RARR w projekcie Foundation. Jak wspierano firmy na Podkarpaciu?

KATEGORIA: GOSPODARKA / 20 czerwca 2023

Fot. Karol Woliński

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego bierze udział w międzynarodowym projekcie Foundation. Stanowił on platformę do wymiany doświadczeń na temat wsparcia regionalnych gospodarek. W dużej mierze skupił się na wsparciu przedsiębiorców w czasie pandemii COVID-19.

Foundation

Projekt Foundation to międzynarodowa inicjatywa, w której uczestniczą regionalne jednostki wspierające i mające wpływ na rozwój biznesu na swoim terenie. Biorą w nim udział podmioty z Irlandii, Wielkiej Brytanii, Litwy, Finlandii, Węgier, Włoch, Hiszpanii, Austrii oraz Polski. Nasz kraj i województwo podkarpackie reprezentowała Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Projekt pierwotnie miał stanowić platformę wymiany pomysłów i wypracowania mechanizmów dotyczących wsparcia firm i ich pracowników w sytuacjach kryzysowych. Na realizację założeń programu bardzo mocno wpłynęła pandemia COVID-19, która wybuchła kilka miesięcy po jego starcie.

- Pandemia wybuchła w momencie gdy nasz projekt wystartował, stąd skupialiśmy się na działaniach dotyczących przeciwdziałaniu jej skutkom w biznesie – twierdzi Marek Duda, dyrektor Działu Projektów Krajowych i Międzynarodowych w Rzeszowskiego Agencji Rozwoju Regionalnego.

Jak wspierano przedsiębiorców?

RARR skupił się na wsparciu firm z regionu w postaci dotacji płynnościowych dla mikro i małych przedsiębiorców w ramach nadzwyczajnego projektu realizowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

- Granty mogli otrzymać przedsiębiorcy na projekty dotyczące wsparcia utrzymania działalności gospodarczej, którzy na skutek wystąpienia pandemii COVID-19, w dniu udzielenia pomocy znajdują się w trudnej sytuacji tzn. odnotowali spadek obrotów nie mniejszy niż 50% - podkreśla Marek Duda.

O wsparcie mogli ubiegać się wyłącznie przedsiębiorcy, spełniający kryteria kwalifikacji mikro i małych przedsiębiorstw, które swoją główną siedzibę miały na obszarze województwa podkarpackiego.

- W ramach naboru wpłynęło ponad 13 tys. wniosków od przedsiębiorców, do dofinansowania wybranych zostało 1002 wnioski, z czego 264 z branży turystycznej - dodaje dyrektor Duda.

W trakcie pandemii RARR wspierał także zakładanie nowych firm przez osoby młode. Wszystko to w ramach projektów „Zorientowani na Biznes” i „Młodzi na Swoim”, które zapewniały doradztwo zawodowe, szkolenia z związane z zakładaniem i prowadzeniem działalności i przede bezzwrotną pomoc finansową w wysokości 23 tys. zł. Środki te można było wykorzystać na zakup środków trwałych potrzebnych do uruchomienia swojego biznesu. Do tego początkujący przedsiębiorcy przez pół roku otrzymywali kolejne wsparcie finansowe w kwocie 2,6 tys. zł miesięcznie.

- Te programy zrealizowaliśmy opierając się na doświadczeniach naszych partnerów z Włoch, staraliśmy się korzystać z ich pomysłów oraz je udoskonalać i dostosowywać do naszych warunków - zaznacza przedstawiciel RARR.

Fot. Karol Woliński

Do projektu Foundation byli zapraszani również przedsiębiorcy z danych regionów, którzy przedstawiali interesujące rozwiązania dotyczące radzenia sobie z prowadzeniem firmy w czasie pandemii.

W zeszłym tygodniu w ramach wydarzenia towarzyszącego Carpathian Startup Fest odbyło się spotkanie podsumowujące działania projektu Foundation. Przedstawiciele każdej instytucji, która bierze udział w programie, prezentowali wypracowane formy wsparcia biznesu w danym regionie.

Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg Europe.

Karol Woliński

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4