Przybędzie paczkomatów i inicjatyw ekologicznych. Umowa Rzeszowa i InPostu

KATEGORIA: GOSPODARKA / 5 sierpnia 2021

Fot. Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa

Rzeszów będzie kolejnym po m.in. Łodzi i Krakowie miastem partnerskim firmy InPost w ramach programu „Green City”. W stolicy Podkarpacia pojawi się kilkadziesiąt nowych proekologicznych paczkomatów, a także przybędzie działań związanych z ochroną środowiska. InPost planuje też wymianę floty swoich samochodów dostawczych na elektryczne. Te także zawitają do Rzeszowa.

Współpraca InPostu z Rzeszowem będzie możliwa dzięki podpisaniu w środę (4 sierpnia) przez prezydenta Konrada Fijołka i Damiana Niewiadomskiego, wiceprezesa zarządu ds. sprzedaży InPostu listu intencyjnego.

- Chcemy umówić się w nim na działania, których wspólnym mianownikiem jest staranie o to aby w ramach naszych instytucji kreować i realizować w przestrzeni miejskiej jak najwięcej inicjatyw proekologicznych związanych z zieloną transformacją - powiedział Konrad Fijołek.

Rzeszów ma wesprzeć InPost w poszukiwaniu lokalizacji pod paczkomaty. - By zwiększać i poprawiać dostępności do nich dla mieszkańców - wyjaśnił prezydent dodając, że rynek e-commerce (handlu elektronicznego prowadzonego w Internecie) w Rzeszowie rozwija się bardzo dynamicznie i jesteśmy w pierwszej siódemce miast pod względem wzrostów. Ma to oczywiście także związek z pandemią.

To jakie konkretnie „zielone” inicjatywy w zamian wesprze w Rzeszowie InPost będzie jeszcze przedmiotem szczegółowych ustaleń, w których według zapewnień prezydenta mają brać udział mieszkańcy. Jednak część zamierzeń jest już znana.

- Paczkomaty są najbardziej ekologiczną form dostawy. Kurier jest w stanie dostarczyć do paczkomatu w ciągu jednego dnia do 1000 paczek. Jeśli dostarcza do domu pod adres jest w stanie dostarczyć od 80 do 100 paczek - podkreślał wiceprezes Damian Niewiadomski. - To powoduje, że przy dostawie do paczkomatu droga konieczna do pokonania przez kuriera jest mniejsza. Paczkomaty są więc naturalną odpowiedzią na problemy ze zwiększaniem się ruchu samochodowego w miastach.

- Ograniczają też emisję CO2 w cyklu obiegu paczki o 2/3 w miastach i o 90 proc. na obszarach wiejskich - dodawał Wojciech Kądziołka, rzecznik InPostu.

Fot. Krzysztof Kuchta

Kolejny krok jaki InPost planuje wykonać w pierwszej kolejności w miastach, które przystąpiły do programu „Green City” to wymiana samochodów kurierskich na pojazdy elektryczne. Dwa z nich zaprezentowano pokazowo przed ratuszem. Plany są takie, by do 2024 r. wymienić 50 proc. floty na „elektryki”. InPost zamówił już kilkaset pojazdów. W Rzeszowie pierwsze mają pojawić się przed końcem roku.

Jakie inne inicjatywy i inwestycje ekologiczne wspiera InPost?

- To wszystkie te rzeczy, które będą poprawiały jakość powietrza czyli na przykład parki kieszonkowe, ściany z mchem pochłaniające zanieczyszczenia, kostki antysmogowe, czujniki jakości powietrza montowane na naszych paczkomatach czy ładowarki dla hulajnóg i samochodów elektrycznych - wyliczał Niewiadomski.

Miasto chce, by czujniki powietrza na paczkomatach InPostu spiąć z tymi, które już działają w Rzeszowie w jedną sieć i za pomocą aplikacji ich odczyty udostępniać mieszkańcom.

Jak zadeklarowali przedstawiciele InPostu przy każdym paczkomacie będzie kostka antysmogowa. Pierwsze wielofunkcyjne paczkomaty mają stanąć w Rzeszowie końcem bieżącego roku.

- Rozmawialiśmy z panem prezesem o potrzebie 35-40 lokalizacji. Już znaleźliśmy 40 miejsc parkingowych na terenie miasta, które możemy zadysponować dla firmy - zadeklarował prezydent Konrad Fijołek. - Na pewno prezenty na Święta będą się pojawiały już w pierwszych nowych paczkomatach - zapewnił.

Rafk

Fot. Krzysztof Kuchta

Fot. Krzysztof Kuchta

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4