Startupy innowacyjną siłą regionu. Zobacz jak RARR wspiera pomysłowy biznes

KATEGORIA: GOSPODARKA / 22 marca 2023

Marek Duda, dyrektorem działu projektów krajowych i międzynarodowych RARR S.A.
Fot. Maciej Terpiński/CzytajRzeszów.pl

Przedsiębiorstwo typu start-up to ciekawy „wynalazek” współczesnych czasów. Pozwala ono młodym, pomysłowym ludziom nie mającym kapitału zdobyć finansowanie na swoje, często rewolucyjne projekty biznesowe. Na Podkarpaciu takie start-upy działają już z powodzeniem. Poznajcie jak…

W dniach 21 i 22 lutego 2023 r., w Rzeszowie odbyło się międzynarodowe spotkania Partnerów projektu OSS, którego organizatorem była Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Wydarzenie to odbyło się pod nazwą - „OSS - One Stop Shop towards competetive SMEs, focusing on the ecosystem for the first line service system” - Program INTERREG EUROPE. Poniżej publikujemy rozmowę z Markiem Dudą, dyrektorem działu projektów krajowych i międzynarodowych RARR S.A., który opowiada nam o szczegółach tego wydarzenia.

CzytajRzeszów.pl: Panie dyrektorze, jako Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. zaangażowaliście się we wspieranie powstawania startu-upów, które dają szansę młodym, pomysłowym ludziom na rozkręcenie biznesu. Ile takich start-upów powstało do tej pory na Podkarpaciu i jakie jest ich znaczenie dla gospodarki regionu?

Marek Duda: Mówi się często, że Województwo podkarpackie to zagłębie startupów i to one poprzez swoje „świeże podejście” w bardzo dużej mierze mogą wpłynąć na innowacyjność i konkurencyjność naszego regionu. Zgodnie z raportem z 2022 „Polskie Startupy” województwo podkarpackie zajmuje 5 miejsce wśród wszystkich województw w Polsce w ilości start-upów (zlokalizowanych tutaj jest prawie pół tysiąca start-upów z 5000 działających łącznie w całej Polsce). RARR S.A. wspierał powstanie większości z nich, nie tylko pod względem programów grantowo-pożyczkowych, możliwości dofinansowania, ale też poprzez oferowanie im przestrzeni do badań i pracy. Prowadzony przez RARR S.A. Akcelerator StartInPodkarpackie angażuje się we wprowadzanie startupów na rynek. Począwszy od szkoleń, czy wsparcia administracyjnego, poprzez zbudowanie wartościowego pomysłu biznesowego, aż do kontaktu z potencjalnymi inwestorami. Z kolei w ramach prowadzonego przez RARR S.A. Inkubatora Technologicznego oferujemy możliwość udostępniania powierzchni czy wsparcie w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej. Dodatkowo jako RARR S.A. staramy się wspierać internacjonalizacje start-upów, łącząc je z partnerami międzynarodowymi czy inwestorami z całej Europy, a także świata poprzez udział w międzynarodowych wydarzeniach w ramach realizowanych przez RARR S.A. projektach np. finansowanych z programów INTERREG czy Erasmus+.

CzytajRzeszów.pl: W ramach wspierania start-upów RARR S.A. zorganizowała nie tak dawno spotkanie Partnerów w projekcie OSS. Jaki główny cel towarzyszył temu wydarzeniu?

Marek Duda: Głównym celem tego wydarzenia współfinansowanego ze środków programu INTERRG EUROPE było zaprezentowanie instytucjom otoczenia biznesu i zagranicznym inwestorom potencjału województwa podkarpackiego w zakresie ekosystemu wspierania start-upów. W trakcie dwóch dni spotkań przedstawiliśmy uczestnikom m.in. zasoby Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS, Inkubatora Technologicznego, Biznes Parku i Laboratoriów należących do RARR S.A., ale także Podkarpackie Centrum Innowacji czy Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Wśród zagranicznych uczestników spotkania oferta województwa podkarpackiego wywołała bardzo pozytywne zaskoczenie i zachwyty w zakresie kompleksowości oraz nowoczesności podejścia i infrastruktury wspierania innowacyjności w regionie. Wydarzenie umożliwiło pokazanie pozytywnego obrazu Województwa Podkarpackiego jako regionu innowacyjnego, nowoczesnego i przyjaznego zrównoważonym rozwiązaniom, co przyczyni się do zerwania ze stereotypowym postrzeganiem Podkarpacia jako zacofanego obszaru peryferyjnego o charakterze rolniczym.

CzytajRzeszów.pl: Jakich międzynarodowych partnerów zaprosiliście do udziału w tym przedsięwzięciu i dlaczego wybraliście właśnie te kraje i te instytucje?

Marek Duda: W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu i przedsiębiorstwa z siedmiu krajów europejskich: Norwegia (Møre and Romsdal County, Sunnmore Creative Business HUB, Innovation Norway), Belgia (Artesis Plantijn University College), Wielka Brytania (WSX Enterprise), Bułgaria (Agency for Regional Economic Development Vratsa, Chamber of Commerce Vratsa), Hiszpania (County Council of Granada), Słowenia (BSC, Business Support Centre Kranj, HUB Kranjska Gora). Część wspomnianych instytucji to partnerzy projektu OSS, natomiast pozostałe podmioty współpracują z nimi w obszarze wspierania innowacyjności i start-upów, w związku z czym powiązane tematycznie wydarzenie w naszym regionie wydało im się bardzo interesujące i zdecydowali się na udział w nim.

CzytajRzeszów.pl: Czy można pochwalić się już jakimiś realnymi korzyściami płynącymi z tego międzynarodowego spotkania Partnerów w projekcie OSS?

Marek Duda: Poza wspomnianymi wcześniej możliwościami prezentacji Województwa Podkarpackiego i jego ekosystemu wspierania innowacyjności i start-upów, spotkanie umożliwiło też nawiązanie przyszłej współpracy podkarpackich instytucji i firm z ich zagranicznymi odpowiednikami. Omawiano m.in. możliwości wzięcia udziału w kolejnej edycji coraz bardziej znanego w Europie wydarzenia organizowanego przez RARR S.A. czyli Carpathian Start-up Fest. Ustalano także możliwości i plany stworzenia wspólnych projektów na rzecz innowacyjności i przedsiębiorczości do konkursów INTERREG czy Horyzont Europa. Istotnym elementem spotkania będzie również stworzona baza danych start-upów z poszczególnych regionów i krajów wraz z możliwościami nawiązania przyszłej współpracy biznesowej między nimi.

CzytajRzeszów.pl: Jako osoba doświadczona w organizowaniu wielu projektów krajowych i międzynarodowych, jak Pan ocenia taką międzynarodową wymianę doświadczeń pomiędzy rodzimymi przedsiębiorcami, a gośćmi z zagranicy. Czy wiele nauki jeszcze przed nami, a może wręcz przeciwnie, w zetknięciu z międzynarodowymi partnerami nasi przedsiębiorcy okazują się bardziej kreatywni?

Marek Duda: Przez ostatnie lata bardzo wiele zmieniło się w Polsce i w mentalności polskich przedsiębiorców. Czują się oni na rynkach międzynarodowych coraz swobodniej i odgrywają większe znaczenie. Dla coraz większej liczby z nich internacjonalizacja to przemyślana decyzja strategiczna. Bardzo dużo zmieniły środki na umiędzynarodowienie przedsiębiorstw finansowane przez Unię Europejską w ramach na przykład Programu Polska Wschodnia. Pozwoliły one małym i średnim przedsiębiorstwom na stworzenie strategii wejścia na rynki zagraniczne, udział w targach czy marketing na rynkach międzynarodowych. Takie spotkania jak to organizowane w Rzeszowie pozwalają przedsiębiorstwom na nawiązanie kontaktu i ułatwiają im decyzję w zakresie wejścia na dany rynek zagraniczny. Łatwiej jest przedsiębiorcy bo poznał kogoś tutaj na miejscu w Rzeszowie i może te znajomości pogłębić i porozmawiać o potencjalnych działaniach biznesowych.

CzytajRzeszów.pl: Czy to konkretne wydarzenie będzie miało swoją kontynuację w najbliższym czasie i czy ponownie odbędzie się w Rzeszowie, a może tym razem, to my będziemy gościć u naszych zagranicznych partnerów?

Marek Duda: RARR S.A. realizuje szereg różnych międzynarodowych projektów i działań w ramach ponadnarodowych Programów INTERREG EUROPE, INTERREG Europa Środkowa, INTERREG Morza Bałtyckiego, Erasmus+ czy Horyzont Europa. Podejmowane przez nas projekty są realizowane w obszarach najbardziej istotnych dla Komisji Europejskiej i często testujących rozwiązania na przyszłość. Dzięki naszemu udziałowi w nich w roli Lidera konsorcjum lub partnera przyczyniamy się m.in. do kreowania pozytywnego obrazu Województwa Podkarpackiego i wzmacniania jego pozycji na arenie międzynarodowej, promocji potencjału społeczno-gospodarczego regionu, jego zasobów i osiągnięć czy właśnie organizacji w regionie międzynarodowych wydarzeń, w których uczestniczą przedstawiciele wielu regionów z zagranicy czy Komisji Europejskiej. Planujemy kolejne tego rodzaju spotkania w najbliższym czasie w Rzeszowie m.in. w ramach wspomnianego wcześniej Carpathian Start-up Fest, ale również udział reprezentantów województwa podkarpackiego w międzynarodowych wydarzeniach zagranicą. Te aktywności prezentują Województwo Podkarpackie i podmioty tutaj zlokalizowane jako liderów innowacyjności, odpowiedniego miejsca do lokowania inwestycji, regionu nowoczesnego i przyjaznego zrównoważonym rozwiązaniom.

Rozmawiała: Barbara Kędzierska

Międzynarodowe spotkania Partnerów projektu OSS, którego organizatorem była Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Fot. RARR

Międzynarodowe spotkania Partnerów projektu OSS, którego organizatorem była Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Fot. RARR

Międzynarodowe spotkania Partnerów projektu OSS, którego organizatorem była Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
Fot. RARR

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4