Ogródki na Rynku ruszą w przyszłym tygodniu. Miasto nie obniży stawek

KATEGORIA: GOSPODARKA / 15 maja 2020

Fot. Barbara Kędzierska

Wydawało się, że w tym roku nie spędzimy wieczoru na rzeszowskim Rynku goszcząc w ogródkach organizowanych przez tamtejsze restauracje i lokale. Wszystko oczywiście w związku z pandemią koronawirusa i zamknięciem lokali gastronomicznych. Przypomnijmy, że władze miasta z tego powodu wycofały się w marcu z dokończenia rozpoczętego już przetargu dotyczącego wynajmu powierzchni pod działalność ogródków.

Sytuacja jednak się zmieniła i w związku z planowanym od 18 maja zniesieniem ograniczeń dotyczących działalności lokali gastronomicznych, wszystko wskazuje na to, że ogródki na rzeszowskim Rynku staną jeszcze w tym miesiącu. Władze Rzeszowa uruchomiły ponownie procedurę przetargową na dotychczasowych zasadach i w piątek ogłoszono listy uczestników zakwalifikowanych do licytacji na najem gruntu w 31 ogródkach gastronomicznych ulokowanych na miejskim Rynku. Przetargi ustne (aukcje) według zarządzenia dyrektora Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów w Rzeszowie Jerzego Tabina, odbędą się w najbliższy wtorek, 19 maja.

Jak mówi nam Agnieszka Siwak-Krzywonos z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa, po zakończeniu aukcji, restauratorzy dosyć szybko będą mogli rozpocząć działalność ogródków.

- Po dopięciu wszystkich kwestii formalnych lokale będą mogły ruszyć z działalnością ogródków gastronomicznych prawdopodobnie od środy 20 maja - informuje Agnieszka Siwak- Krzywonos.

Należy zaznaczyć, że działalność ogródków gastronomicznych oczywiście również będzie podlegać konieczności utrzymania reżimu sanitarnego za co będą odpowiadać właściciele restauracji. To oznacza, że między stoikami będzie musiało być 2 metry odstępu, a po każdym kliencie będzie trzeba dezynfekować krzesła i stoliki. Obsługa lokalu będzie musiała być obowiązkowo wyposażona w rękawiczki oraz maseczki ochronne.

Na razie nie zanosi się na obniżenie cen za wynajem powierzchni pod działalność ogródków na co zdecydowali się włodarze niektórych innych miast. W Łodzi prezydent Hanna Zdanowska zdecydowała się na całkowite zwolnienie z opłat za dzierżawę gruntu. Z kolei w Warszawie stawki za dzierżawę gruntu zdecydowano obniżyć o połowę. Jak słyszymy w rzeszowskim ratuszu tego typu obniżek aktualnie w planach władz miasta nie ma.

- Przetarg jest prowadzony na starych zasadach i na ten moment będą obowiązywały stawki podobne do tych z poprzedniego roku - zaznacza Agnieszka Siwak-Krzywonos z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa.

Stawka wywoławcza czynszu za 1 metr kwadratowy za dzień najmowanej powierzchni wynosi 1,20 zł. W poprzednim roku do budżetu miasta w związku z wynajmem powierzchni pod działalność ogródków wpłynęło prawie 400 tys. zł.

W normalnych warunkach ogródki zaczynają sezon w kwietniu. Dlatego właściciele lokali gastronomicznych oczywiście cieszą się, że w końcu będą mieli możliwość ich uruchomienia. Słychać jednak głosy, że miasto mogło doprowadzić do finału rozpoczęty marcowy przetarg. Wówczas od razu byłoby jasne, które z lokali dysponują prawem do poszczególnych ogródków. Oczywiście na czas zaostrzonych rygorów związanych z epidemią byłyby one zamknięte, a miasto mogłoby w tych trudnych tygodniach zwolnić restauratorów z opłat. Jednak teraz, w momencie łagodzenia obostrzeń właściciele lokali mogliby otwierać ogródki od ręki (np. 18 maja), a nie dopiero czekać na rozstrzygnięcie miejskiego postępowania.

Wokul

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas kontaktu z innymi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4