Byli szefowie „Jedynki” Jan J. i Maciej C., trafią do aresztu na 3 miesiące

KATEGORIA: GOSPODARKA / 23 lipca 2020

Fot. Zakład Karny w Rzeszowie

Sąd Rejonowy w Rzeszowie zdecydował w czwartek o aresztowaniu na trzy miesiące Jana J. oraz Macieja C. – byłego prezesa i wiceprezesa dawnej spółki „Jedynka”, kontrolującej sieć sklepów spożywczych. Sprawy były rozpatrywane na dwóch posiedzeniach. Wcześniej podjęto decyzję o areszcie dla Macieja C., natomiast w południe sąd zdecydował o aresztowaniu Jana J.

- Sąd zastosował dwa areszty, oba na trzy miesiące do 19 października - informuje sędzia Alicja Kuroń, rzecznik prasowy Sądu Rejonowego w Rzeszowie.

Oba postanowienia sądu są nieprawomocne, ale natychmiast wykonalne.

- W terminie siedmiu dni od dzisiejszego mają prawo wnieść zażalenia do Sądu Okręgowego w Rzeszowie - dodaje sędzia Alicja Kuroń.

Przypomnijmy, że Jan J. i Maciej C. znaleźli się w grupie mężczyzn zatrzymanych we wtorek przez funkcjonariuszy Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Oprócz nich zatrzymano także Stanisława P., byłego prezesa zarządu spółki Jedynka S.A., Andrzeja J., byłego wiceprezesa tej spółki, a także Krzysztofa R. związanego ze spółką Budomex, która współpracowała z Jedynką.

Wszystkim, po doprowadzeniu do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie zostały przedstawione zarzuty dotyczące m.in. niekorzystnego rozporządzenia mieniem w łącznej kwocie przeszło 4,8 mln zł, niezgłoszenia wniosku o upadłość firmy Jedynka S.A. (obecnie Różana S.A. w upadłości likwidacyjnej) pomimo powstania warunków uzasadniających według przepisów upadłość spółki, uszczuplenia należności Skarbu Państwa w podatku od towarów i usług na łączną kwotę przeszło 1,6 mln zł.

W środę wobec Jana J. i Macieja C. prokuratura wystąpiła do Sądu Rejonowego w Rzeszowie z wnioskami o zastosowanie tymczasowego aresztowania. W przypadku Andrzeja J., Stanisława P. oraz Krzysztofa R. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportów.

Byłym szefom spółki grozi do 10 lat więzienia.

Śledztwo w sprawie kierownictwa „Jedynki” toczy się od sześciu lat. W wyniku działań spółki straty poniosło ok. 80 podmiotów. Przedstawiciele spółki wprowadzali w błąd kontrahentów, zamawiając towar, najczęściej z odroczonym terminem płatności, za który nie mieli możliwości zapłacić. Według policji sprawa ma charakter rozwojowy.

Red.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4