Sprawa szefów „Jedynki”. Jest wniosek o areszt dla prezesa i wiceprezesa

KATEGORIA: GOSPODARKA / 22 lipca 2020

Fot. KWP w Rzeszowie

Jak już informowaliśmy wczoraj, szefowie dawnej spółki „Jedynka” nadzorującej sieć sklepów zostali zatrzymani przez policję. Są podejrzani m.in. o wyłudzenia sięgające 4,8 mln złotych i oszustwa podatkowe.

Oprócz Jana J. i Stanisława P., byłych prezesów zarządu spółki Jedynka S.A. oraz Macieja C. i Andrzeja J., byłych wiceprezesów tej spółki we wtorek zatrzymano też piątą osobę. To Krzysztof R. związany ze spółką Budomex, która współpracowała z Jedynką.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie zostały im przedstawione zarzuty dotyczące m.in. niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie przeszło 4,8 mln zł, niezgłoszenia wniosku o upadłość firmy Jedynka S.A. (obecnie Różana S.A. w upadłości likwidacyjnej) pomimo powstania warunków uzasadniających według przepisów upadłość spółki, uszczuplenia należności Skarbu Państwa w podatku od towarów i usług na łączną kwotę przeszło 1,6 mln zł.

Zatrzymani zostali przesłuchani w charakterze podejrzanych.

- Jan J. skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy składania wyjaśnień - informuje prokurator Hanna Biernat-Łożańska, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie.

W środę wobec Jana J. i Macieja C. prokuratura wystąpiła do Sądu Rejonowego w Rzeszowie z wnioskami o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Decyzja w tej sprawie ma zapaść w sądzie w czwartek.

W przypadku Andrzeja J., Stanisława P. oraz Krzysztofa R. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportów.

Śledztwo w sprawie kierownictwa „Jedynki” toczy się od sześciu lat. W wyniku działań spółki straty poniosło ok. 80 podmiotów. Przedstawiciele spółki wprowadzali w błąd kontrahentów, zamawiając towar, najczęściej z odroczonym terminem płatności, za który nie mieli możliwości zapłacić. Według policji sprawa ma charakter rozwojowy.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4