Czterej szefowie dawnej sieci sklepów „Jedynka” zatrzymani przez policję

KATEGORIA: GOSPODARKA / 21 lipca 2020

Fot. KWP w Rzeszowie

Czterech mężczyzn, byłych członków zarządu rzeszowskich spółek, zatrzymali we wtorek rano policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie. To efekt śledztwa, jakie prowadzone jest od ponad 6 lat. Podejrzani jeszcze dziś w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie usłyszą zarzuty. Są podejrzani m.in. o wyłudzenia sięgające 4,8 mln złotych i oszustwa podatkowe.

- Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Rzeszowie zajmowali się tą sprawą od 2014 r. Wtedy pojawiły się pierwsze informacje o działaniu przedstawicieli spółki na szkodę jej kontrahentów. Sprawa okazała się być wielowątkowa - poinformowała Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

Jak zaznacza policja, by zgromadzić materiał dowodowy, który pozwoliłby przedstawić zarzuty konkretnym osobom, trzeba było ogromnego zaangażowania, gromadzenia dokumentów, przesłuchiwania świadków i dokonywania żmudnych analiz. Policjanci w tym zakresie ściśle współpracowali z Prokuraturą Regionalną w Rzeszowie, która nadzoruje to śledztwo. Materiał dowodowy, jaki zgromadzono, mieści się w 160 tomach akt.

Akta sprawy
Fot. KWP w Rzeszowie

- Dziś rano, policjanci z komendy wojewódzkiej w Rzeszowie zatrzymali 4 osoby związane z przestępczym procederem. To mężczyźni w wieku od 48 do 63 lat. Trzej z nich to mieszkańcy powiatu rzeszowskiego, a jeden pochodzi z województwa mazowieckiego. Zatrzymani to byli członkowie zarządu rzeszowskich spółek - kierownictwo sieci sklepów spożywczych „Jedynka” - wyjaśnia okoliczności zatrzymań podkarpacka policja.

W ich miejscu zamieszkania dokonano przeszukań, zabezpieczając mienie na poczet przyszłych kar.

Wśród zatrzymanych są byli prezesi i wiceprezesi spółki, która później zmieniła nazwę na „Różana”. Ta spółka od 2014 r. jest w upadłości.

Fot. KWP w Rzeszowie

Jeszcze dzisiaj, w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie podejrzani usłyszą zarzuty. Są podejrzani o oszustwa, na szkodę co najmniej kilkudziesięciu podmiotów. Przedstawiciele spółki wprowadzali w błąd kontrahentów, zamawiając towar, najczęściej z odroczonym terminem płatności, za który nie mieli możliwości zapłacić. Straty sięgają kwoty 4,8 miliona złotych. Usłyszą też zarzuty oszustw podatkowych, co spowodowało uszczuplenie Skarbu Państwa na kwotę przekraczającą 1,6 miliona złotych oraz niezłożenia wniosku o upadłość spółki.

Prokurator, po zakończeniu czynności z udziałem podejrzanych, będzie decydował o zastosowaniu wobec nich środków zapobiegawczych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Red.

LINK do policyjnego wideo z doprowadzenia jednego z zatrzymanych.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4