Plany zarządu województwa na najbliższe lata. Znamy szczegóły

KATEGORIA: POLITYKA / 11 grudnia 2018

O planach dotyczących m.in. tworzenia Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej mówiła wicemarszałek Ewa Draus
Fot. Karol Woliński

Forum Polska-Słowacja, ponowna organizacja Kongresu 590, rozwój Podkarpackiego Centrum Innowacji, budowa Podkarpackiego Centrum Nauki, a także działalność Podkarpackiej Komisji Filmowej to tylko część z zadań marszałka Władysława Ortyla na najbiższy okres. We wtorek cały zarząd województwa przedstawił ramy swoich działań w VI kadencji oraz szczegółowe plany działania w najbliższej perspektywie.

O tym jakie kompetencje będą posiadali członkowie zarządu województwa podkarpackiego pisaliśmy TUTAJ.

- Kluczową sprawą jest dla nas budżet województwa, który powinien zostać uchwalony na początku przyszłego roku. Już w tym momencie są prowadzone prace w komisjach w tej sprawie – zapowiada Władysław Ortyl.

Do kompetencji marszałka Władysława Ortyla w nowej kadencji zarządu województwa została włączona kultura
Fot. Karol Woliński

Wicemarszałek Ewa Draus, która będzie odpowiedzialna za drogi publiczne oraz wspieranie przedsiębiorczości, przedstawiła kluczowe zadania przede wszystkim w sferze komunikacyjnej. Najważniejszym projektem będzie Podmiejska Kolej Aglomeracyjna.

- Największą inwestycją samorządu województwa w najbliższych latach jest Podmiejska Kolej Aglomeracyjna, która będzie obejmować dwa projekty, na łączną kwotę blisko 600 mln złotych. Pierwszy – będzie obejmował zakup 10 pojazdów szynowych oraz budowę hali do ich obsługi na stacji Rzeszów – Staroniwa - tłumaczy nowa wicemarszałek Ewa Draus.

Według zapowiedzi wicemarszałek, w drugim projekcie dotyczącym Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej znajduje się plan budowy lini kolejowej na trasie Rzeszów – Jasionka.

- W ramach drugiego projektu przewidziana jest m.in. budowa nowej linii kolejowej z Rzeszowa do lotniska w Jasionce. To jest bardzo ważna inwestycja – podkreśla Ewa Draus.

Piotr Pilch jako wicemarszałek będzie nadal odpowiadał za rolnictwo, naukę, edukację i sport
Fot. Karol Woliński

Drugi z wicemarszałków - Piotr Pilch będzie zajmował się tymi samymi sprawami co w poprzedniej kadencji.

- Mój zakres obowiązków obejmuje departamenty związane z rolnictwem oraz nauką, edukacją i sportem. Chcę kontynuować rozpoczęte projekty i programy - zapowiada Piotr Pilch.

Jednym z kluczowych projektów dla nowego wicemarszałka województwa będzie program Podkarpacki Naturalny Wypas II.

- To program unikatowy na skalę Polski i będziemy chcieli wspierać zarówno obszary z naturalnego wypasu, jak i w ramach programu będziemy chcieli wspierać sadzenie drzew miododajnych – mówi wicemarszałek Pilch.

Maria Kurowska jako członek zarządu województwa ma odpowiadać m.in. za sprawy ochrony środowiska
Fot. Karol Woliński

Maria Kurowska, która w tej kadencji będzie pełnić funkcję członka zarządu, będzie odpowiadała za Departament Ochrony Środowiska oraz Departament Rozwoju Regionalnego. W pierwszym z nich, kluczową sprawą według Marii Kurowskiej będzie walka o czyste powietrze oraz stworzenie programów ochrony środowiska przed hałasem W tym drugim prowadzone są prace nad strategią województwa i nie tylko.

- Rozpoczynamy pracę nad harmonogramem prac przy Strategii Rozwoju Województwa – Podkarpackie 2030. Monitorujemy też dwa programy, które kontynuujemy - Strategiczny Rozwój Bieszczad i Błękitny San - twierdzi Kurowska, która była wicemarszałkiem województwa w poprzedniej kadencji.

Członek zarządu województwa Stanisław Kruczek odpowiada m.in. za sprawy służby zdrowia
Fot. Karol Woliński

Podobne kompetencje w nowym zarządzie będzie posiadał również Stanisław Kruczek, który będzie odpowiedzialny m.in. za służbę zdrowia.

- Cieszę się z tego faktu, że mimo trudnej tematyki jaką jest służba zdrowia, udało nam się w poprzedniej kadencji skutecznie przeprowadzić reorganizację wojewódzkich szpitali. Wprowadziliśmy programy naprawcze, co doprowadziło do restrukturyzacji zadłużenia czyli rozliczenia się z tą bardzo trudną historią wojewódzkich szpitali. W tej kadencji została jeszcze jedna placówka, która zmaga się z podobnymi problemami i to będzie jedno z pierwszych zadań zarządu - uważa Stanisław Kruczek.

Stanisław Kruczek wspomniał również o kwestii powstania szpitala uniwersyteckiego.

- W tamtej kadencji samorząd województwa podjął inicjatywę w tej sprawie i przygotował dwie placówki do przekazania. Teraz sprawa zależy w głównej mierze od decyzji rektora Uniwersytetu Rzeszowskiego - mówi członek zarządu województwa.

Nowym obszarem działania Stanisława Kruczka będzie za to Departament Społeczeństwa Informacyjnego. Najważniejsze działania w tej dziedzinie będą dotyczyły Podkarpackiego Systemu Informacji Medycznej oraz Podkarpackiego Systemu Informacji Przestrzennej.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4