Boeing 767 będzie miał stację bazową w Jasionce. Może latać po całym świecie [FOTO]

KATEGORIA: GOSPODARKA / 20 listopada 2018

Górny pokład Boeinga można zapełniać paletami w pięciu różnych konfiguracjach. Służy temu widoczny luk ładunkowy
Fot. Paweł Bialic

Szerokokadłubowy Boeing 767 w wersji cargo mogący zabrać do 45 ton ładunku będzie miał swoją stację bazową w Porcie Lotniczym Rzeszów – Jasionka. Będzie to największy tego typu frachtowiec zarejestrowany w Polsce, za którego obsługę będzie odpowiadać polska linia czarterowa SkyTaxi. Samolot ma transportować towary do państw europejskich ale i również do Ameryki Północnej, Azji i na Bliski Wschód.

Boeing 767 we wtorek w okolicach godziny 13.30 pojawił się na lotnisku w Jasionce. Inauguracyjny rejs samolot wykonał ze Stanów Zjednoczonych z międzylądowaniem w Keflaviku i Hamburgu. O tym, że Boeing będzie miał swoją stację bazową właśnie w Jasionce, poinformowali przed wylądowaniem maszyny, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka Michał Tabisz, szef sprzedaży firmy SkyTaxi, która ma obsługiwać Boeinga – Wojciech Nocuń, oraz marszałek województwa podkarpackiego – Władysław Ortyl.

Szef sprzedaży polskiej linii czarterowej SkyTaxi, która będzie operatorem maszyny, podkreślił jak ważna dla rozwoju firmy będzie obsługa Boeinga 767.

- Jest to dla nas wielkie wydarzenie i jednocześnie wyzwanie. Jako przewoźnik lotniczy mamy wieloletnie doświadczenie w operacjach typu cargo, jednak dopiero ten samolot pozwoli nam dołączyć do grona graczy rynku przewozów towarowych, oferujących loty międzykontynentalne - rozpoczął konferencję Wojciech Nocuń.

Przedstawiciel SkyTaxi wymienił również czynniki, które spowodowały, że firma wybrała właśnie lotnisko w Jasionce, jako stacji bazowej dla Boeinga 767.

- Wybór bazy zdeterminowało kilka czynników, przede wszystkim możliwość serwisowania Boeinga na tym lotnisku, jak i również całe zaplecze cargo, które się tutaj znajduję, a także duża otwartość władz lotniska do tej inicjatywy - powiedział szef sprzedaży SkyTaxi.

Maksymalny zasięg Boeinga 767-200 to 9600 km, a całkowita przestrzeń ładunkowa to ponad 440 m sześc. Maszyna może zabrać na pokład do 45 ton, w zależności od długości trasy. W dolnym luku mieści się do 12 kontenerów LD-2, natomiast górny pokład można zapełniać paletami w pięciu różnych konfiguracjach. W razie potrzeby, przewożąc ładunki specjalne, przestrzeń ładunkowa może zostać schłodzona nawet do 3°C.

Marszałek województwa Władysław Ortyl stwierdził, że bazowanie Boeinga w Jasionce będzie miało duże znaczenie zarówno dla firmy SkyTaxi, jak i samego Portu Lotniczego.

- To nowe otwarcie dla firmy SkyTaxi w sensie wielkości przewozów towarów, ale jest to również debiut dla naszego lotniska w związku z bazowaniem takiego samolotu, które będzie miało charakter regularny. Ważne jest również, to że operatorem samolotu jest polska firma - stwierdził marszałek Ortyl. Według Władysława Ortyla bazowanie Boeinga 767 w Jasionce stworzy duże możliwości do rozwoju połączeń Cargo z regionu Podkarpacia.

- Dążymy do tego aby województwo podkarpackie i właśnie Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka stały się bramą dla Europy Środkowo-Wschodniej. Wierzymy, że to kolejny krok na drodze do uruchomienia regularnych połączeń cargo z Podkarpacia. Otworzy to szansę na zwiększenie eksportu – nie tylko dla firm z naszego regionu, ale również przyciągnie do Jasionki towary z innych części Polski, a także Słowacji, Węgier czy Ukrainy - powiedział Władysław Ortyl.

Prezes Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka – Michał Tabisz podkreślił, że Jasionka została wybrana na bazę dla Boeinga 767 spośród wielu innych chętnych.

- Firma SkyTaxi miała kilkanaście lotnisk w Polsce do wyboru. Na szczęście udało nam się przedstawić taką ofertę, która została zaakceptowana. Dla lotniska bazowanie takiego samolotu to ogromne wyróżnienie i prestiż w kraju ale i również w tej części Europy - deklarował prezes zarządu lotniska w Jasionce.

Według Michała Tabisza bazowanie Boeinga 767 w Jasionce umożliwi większą wymianę towarów pomiędzy Europą i Azją.

- Jest to również ogromna szansa na rozwój biznesu, który w tej chwili jest coraz bardziej zorientowany na wschód. Polska dynamicznie się rozwija jednak najszybciej rozwijają się rynki azjatyckie i tam jest naturalny kierunek łączenia Europy drogą lotniczą - powiedział Maciej Tabisz.

Według Tabisza ustanowienie regularnego połączenia towarowego nie jest łatwe z powodu bariery rynkowej. Główne bazy cargo znajdują się w Niemczech Austrii czy Holandii i nie chcą dzielić się dostępem do rynku. - Europa Wschodnia w tej kwestii ma utrudnione zadanie, ale nie jest to niemożliwe. Podstawą sukcesu jest odpowiednia flota i dlatego dzisiaj rozmawiamy o stacji bazowej dla Boeinga 767 w Jasionce - oznajmił Maciej Tabisz.

Na przewóz towarów Boeingiem 767 złożono już zamówienia. Tak poinformował Wojciech Nocuń ze SkyTaxi. - Od opon po porcelanę, czekoladę czy leki. Samolot będzie mógł przewozić wszelakie towary - zadeklarował Nocuń.

Nie udało nam się dowiedzieć kiedy i gdzie odbęidzie się pierwszy lot Boeinga, ale uczestnicy konferencji deklarowali, że jest gotowy do lotów poza Europę.

Maszyna o polskich znakach rejestracyjnych SP-MRF przeszła przegląd techniczny w USA. Także tam została przemalowana w barwy SkyTaxi. „Rzeszowski” Boeing 767-200 został wyprodukowany w 1984 r. Przeszedł rekonfigurację do wersji PC2SF – z pierwotnej wersji pasażerskiej został zmodyfikowany do przewozu cargo. Napędzają go dwa silniki General Electric CF6-80.

SkyTaxi to polska linia czarterowa powstała w 2000 r. Jej siedziba znajduje się we Wrocławiu. Samoloty spółki wykonują loty pasażerskie i cargo. Dotąd firma używała 2 samolotów SAAB 340 operując na terenie UE, Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Karol Woliński

Autorem fotorelacji z wtorkowej konferencji i przylotu Boeinga na lotnisku w Jasionce jest Paweł Bialic.

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4