programów związanych z wymianą źródeł ciepła można znaleźć na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Karol Wolinski

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4