Jacek Strojny chce zmienić złe rządy. Ma pomysł na rozbudowę struktur urzędu

KATEGORIA: POLITYKA / 2 marca 2024

Fot. Karol Woliński

Jacek Strojny, kandydat stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa na prezydenta Rzeszowa zaprezentował pierwsze założenia programu wyborczego. - Tu jest moc, tu jest Rzeszów - mówił Strojny podczas sobotniej konwencji wyborczej, na której poznaliśmy również nazwiska kandydatów RdR do Rady Miasta.

Nowy podmiot w grze o władzę w mieście

Jacek Strojny, lider stowarzyszenia Razem dla Rzeszowa, jako pierwszy ogłosił, że chce kandydować na prezydenta Rzeszowa w kwietniowych wyborach i również jako pierwszy z wszystkich kandydatów przedstawił swój program wyborczy. Prezentacja założeń programowych Strojnego odbyła się w sobotę 2 marca w restauracji Fabryka Smaku na kampusie Politechniki Rzeszowskiej. Przy okazji Jacek Strojny przedstawił również swoich ludzi, którzy wystartują pod szyldem Razem dla Rzeszowa do Rady Miasta Rzeszowa.

Prezentacja programu rozpoczęła się od małej wpadki, bo wyświetlony na dużych ekranach spot wyborczy Strojnego, odtworzono bez głosu. Za drugą próbą było już bez usterki.

- To zwiastuje, że sukces będzie dopiero w drugiej turze - wybrnął Strojny.

Przed omówieniem konkretnych założeń programowych, Strojny mówił o tym jak 4 lata temu powstał ruch Razem dla Rzeszowa. Grupa ta skupiła się głównie na walce z niechcianymi inwestycjami. Jedną z jej inicjatyw była uchwała obywatelska o dostępie mieszkańców do informacji przestrzennej przegłosowana przez Radę Miasta w 2020 roku. Od zeszłego roku Razem dla Rzeszowa oficjalnie działa jako stowarzyszanie. W grze o władzę w mieście Strojny starał się też kusić wyborców, twierdząc, że choć startuje w wyborach, to on i jego ludzie nie przynależą do żadnej partii politycznej.

- Nie potrzebujemy partii politycznych, potrzebujemy obywatelskiego miasta. Tu jest moc, tu jest Rzeszów. Założyliśmy komitet wyborczy, który jako jedyny jest bezpartyjny, nie ma u nas przedstawicieli partii politycznych. Koniec z partyjniactwem - mówił Jacek Strojny.

Od samego początku istnienia, RdR aktywne jest przede wszystkim w mediach społecznościowych, gdzie najczęściej publikowano krytyczne wpisy pod adresem polityki prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka i jego administracji.

- Kończymy z wirtualnością, z Facebookiem, zaczynamy realność - mówił podczas konwencji Jacek Strojny.

Gospodarka najważniejsza

Przechodząc do założeń programowych, Strojny mówił o 8 zobowiązaniach jakich zamierza dotrzymać mieszkańcom, gdyby udało mu się wygrać wybory. Podczas sobotniej konwencji przedstawił szczegółowo trzy z nich. Podstawą jego polityki ma być gospodarka.

- Od tego zaczyna się budowanie miasta, każdy kto prowadzi biznes w mieście, będzie mógł liczyć na transparentne zasady jego prowadzenia, dość mętnej wody - stwierdził Strojny.

Kandydat RdR chce stworzenia rzeszowskiego eko-systemu innowacji, poprzez który wykorzystywany miałby być potencjał naukowy miasta w biznesie. Strojny w wielu miejscach swojego programu zauważał niedostatki polityki miejskiej obecnego prezydenta Konrada Fijołka. Co proponował w zamian? Raczej nic oryginalnego, bo powołanie kilku agencji czy jednostek w strukturze miasta. Mowa tu m.in. centrum przedsiębiorczości wspierającym młode firmy, czy agencji rozwoju aglomeracji rzeszowskiej.

Wykładowca PRz, który chce być prezydentem miasta, nie zapomniał o kwestii obudowy Ukrainy i tego jak Rzeszów powinien włączyć się w ten proces..

- Rzeszów oknem na wschód, to hasło sprzed wielu lat, przypomniano je mocno 2,5 roku temu i nic się w tym temacie nie wydarzyło. Chcemy otworzyć centrum dla biznesu, które pomoże naszym firmom lepiej przygotować się do odbudowy Ukrainy, najlepiej we Lwowie - powiedział kandydat Razem dla Rzeszowa.

Pomysł nie jest niczym świeżym, o tym że stolica Podkarpacia powinna wykorzystać swoją szansę mówi się od dawna. W zeszłym roku wielokrotnie mówili o tym rzeszowscy radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy proponowali rozpoczęcie prac nad projektem HUB Rzeszów.

Więcej planów zagospodarowania

Kolejny punkt programowy dotyczył ładu przestrzennego. Tutaj Strojny krytykował władze miasta za to jak uchwalono nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

- Mamy nowe studium – zieloną konstytucję, która w momencie uchwalenia była już nieaktualna z uwagi na zmiany w przepisach prawa - twierdził Strojny.

Kandydat RdR, podkreślał że miasto musi wziąć się za porządne przygotowanie planu ogólnego, który ma zastąpić studium. Samorządy muszą opracować i przygotować taki plan do końca 2025 roku. Twierdził, że dokument ten powinien być wykonany we współpracy z gminami sąsiednimi. Obiecał także opracowanie większej liczby planów zagospodarowania przestrzennego.

- Chodzi o to by mieszkańcy nie byli zaskakiwani wuzetki lub lex deweloper, trzeba zapełnić naszą przestrzeń planami zagospodarowania - mówił kandydat RdR, deklarując zwiększenie pokrycia mapy Rzeszowa miejscowymi planami do 50 procent.

Fot. Karol Woliński

Więcej urzędu

Podczas konwencji Strojny mówił też o tym, jak chce zmienić zarządzanie miastem. Tu choć nie wprost, to krytykował obecnego prezydenta Konrada Fijołka.

- Jak popatrzycie na chaos, który dotyczy zarówno usług publicznych i realizacji projektów, to wydaje się, ze nie ma pilota, który steruje tym samolotem. Gdzie jest pilot? Odleciał – drwił kandydat na prezydenta Rzeszowa.

Strojny mówił o poprawie sytuacji finansowej pracowników urzędu miasta. Nie było tu żadnego zaskoczenia, o temacie płac dla pracowników ratusza i jednostek podległych miastu w ostatnich miesiącach jest bardzo głośno. Kandydat na prezydenta z ramienia RdR podczas wystąpienia nie wskazywał jednak na konkretne rozwiązania w kwestii tego skąd wziąć środki na podwyżki dla urzędników.

Strojny obiecywał również zmiany w strukturze Urzędu Miasta Rzeszowa, a właściwie rozbudowę struktur urzędu o nowe jednostki zarządzające. Jego zdaniem Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa powinno zostać przekształcone w Wydział Polityki Przestrzennej. Do tego mówił o konieczności stworzenia jednostki odpowiedzialnej za strategiczne projektu w mieście. Za przykład podawał tutaj przygotowywaną od lat inwestycję Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki.

- Obecnie nie wiemy kto konkretnie zajmuje się tą inwestycją. Trzeba to zmienić. Powołamy biuro strategicznych projektów, w którym wyznaczymy osoby odpowiedzialne za najważniejsze przedsięwzięcia – stwierdził lider RdR.

Strojny zapowiedział również zwiększenie kompetencji architekta miasta oraz kolejne nowe stanowiska w ratuszu. Tym razem miejskiego ogrodnika oraz inżyniera ruchu miejskiego.

- Będzie to osoba całościowo odpowiedzialna za komunikację w mieście - twierdził wykładowca na PRz.

Kolejne zobowiązania Strojnego jako prezydenta dotyczą właśnie komunikacji, ale również kultury, jakości życia, sportu i rekreacji oraz partycypacji mieszkańców w życiu miasta. Tutaj jego postulaty wyglądały bardzo podobnie, do tych które wygłaszał Konrad Fijołek w czasie kampanii w 2021 roku. Chodzi o większy udział mieszkańców podejmowaniu kluczowych decyzji dla rozwoju miasta poprzez konsultacje społeczne czy referenda.

Kandydaci do Rady Miasta

Szczegółowe rozwiązania dotyczące pozostałych pięciu zobowiązań Jacka Strojnego, mają być przedstawione w dalszej części kampanii. W trakcie sobotniej konwencji, RdR zaprezentowało również kandydatów na listach wyborczych do Rady Miasta.

- Mamy 33 kandydatów i kandydatek, którzy działają w 46 różnego rodzaju stowarzyszeniach i organizacjach zlokalizowanych w Rzeszowie. Jesteśmy młodzi, pełni pasji i zaangażowania. Reprezentujemy różne środowiska, jesteśmy fachowcami w swoich dziedzinach mówił Artur Polakiewicz, jeden z liderów Razem dla Rzeszowa, pełnomocnik wyborczy komitetu i kandydat na radnego z okręgu nr 4.

Na czołowych miejscach na listach RdR w wyborach do Rady Miasta znajdują się w większości osoby znane z działalności w tym stowarzyszeniu. W okręgu nr 1 na czele listy znalazł się Adam Moczulski, szef Rady Osiedla Króla Augusta, wiceprezes CWKS Resovii Rzeszów.

W okręgu nr 2 (Staromieście, 1000-Lecia, Załęże, Pobitno, Wilkowyja, Mieszka I, Słocina) liderem listy został Rafał Kulig, sekretarz Rady Osiedla Słocina. W okręgu nr 3 na pierwszym miejscu znalazł się sam Jacek Strojny. W okręgu nr 4 Razem dla Rzeszowa postawiło na czele listy Elżbietę Niedzielską, prezeskę stowarzyszenia Spacerówka, które walczyło o ochronę terenów zielonych na Zalesiu przed zabudową. Jak zapowiadał podczas konwencji Jacek Strojny, jego komitet ma przygotowany również program dla każdego osiedla.

Poniżej wszyscy kandydaci Razem dla Rzeszowa w wyborach do Rady Miasta.

Okręg nr 1 (Miłocin, Baranówka, Generała Władysława Andersa, Króla Stanisława Augusta, Krakowska-Południe, Franciszka Kotuli, Przybyszówka, Bzianka, Pogwizdów Nowy)

1 Adam Moczulski

2 Agnieszka Mikołajczyk

3 Michał Wróbel

4 Natalia Konopka

5 Ryszard Blicharz

6 Monika Szlachta

7 Marcin Ciszkowicz

8 Agnieszka Posala-Bijoś

9 Krzysztof Szmigiel

Okręg nr 2 (Staromieście, 1000-Lecia, Załęże, Pobitno, Wilkowyja, Mieszka I, Słocina)

1 Rafał Kulig

2. Joanna Choma

3 Miłosz Elgass

4 Aneta Szczygieł

5 Patryk Walas

6 Iwona Matlingiewicz

7 Elżbieta Hałoń

8 Adam Napiórkowski

Okręg nr 3 (Śródmieście, Pułaskiego, Kmity, Staroniwa, Zwięczyca, Dąbrowskiego, Generała Grota Roweckiego, Piastów)

1 Jacek Strojny

2 Ewelina Kloc

3 Paweł Delikat

4 Nikola Panatuła

5 Andrzej Korczyński

6 Elżbieta Złonkiewicz

7 Magdalena Cywińska

Okręg nr 4 (Budziwój, Biała, Drabinianka, Zalesie, Paderewskiego, Nowe Miasto, Matysówka)

1 Elżbieta Niedzielska

2 Agnieszka Wesołowska-Majcher

3 Krzysztof Lasota

4 Marcin Płodzień

5 Grażyna Lewicka

6 Oliwia Gaweł-Włoch

7 Grzegorz Kraska

8 Leszek Klasicki

9 Artur Polakiewicz

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4