Wielki budzik ma specjalną misję! Zachęcić Ciebie do oddania głosu w wyborach

KATEGORIA: POLITYKA / 7 października 2023

Budzik wyborczy na rzeszowskim Rynku.
Fot. Grzegorz Bukała/ UM Rzeszowa

Na rzeszowskim Rynku stanął wielki budzik, który odlicza czas do wyborów parlamentarnych, które odbędą się 15 października. To symbol mobilizacji mieszkańców do wzięcia udziału w głosowaniu na posłów i senatorów.

Nie prześpij wyborów!

Budzik stanął na Rynku w czwartek i pozostanie w Rzeszowie do niedzieli. To symbol akcji #NieŚpijBoCięPrzegłosują, która ma charakter mobilizacji społeczeństwa do udziału w wyborach parlamentarnych, które odbędą się za 8 dni.

W piątek 6 października o zaglądnięcie do lokali wyborczych i oddanie głosu w wyborach, apelowali przy budziku przedstawiciele władz Rzeszowa.

- 41 lat temu otrzymałam prawo wyborcze i od zawsze z niego korzystam, zachęcam nas wszystkich byśmy korzystali z tego wyjątkowego przywileju jakim jest prawo do głosu. To przywilej do decydowania o tym jak chcemy by wyglądał nasz kraj, nasza mała ojczyzna – Rzeszow - mówiła wiceprezydent Rzeszowa Krystyna Stachowska.

Podczas konferencji prasowej samorządowcy zwracali uwagę, na to że osoby, które nie mają możliwości zagłosować w swoim miejscu zamieszkania, mogą złożyć odpowiedni wniosek o zmianę miejsca oddania głosu. Można to zrobić do czwartku 12 października. Wniosek można złożyć do urzędu gminy, na obszarze której wyborca będzie przebywać w dniu wyborów, lub elektronicznie TUTAJ.

W akcję preferencyjną włączyli się podkarpaccy samorządowcy, Rada Młodzieży Rzeszowa, Rzeszowska Rada Seniorów, Rzeszowska Rada Kobiet. Budzik zniknie z Rzeszowa w niedzielę 8 października i pojedzie mobilizować do głosowania mieszkańców Lublina.

Frekwencji w pełni wolnych i demokratycznych wyborach parlamentarnych nie udało się w Polsce pobić od ponad 100 lat. W 1919 roku wyniosła ponad 70 proc. W niektórych okręgach przekraczała nawet 90 proc., a w żadnym z nich nie spadła poniżej 60 proc. W 1989 roku głosowało niewiele ponad 62 proc. obywatelek i obywateli. W ostatnich wyborach, które odbyły się w 2019 roku była ona niewiele niższa – 61,7 procent. Na Podkarpaciu była ona gorsza niż w całym kraju – 57,5 procent. Z kolei w samym Rzeszowie do urn poszło 65 procent uprawnionych osób.

Fot. Karol Woliński

Odbędzie się też referendum

Oprócz wyborów parlamentarnych, 15 października odbędzie się również ogólnopolskie referendum, do udziału w nim zachęcają władze regionu. Polacy będą mogli odpowiedzieć w nim na 4 pytania:

Pytanie 1: Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?

Pytanie 2: Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?

b>Pytanie 3: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?

Pytanie 4: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?

Wynik referendum będzie prawomocny, jeżeli weźmie w nim udział ponad 50 procent uprawnionych do oddania głosu.

Wokul

Fot. Krzysztof Witek/Biuro Prasowe UMWP

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4