Premier Morawiecki na Kongresie 590: „Uwolniliśmy potencjał polskiej gospodarki!”

KATEGORIA: GOSPODARKA / 16 listopada 2018

Fot. Paweł Bialic

Przemówienie premiera Mateusza Morawieckiego było kulminacyjnym momentem w piątek - drugim dniu Kongresu 590, który odbywa się w Jasionce. Morawiecki nawiązał do hasła Kongresu czyli pytania „Jak uwolnić potencjał polskiej gospodarki?”.

- Trzy lata temu było to hasło, dwa lata temu i w tym roku znowu. A może trzeba już powiedzieć „Uwolniliśmy potencjał polskiej gospodarki”? - zadał pytanie nieco żartobliwym tonem premier.

Morawiecki zauważył, że mamy największy wzrost w Europie, a niektóre agencje ratingowe przeniosły Polskę do grupy państw rozwiniętych, dlatego mówienie, że uwolnienie potencjału polskiej gospodarki już nastąpiło, jest zasadne. Zdaniem premiera mamy silny zrównoważony wzrost, a ścieżka rozwoju jaką realizuje rząd jest odczuwana przez te części społeczeństwa, które przez lata były na marginesie.

- Chcemy, żeby szybko rosły wynagrodzenia naszych pracowników. Wierzymy, że wtedy pracodawcy, przedsiębiorcy, państwo będziecie jeszcze bardziej ich doceniać - powiedział prezes Rady Ministrów.

Według premiera „Konstytucja dla biznesu” już działa w praktyce, czego dowodem jest kilkadziesiąt wyroków sądowych na korzyść przedsiębiorców. Są to jednak rzeczy mniej zauważalne i nagłośnione. Jako przykłady innych działań mających na celu ulżenie przedsiębiorcom Morawiecki wskazał ograniczenie konieczność szkoleń BHP pracowników oraz skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat.

Morawiecki przypomniał postać i wynalazek Ignacego Łukasiewicza, z którego jednak kto inny konsumował owoce bo nie było wówczas niezależnego państwa polskiego. Dziś ta współpraca państwa i przedsiębiorców przynosi korzyści.

Także jakość polskich wyrobów, kiedyś pogardzanych jest coraz wyższa i klienci to doceniają dopytując właśnie o produkty z Polski.

- Polska gospodarka podnosi głowę, jest coraz bardziej widoczna. Coraz częściej produkt polski oznacza produkt wysokiej jakości - mówił premier.

- Kiedy siadam będąc w europejskich stolicach na krzesłach z Nowego Stylu, widzę polskie autobusy na ulicach czy polskie pociągi napawa mnie to dumą - stwierdził Morawiecki.

Dodał też, że walka o polskie interesy w Brukseli, Waszyngtonie, Nowym Jorku czy Londynie zdecyduje o jakości wzrostu gospodarczego w Polsce.

- Ten orzeł polskiej gospodarki wzbije się jak najwyżej - zakończył swoje przemówienie Mateusz Morawiecki.

Red.

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4