RARR szuka pionierów. W dziedzinie gospodarki obiegu zamkniętego

KATEGORIA: GOSPODARKA / 26 października 2023

Fot. interreg-central.eu/projects/cirevalc

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego uczestniczy w międzynarodowym projekcie CIREVALC, który ma na celu promowanie modelu gospodarki obiegu zamkniętego w podmiotach działających w sektorach spożywczym, gastronomicznym i opakowań. W tę inicjatywę zaangażowanych jest 10 instytucji z 9 krajów europejskich.

Gospodarka obiegu zamkniętego

Projekt pod nazwą „CIREVALC - Wprowadzanie i zwiększanie skali modeli gospodarki o obiegu zamkniętym w regionalnych łańcuchach wartości w branży spożywczej, sektorach gastronomicznym i opakowaniowym”, to międzynarodowa inicjatywa finansowana ze środków Unii Europejskiej. Jednym z uczestników jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Głównym zamierzeniem projektu jest wprowadzanie na większą skalę modeli gospodarki o obiegu zamkniętym w przedsiębiorstwach działających w sektorze spożywczym, gastronomicznym i opakowań.

- Chcielibyśmy poprzez nasze działania zachęcić firmy, społeczności lokalne, organizacje pozarządowe, inicjatywy oddolne z naszego regionu, aby odważniej korzystały z modelu z Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Przedsiębiorcy i producenci muszą nauczyć się ponownie wykorzystywać dostępne surowce, bo niestety nie są one nieskończone. Jeżeli zależy nam na dalszym wzroście gospodarczym, musimy wprowadzać zmiany w zakresie GOZe. Nie tylko służą one środowisku naturalnemu, ale przede wszystkim wyróżnią firmę na rynku, zmniejszą koszty prowadzenia działalności, a wszystko to wpływa na jakość świadczonych usług. Działania w zakresie GOZe są korzystne dla środowiska, ale w dalszej perspektywie są przed wszystkim korzystne z punktu widzenia finansowego i marketingowego dla przedsiębiorców i pozostałych podmiotów - mówi Małgorzata Kilian, kordynator projektu z Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

Gospodarka Obiegu Zamkniętego to model biznesowy, który minimalizuje zużycie surowców oraz powstawanie odpadów. Jej celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i poziomu wykorzystania energii. Tworzy ona zamknięte pętle procesów, w których powstające odpady traktowane są jako surowce w kolejnych fazach produkcji. GOZe może zapobiegać w dużej mierze marnowaniu surowców w tym min. żywności produkowanej dla konsumentów. Firmy i planiści regionalni często jednak nie wiedzą, jak należy ją wprowadzić. To zmienić ma właśnie projekt CIREVALC, w którym oprócz RARR S.A. biorą udział również instytucje ze Słowacji, Węgier, Niemiec, Austrii, Włoch, Czech, Słowenii, Chorwacji, co tworzy dla podmiotów regionalnych świetną okazję do sieciowania, wymiany wiedzy i doświadczeń.

Fot. interreg-central.eu/projects/cirevalc

RARR szuka pionierów

Zawiązane w ramach projektu konsorcjum partnerskie wspólnie zaprojektuje i przetestuje nowe narzędzie akceleracyjne, które ułatwi zieloną transformację firm i społeczności lokalnych w Europie Środkowej. Tym narzędziem będzie Accelerator Społeczności Cyrkularnej – CIREVALC. Partnerzy projektu wraz z ekspertami oraz uczestnikami projektu opracują rozwiązania, które w ramach zaplanowanej akcji pilotażowej w 9 regionach Europy Środkowej zostaną przetestowane poprzez lokalnych pionierów.

Projekt rozpoczął się w kwietniu tego roku. Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. obecnie sprawdza na jakim poziomie wdrażane są rozwiązania z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego w podkarpackich firmach. To pozwoli wyłonić wśród nich wspomnianych już lokalnych pionierów.

- Obecnie prowadzimy na Podkarpaciu badania ankietowe wśród firm produkujących opakowania na artykuły spożywcze, producentów żywności, dostawców i przedsiębiorców z branży gastronomicznej, jak również wśród społeczności lokalnych, organizacji pozarządowych, inicjatyw oddolnych działających w tych branżach. Sprawdzamy jak funkcjonują, ile surowców zużywają, jakie rozwiązania wykorzystują w zakresie obiegu zamkniętego - zaznacza Małgorzata Kilian.

RARR zaprasza wszystkie podmioty działające we wskazanych sektorach do wypełnienia ankiety:

https://forms.gle/hxxVd2hSr76BT3q3A

bowiem na jej podstawie wyszukiwać w regionie pionierów rozwiązań GOZe.

Jak podkreśla Małgorzata Kilian, dla regionalnych pionierów przegotowano w ramach projektu ciekawe działania. Będą oni mogli skorzystać m.in. z:

- 6-miesięcznego programu akceleracji, w ramach którego oferowana jest indywidualna pomoc ekspercka w zakresie wdrażania rozwiązań GOZe,

- analizy bieżącej działalności, operacji i praktyk podmiotu pod kątem oceny możliwości dalszego rozwoju działań w obszarze obiegu zamkniętego,

- przygotowania przy współpracy z ekspertem cyrkularnego planu działania dla każdego lokalnego pioniera,

- możliwości networkingu na poziomie międzynarodowym w ramach planowanych w projekcie wizyt studyjnych.

W działania projektu CIREVALC zostaną włączone społeczności lokalne i regionalne, w celu budowy oraz wzmocnienia inicjatyw sieci akceleratorów CIREVALC. W każdym z regionów zostaną wdrożone regionalne plany działania. Na celu będą miały m.in. polepszenie instrumentów polityki w każdym z regionów objętych programem, tak aby regionalne systemy/formy wsparcia podmiotów w zakresie wdrażania rozwiązań GOZe odpowiadały na ich potrzeby.

- W rezultacie zrealizowanych działań oczekujemy poprawy zdolności i zwiększonego poziomu wiedzy wśród uczestników projektu. Ponadto, na poziomie projektu oczekujemy znacznej poprawy wykorzystania potencjału dobrych praktyk gospodarki cyrkularnej w sektorach żywności, gastronomii i sektorze opakowań w regionach Europy Środkowej - podkreślają przedstawiciele RARR S.A.

Projekt finansowany jest w 80% ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2021-2027 i w 15% ze środków Ministerstwo Finansów za pośrednictwem Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalne – jako dofinansowanie części wkładu własnego. Projekt CIREVALC realizowany jest w okresie od 1 kwietnia 2023 r. do 31 marca 2026 r.

Karol Woliński

Fot. interreg-central.eu/projects/cirevalc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4