Kłopoty z ekologią? Rodzima firma ma propozycję dla miast i gmin

KATEGORIA: GOSPODARKA / 29 stycznia 2020

Fot. Materiał prasowy

Jednym z największych zagrożeń, jakie mają wpływ na nasze zdrowie, jest zanieczyszczone powietrze. Zmiany klimatyczne, które się z nim wiążą, wpływają na zaburzenie ludzkich procesów poznawczych, uczenia się i koncentracji.

Okazuje się, że wysokie stężenie dwutlenku węgla w powietrzu osłabia naszą zdolność myślenia. Badania naukowe potwierdziły, że długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach słabo wentylowanych wiąże się z gorszą pamięcią i koncentracją. Mówiąc wprost - im wyższe stężenie dwutlenku węgla, tym słabsza nasza zdolność myślenia. To nie tylko problem niewłaściwej wentylacji. Kiedy zawartość CO2 w powietrzu na zewnątrz rośnie, jego poziom podnosi się także wewnątrz budynków.

Oprócz problemów z zwiększającym się stężeniem dwutlenku węgla, poważnym zagrożeniem są oczywiście bezpośrednie zanieczyszczenia powietrza, np. związane z wciąż rozpowszechnionym spalaniem odpadów w piecach domowych.

Odpowiedzialnością za pogarszającą się jakość życia spowodowaną zanieczyszczeniami środowiska lokalne społeczności obarczają swoje władze - gminne czy powiatowe i inne instytucje publiczne. Te nie zawsze dysponują jednak narzędziami (także technologicznymi) pozwalającymi skutecznie walczyć z takimi problemami. Jak temu zaradzić?

W odpowiedzi na technologiczne wyzwania związane z ochroną środowiska właśnie na Podkarpaciu lokalna firma Fotoacc opracowała innowacyjny system do pomiarów środowiskowych DRONIKA. Obejmuje on zasobnik do pomiaru powietrza (w dalszej perspektywie będzie również zasobnik do pomiaru wody), urządzenie bezzałogowe oraz oprogramowanie. System umożliwia precyzyjne badanie zanieczyszczeń powietrza w czasie rzeczywistym. To doskonałe narzędzie, za pomocą którego można szybko i w prosty sposób określić źródła zanieczyszczenia powietrza lub zweryfikować podejrzane (np. zgłaszane przez mieszkańców) miejsca, czy rzeczywiście zatruwają środowisko, a jeśli tak, to w jakim stopniu.

Fot. Materiał prasowy

Problemem jest nie tylko wspomniane palenie odpadów (co oczywiście jest karalne – kary wynoszą od 500 zł do 5 tys. zł w przypadku skierowania sprawy na drogę sądową), ale również nieprawidłowe spalanie, które wynika często z niewiedzy. W tym drugim przypadku system DRONIKA może być używany w celu upomnienia i edukacji społeczności lokalnej.

Dlaczego właśnie drony mogą być pomocne w rozwiązaniu problemów z zanieczyszczeniami środowiska? Bo tylko one umożliwiają dotarcie w trudno dostępne miejsca i pobranie z nich próbek. Ponadto sprawniej przeprowadzimy pomiar z komina używając drona, niż wspinając się na dach z obciążeniem w postaci odpowiedniego sprzętu.

Fot. Materiał prasowy

Szczegóły systemu DRONIKA

System DRONIKA opiera się na współdziałaniu oprogramowania wizualizującego wyniki przeprowadzanych badań wraz z zasobnikami: mierzącym skład powietrza (Koliber) oraz pobierającym próbki wody (Pelikan). Zasobniki te są wyposażone w wysokiej jakości sensory, które wykrywają obecność zanieczyszczenia, dając rzeczywisty obraz stężenia szkodliwych substancji w badanej próbce wraz z dokładną informacją o czasie i miejscu badania. Zasobniki mogą pracować jako samodzielny moduł, jednak przeprowadzanie pomiarów wypada zdecydowanie bardziej efektywnie, kiedy nośnikiem zasobnika jest dron.

Zasobnik „Koliber” to urządzenie przeznaczone do pomiarów stopnia zanieczyszczenia powietrza. Optymalną formą wykonywania pomiarów za pomocą Kolibra, jest połączenie go z urządzeniem bezzałogowym wyposażonym w protokół komunikacji MAVLink. Urządzeniem w pełni kompatybilnym z Kolibrem jest Heksakopter X-01 produkcji firmy Fotoacc. Zasobnik „Koliber” wraz z dronem tworzą zintegrowany system, który umożliwia pozyskanie niezbędnych danych telemetrycznych.

Fot. Materiał prasowy

Uzyskiwane dane przekazywane są bezpośrednio z drona do stacji naziemnej uzbrojonej w oprogramowanie DRONIKA, które analizuje je w czasie rzeczywistym oraz umożliwia analizę otrzymanych wyników. Urządzenie jest wyposażone w sensory, które umożliwiają wykrycie zanieczyszczeń powietrza powstałych np. w wyniku spalania śmieci zawierających kleje, farby, lakiery, piankę poliuretanową, czy inne czynniki szkodliwe dla zdrowia ludzi i prawidłowego funkcjonowania ekosystemu.

Z kolei zasobnik „Pelikan”, którego premiera planowana jest na wiosnę 2020 r. będzie urządzeniem uzupełniającym innowacyjny system do pomiarów środowiskowych DRONIKA. Zamontowany na nośniku (urządzeniu bezzałogowym) umożliwi pobór próbek wody z jakiegokolwiek miejsca zbiornika wodnego. Zasobnik będzie pobierał próbki wody z głębokości ponad 20 cm zgodnie z normami wskazanymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska.

Próbka wody będzie pobierana do sterylnego pojemnika za pomocą pompy membranowej, dzięki czemu skład próbki pozostanie niezmieniony przez zewnętrzne czynniki. Podczas poboru wody będzie jednocześnie mierzona temperatura i Ph wody. Oprogramowanie DRONIKA pozwoli operatorowi na bieżąco monitorować poziom pobranej wody, głębokość, na której realizowany będzie pomiar, a także temperaturę i Ph wody. Oprogramowanie wygeneruje finalny zestaw informacji, które razem z próbką wody będą wysyłane do laboratorium w celu przeprowadzenia szczegółowej analizy składu wody. Zasobnik „Pelikan” w dalszej perspektywie rozwoju produktu będzie wzbogacony o echosondę, która umożliwi wyznaczanie głębokości zbiornika w miejscu poboru próbki wody.

Fot. Materiał prasowy

Natomiast oprogramowanie DRONIKA to autorskie rozwiązanie firmy Fotoacc, służące do analizy pomiarów stopnia zanieczyszczeń powietrza i wody. Zostało ono zaprojektowane jako elastyczny system, dzięki czemu można go dostosowywać do specyficznych wymagań klienta. Oprogramowanie generuje przejrzyste mapy i wykresy, które w precyzyjny sposób przedstawiają wyniki przeprowadzonych analiz.

Fot. Materiał prasowy

Najważniejsze zalety systemu DRONIKA to kompatybilność poszczególnych elementów, stale ulepszany i aktualizowany produkt. Co warte podkreślenia jest to polski produkt, wytwarzany na Podkarpaciu.

Jak się skontaktować?

W przypadku decyzji o nabyciu systemu, możliwy jest zarówno zakup całego systemu obejmującego również szkolenie operatorów dronów lub zamówienie usługi pomiaru stopnia zanieczyszczenia powietrza. W przypadku braku odpowiednich środków na zakup, można starać się o jego dofinansowanie z funduszy zewnętrznych.

- Nasza firma - Fotoacc Warsztat produktowy - zajmuje się produkcją autorskich systemów bezzałogowych. Pionierskie rozwiązania zastępujące dotychczasowe, droższe i mało skuteczne metody to nasza specjalność. Prowadzimy nisko-seryjną produkcję, ponieważ nasze urządzenia, systemy i rozwiązania są projektowane w oparciu o indywidualne potrzeby klientów. Kładziemy nacisk na wysoką jakość w każdym aspekcie naszej działalności. Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo użytkowania naszych produktów. Kierujemy się ideą, że rynek systemów bezzałogowych to przyszłość, w której chcemy aktywnie uczestniczyć - mówią przedstawiciele firmy.

Fot. Materiał prasowy

Co ważne, firma posiada kilka marek: Fotoacc Warsztat Produktowy, Fotoacc Studio Filmowe, Centrum Usług Dronowych, Centrum Naukowo-Technologiczne Systemów Bezzałogowych, jest również liderem Klastra Systemów Bezzałogowych.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą systemu Dronika na stronie dronika.pl

Jeżeli są Państwo zainteresowani produktami firmy Fotoacc zachęcamy także do kontaktu z jej przedstawicielem Michałem Korcem – tel. 799 464 188 i umówienia się na prezentację - zazwyczaj przedstawiciele firmy sami dojeżdżają do klientów.

Red.

Fot. Materiał prasowy

Fot. Materiał prasowy

Fot. Materiał prasowy

Fot. Materiał prasowy

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4