Lewica i Koalicja Polska nie zaskoczyły. Zobaczcie kto będzie „jedynkami”

KATEGORIA: POLITYKA / 19 sierpnia 2019

Przewodniczący SLD na Podkarpaciu Wiesław Buż będzie „jedynką” komitetu Lewica w okręgu rzeszowskim
Fot. Paweł Bialic

Wraz upływem kampanii wyborczej ugrupowania polityczne odkrywają kolejne karty w sprawie kształtu list wyborczych w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Mijający weekend przyniósł nam informacje co do „jedynek” na listach Lewicy (koalicji Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Wiosny Roberta Biedronia oraz Partii Razem), a także Koalicji Polskiej składającej się z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz ruchu Kukiz’15.

Pierwsze miejsce na liście Lewicy w okręgu rzeszowsko-tarnobrzeskim zostało zarezerwowane dla wiceprzewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa, szefa struktur SLD na Podkarpaciu, Wiesława Buża. Decyzja władz Lewicy co do umieszczenia Wiesława Buża na szczycie listy wyborczej nie jest niespodzianką, ponieważ od dawna wydawał się on naturalnym kandydatem do objęcia „jedynki” na liście. Tym bardziej, że lewica na Podkarpaciu po odejściu z SLD prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, nie ma zbyt wielu rozpoznawalnych postaci. Nie wiadomo na razie czy na start, a jeśli tak to z jakiego komitetu wyborczego zdecyduje się były poseł i wiceprzewodniczący SLD Tomasz Kamiński, który w tym momencie także zasiada w Radzie Miasta Rzeszowa. Mówi się, że jeżeli wystartuje to raczej z listy Koalicji Obywatelskiej, a nie z macierzystej partii, ponieważ wiązany jest z Inicjatywą Polską Barbary Nowackiej, która wchodzi w skład KO. Pozostałych kandydatów Lewicy poznamy prawdopodobnie w tym tygodniu.

SLD wybierając Wiesława Buża jako lidera listy wyborczej, postawiło na lokalnego polityka, mocno związanego z Rzeszowem i nie chciało ryzykować stawiając na tzw. „spadochroniarza” czyli popularnego polityka rzuconego do okręgu, z którym jego związki są dosyć wątpliwe.

Na taki krok zdecydowała się za to Koalicja Polska czyli projekt polityczny skupiający PSL i ruch Kukiz’15, umieszczając na pierwszym miejscu w okręgu rzeszowskim, obecnego wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszkę o czym informowaliśmy już tydzień temu. Wicemarszałek Tyszka to postać numer 2 w ugrupowaniu Pawła Kukiza, oczywiście zaraz za popularnym muzykiem.

W poprzednich wyborach parlamentarnych Tyszka pochodzący z Warszawy, kandydował z okręgu nr 20 czyli tzw. obwarzanka podwarszawskiego, obejmującego powiaty zlokalizowane wokół stolicy. Wtedy udało mu się uzyskać 14 tys. 670 głosów, co zapewniło mandat parlamentarzysty. Trudno na razie przewidywać jak wyborcy w okręgu z siedzibą w Rzeszowie zareagują na tę kandydaturę. Tym bardziej, że ugrupowanie Pawła Kukiza weszło w dosyć egzotyczną koalicję z PSL, co może spowodować niemałe przegrupowanie w elektoracie do tej pory uznawanego za antysystemowy ruchu Kukiz’15.

Poseł Kukiz'15 Stanisław Tyszka będzie z kolei „jedynką” Koalicji Polskiej zrzeszającej PSL i ruch Kukiz'15
Fot. WikimediaCommons / Adrian Grycuk

Władze PSL i Kukiz’15 nie zdecydowały się pójść śladem wspomnianej już lewicy i postawić na lokalnego polityka. Takim kandydatem wydawał się obecny poseł ruchu Kukiz’15 Maciej Masłowski. Nie wiemy na razie jaka przyszłość polityczna czeka posła Masłowskiego, który sam przyznał po publikacji naszego tekstu dotyczącego możliwości startu wicemarszałka Tyszki w Rzeszowie, że jeżeli do tego dojdzie to dla niego przewidziane są inne zadania. W takiej sytuacji wydaje się, że może to być na przykład kandydowanie do Senatu.

Przypomnijmy, że jak na razie wszystkich kandydatów na listach wyborczych do Sejmu i Senatu zaprezentowało jedynie Prawo i Sprawiedliwość. „Jedynkę” w okręgu rzeszowskim w wyborach do Sejmu otrzymał szef Komitetu Wykonawczego tej partii Krzysztof Sobolewski. Na drugim miejscu znalazła się wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, natomiast na trzecim posłanka Józefa Hrynkiewicz.

Koalicja Obywatelska ma przedstawić swoje listy prawdopodobnie w tym tygodniu, jednak wiadomo, że na pierwszym miejscu z list KO w Rzeszowie wystartuje dawno nie widziany w polskiej polityce Paweł Poncyljusz. Drugie miejsce zajmie poseł Zdzisław Gawlik, a na trzecim miejscu na liście znajdzie się posłanka Krystyna Skowrońska. W piątek podczas konferencji, na której zaprezentowano Pawła Poncyjlusza jako kandydata KO, który zastąpił na liście wyborczej prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, (mającego pierwotnie miał startować z list Koalicji Obywatelskiej), poinformowano, że w wyborach udział weźmie zastępca Tadeusza Ferenca, Marek Ustrobiński. Które miejsce na liście dostanie – jeszcze nie wiadomo.

Nie wiadomo także na razie w jakim ostatecznym kształcie wystartują ugrupowania związane ze środowiskami narodowymi i wolnościowymi czyli m.in. KORWiN czy Ruch Narodowy. W majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego startowali w ramach Konfederacji KORWiN Braun Liroy Narodowcy. Jednak w ostatnim czasie dużo słychać o rozłamach w ugrupowaniu, które w eurowyborach nie zdobyło żadnego mandatu osiągając wynik tuż pod progiem wyborczym. Konfederację opuścili Piotr Liroy-Marzec i Marek Jakubiak, a ostatnio także Kaja Godek.

Możliwe więc, że w związku z podziałami na prawej stronie sceny politycznej w wyborach wystartuje kilka mniejszych ugrupowań w tym Konfederacja Wolność i Niepodległość (zarejestrowana pod tą nową nazwą od lipca 2019 z jako federacyjna partia polityczna), którą wciąż tworzą środowiska Grzegorza Brauna, Janusza Korwin-Mikkego oraz działacze Ruchu Narodowego. Prawdopodobną „jedynką” Konfederacji w okręgu rzeszowskim będzie Grzegorz Braun.

Co do wyborów do Senatu, to w okręgu obejmującym miasto Rzeszów, powiat rzeszowski i łańcucki na razie znamy tylko jednego kandydata. To kandydat Prawa i Sprawiedliwości, były eurodeputowany Stanisław Ożóg. Jego głównym kontrkandydatem będzie prawdopodobnie osoba wspierana przez większość ugrupowań opozycyjnych w ramach tzw. Paktu Senackiego. Z udziału w wyborach wycofał się natomiast obecny senator z tego okręgu czyli Aleksander Bobko, który dostał się do Senatu w 2015 r. z poparciem PiS.

Wokul

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4