Jan Nowara, Rafał Wilk i Tadeusz Ferenc otrzymali nagrody od „Teraz Polska”

KATEGORIA: GOSPODARKA / 7 listopada 2021

Fot. Paweł Bialic

W piątek 5 listopada podczas kolejnej odsłony 6. edycji Kongresu 590 na Podkarpaciu, odbyła się gala wręczenia nagród „Promotor Polski” organizowana przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Statuetki trafiły do znanych w Rzeszowie osób - do Jana Nowary – dyrektora Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, Rafała Wilka - mistrza paraolimpijskiego w handbike oraz byłego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca, którego niestety zabrało na gali, a w jego imieniu nagrodę odebrał obecny prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

„Promotor Polski”

Wyróżnienia "Promotor Polski" przyznawane są od 2017 roku w poszczególnych regionach Polski i mają nagradzać oraz promować lokalnie sukcesy Polaków i rodzimej przedsiębiorczości. Przekazanie nagród odbywa się podczas regionalnych kongresów i wydarzeń biznesowych. I właśnie kolejna odsłona 6. edycji Kongresu 590 odbywająca się na Podkarpaciu stała się okazją, by wręczyć tą nagrodę jej lauretom.

- Chcemy promować sukcesy w dziedzinie przedsiębiorczości, kultury, nauki, sportu, mające niewątpliwy wpływ na nasze poczucie tożsamości i pozytywny wizerunek naszego kraju - mówił Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Fijołek za Ferenca

Nagrody „Promotor Polski” wręczyli - wspomniany już prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego Krzysztof Przybył oraz marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. Wyróżnienie „Promotor Polski” przyznano byłemu prezydentowi Rzeszowa Tadeuszowi Ferencowi, który rządził miastem w latach: 2002 - 2021. Tadeusz Ferenc nie pojawił się na gali, z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne spowodowane pandemią koronawirusa. W jego imieniu statuetkę „Promotora Polski” odebrał aktualny prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

- Rzeszów przez wiele lat dokonał niesamowitego rozwoju gospodarczego, symbolem i liderem tego procesu był prezydent Ferenc - zaznaczał Konrad Fijołek odbierając nagrodę „Promotor Polski”.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek odbiera nagrodę w imieniu byłego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.
Fot. Paweł Bialic

Tadeusz Ferenc ponoć sam miał poprosić Konrada Fijołka o odebranie nagrody w jego imieniu. Na razie nie wiadomo gdzie trafi przyznana mu statuetka „Promotor Polski”.

- Był to niezwykły zaszczyt, aby odebrać takie wyróżnienie w imieniu Tadeusza Ferenca. Nie rozmawialiśmy jeszcze o tym gdzie stanie statuetka. Na pewno mu ją przekażę, bo to jego osobista nagroda. Jeżeli będzie sobie życzył, żeby stanęła w ratuszu, to z pewnością znajdziemy godne dla niej miejsce - powiedział nam po gali rozdania nagród „Promotor Polski” prezydent Fijołek.

Nagrodzono także Jana Nowarę i Rafała Wilka

Kolejnym nagrodzonym został Jan Nowara - reżyser teatralny, twórca telewizyjny, krytyk i przede wszystkim obecny dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Statuetka trafiła w jego ręce, w uznaniu za jego działalność na rzecz rozwoju kultury i sztuki.

- Teatr nie jest wytwórcą produktu krajowego brutto, nie mamy takich mocnych, mierzalnych parametrów, które mówiłyby o tym co teatr znaczy. Ale teatr jest - pozwolę sobie użyć metafory - fabryką uczuć, emocji, myśli, która ma to do siebie, że żeby mogła działać, to ludzie muszą się spotykać - powiedział dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie dodając, że to nagroda nie tylko dla niego, ale również całego zespołu pracującego w teatrze.

Jan Nowara - dyrektor Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.
Fot. Paweł Bialic

Trzecią osobą wyróżnioną nagrodą „Promotora Polski” został Rafał Wilk polski żużlowiec i trener, który w 2006 roku w wyniku wypadku na torze żużlowym stracił czucie w nogach. Od tego czasu rozpoczął uprawiać handbike – dyscyplinę, w której niepełnosprawni zawodnicy ścigają się na trójkołowych rowerach. Osiągnął w tym sporcie ogromne sukcesy – został trzykrotnym mistrzem olimpijskim w Londynie (2012) i Rio De Janeiro (2016). Nagrodę „Promotor Polski” otrzymał nie tylko za osiągnięcia sportowe, ale również za działalność społeczną. Prowadzi on Fundację Sport Jest Jeden, która pomaga sportowcom niepełnosprawnym poprzez kompleksowe wsparcie w powrocie do sprawności i zdrowia.

- Ta niepełnosprawność w niczym nas nie blokuje, ograniczenia mamy we własnych głowach, jeżeli chcemy, możemy wszystko osiągnąć i to naprawdę na najwyższym światowym poziomie, pokazujemy to niejednokrotnie jako paraolimpijczycy - mówił Rafał Wilk.

Rafał Wilk.
Fot. Paweł Bialic

Podczas uroczystości Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego wręczyła także statuetkę „Wybitny Polak” To konkurs, który ma na celu zaprezentowanie osób, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie, a także do przybliżenia sylwetek tych rodaków, którzy bardzo często znani i szanowani na emigracji, pozostają zupełnie anonimowi dla Polaków mieszkających w kraju.

Tytułem „Wybitnego Polaka” został nagrodzony Janusz Młynek, jeden z najwybitniejszych trenerów szermierki w Stanach Zjednoczonych, który przez wiele lat był trenerem młodzieży polskiego pochodzenia, a także uczył fechtunku przyszłych oficerów armii amerykańskiej w West Point.

Karol Woliński

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

Fot. Paweł Bialic

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4