Ruch Razem dla Rzeszowa już jako stowarzyszenie. Wystartują w wyborach?

KATEGORIA: POLITYKA / 16 czerwca 2023

Fot. Karol Woliński

Razem dla Rzeszowa – dotychczasowy ruch miejski skupiający kilkanaście organizacji walczących głównie z chaosem urbanistycznym w mieście, powołał stowarzyszenie pod taką samą nazwą. Działacze RdR chwalą się również przygotowaniem dwóch uchwał obywatelskich, które chcą przedłożyć w najbliższym czasie Radzie Miasta, nie wykluczają także startu w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

Połączył ich chaos

Porozumienie Razem dla Rzeszowa skupiało kilkanaście organizacji miejskich, które w ostatnich latach zajmowały się głównie walką z chaotyczną zabudową na terenie Rzeszowa. RdR określano mianem ruchu miejskiego, który odpowiadał za szereg inicjatyw, m.in. pierwszą w historii miasta uchwałę obywatelską dotyczącą dostępu do informacji o polityce przestrzennej, czy mobilną mapę problemów w mieście. Oprócz tego jego członkowie często krytycznie komentowali politykę władz miasta.

Teraz ludzie związani z ruchem Razem dla Rzeszowa postanowili oprzeć swoja działalność o stowarzyszenie pod taką nazwą. Do tej pory w szeregach RdR najbardziej rozpoznawalnymi postaciami wydawali się pracownicy Politechniki Rzeszowskiej Jacek Strojny i Artur Polakiewicz. Aktywnością wykazywali się też Adam Moczulski, szef Rady Osiedla Króla Augusta czy Michał Wróbel, członek Rady Osiedla Krakowska Południe. Żaden z nich nie został jednak prezesem nowo utworzonego stowarzyszenia. Stery przejęła Elżbieta Niedzielska, wiceprzewodnicząca Rady Osiedla Zalesie, która razem z jej stowarzyszeniem „Spacerówka” od lat walczy z planami zabudowy wzgórza nad ul. Spacerową.

- Połączyły nas wspólne problemy chaosu urbanistycznego w naszym mieście, który dotknął wielu osiedli - mówiła Elżbieta Niedzielska podczas czwartkowej (15 czerwca) konferencji prasowej, dodając że stowarzyszenie powołano oficjalnie już w marcu tego roku.

Fot. Karol Woliński

Zakres naszego działania ukierunkowany jest na poprawę komfortu życia mieszkańców miasta i zrównoważony rozwój- dodała Niedzielska.

Szanse i zagrożenia

Wiceprezeską stowarzyszenia została kolejna osoba kojarzona z walką z niekontrolowaną zabudową w Rzeszowie. Mowa o Agnieszce Wesołowskiej-Majcher ze stowarzyszenia Zielone Osiedle Grabskiego, które wsławiło się protestami przeciw budowie kilkunastopiętrowego wieżowca tuż nad brzegiem rzeszowskiego zalewu. Wspominany obiekt ostatecznie został wybudowany, ostatnio było jednak głośno o uchyleniu przez Naczelny Sąd Administracyjny decyzji o warunkach zabudowy dla tej inwestycji mieszkaniowej. A to mocno komplikuje sytuację prawną budynku. To właśnie w pobliżu wspomnianego wieżowca odbyła się konferencja prasowa stowarzyszenia RdR.

- W tym miejscu stawialiśmy pierwsze kroki, które doprowadziły do założenia stowarzyszenia. Razem z Elżbietą Niedzielską nawiązałyśmy współpracę w walce z chaosem urbanistycznym, dołączyły do nas stowarzyszenia z innych osiedli – Słociny, Budziwoja, Śródmieścia czy Nowego Miasta - przypominała Agnieszka Wesołowska-Majcher.

Fot. Karol Woliński

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele RdR dosyć ogólnie mówili o celach nowo powołanego stowarzyszenia. Ich zdaniem w mieście potrzebne jest szersze dopuszczenie mieszkańców do głosu, stworzenie przestrzeni do wymiany poglądów czy promowanie zrównoważonego rozwoju.

- Przed Rzeszowem stoi ogromna szansa, ale też są zagrożenia. Wspólnie jako społeczność tego miasta musimy sobie z nimi radzić. To nie jest wyłącznie problem władz - mówił Jacek Strojny, który ma odpowiadać za radę programową stowarzyszenia.

Fot. Karol Woliński

Przygotowali dwie uchwały

Razem dla Rzeszowa przeszło też do ofensywny uchwałodawczej. Stowarzyszenie przygotowało dwa projekty uchwały obywatelskiej, które zamierza przedłożyć w najbliższym czasie Radzie Miasta. Ostatnie doświadczenia RdR z uchwałą obywatelską mają słodko-gorzki smak. Z jednej strony projekt ich autorstwa, dotyczący zwiększania dostępu do informacji o polityce przestrzennej, został przyjęty w 2020 roku przez Radę Miasta. Z drugiej strony działacze stowarzyszenia twierdzą, że miasto dotąd nie zrealizowało założeń tej uchwały.

- Nie zrażamy się, po raz kolejny podemujemy to wyzwanie - podkreślał Michał Wróbel, wiceprezes stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa.

Pierwsza uchwała obywatelska ma dotyczyć strategii zrównoważonego transportu publicznego. Chodzi o zintegrowanie miejskiej siatki przewozowej z transportem rowerowym, kolejowym oraz transportem z gmin ościennych.

- Oprócz tego mówimy o zapewnieniu wszystkim mieszkańcom Rzeszowa i osobom przyjezdnym dogodnego, wygodnego i przystępnego transportu publicznego na zasadzie tanio i szybko - dodawał Wróbel.

Celem drugiej uchwały obywatelskiej jest większe upodmiotowienie rad osiedli. Chodzi m.in. o wprowadzenie funduszu dla rad osiedli, z którego można byłoby finansować różnego rodzaju inicjatywy, na które czekają mieszkańcy.

- W najbliższy poniedziałek mamy spotkanie z przewodniczącym Rady Miasta Andrzejem Decem, podczas którego będziemy omawiać kolejne kroki w sprawie procedowania naszych uchwał - mówił Jacek Strojny.

Wybory? Nie mówią „nie”

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele Razem dla Rzeszowa podkreślali, że nie są związani z żadną partią polityczną, działacze nowo utworzonego stowarzyszenia przekonują, że w ich gronie są osoby o zróżnicowanych poglądach politycznych. Nie oznacza to jednak, że RdR wyklucza udział w przyszłorocznych wyborach samorządowych w Rzeszowie.

- Nie mówimy nie. Dyskusja w tej sprawie się toczy, chcemy podjąć decyzję w odpowiednim dla nas momencie. Musimy mieć świadomość, że polityka, nawet na poziomie lokalnym, mocno stopuje racjonalne rozwiązania. Niestety w dużej mierze polega na emocjach, widzimy co się dzieje w kraju. Społecznicy muszą sobie odpowiedzieć na pytanie czy są skłonni zaryzykować i wejść w sferę sprawczości - powiedział nam Jacek Strojny.

Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

Fot. Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4