W innych miastach rusza rower miejski. Rzeszów na razie wciąż bez decyzji

KATEGORIA: KOMUNIKACJA / 6 maja 2020

Fot. Paweł Bialic

Od środy 6 maja w związku z rozpoczętym przez rząd znoszeniem ograniczeń dotyczących gospodarki i życia publicznego, które wprowadzono w ostatnim czasie z powodu pandemii koronawirusa, przestaje obowiązywać zakaz korzystania z rowerów w ramach miejskich wypożyczalni. Dlatego też w wielu miastach operatorzy obsługujący wypożyczalnie zdecydowali się na udostępnienie pojazdów mieszkańcom. Należy zaznaczyć, że w związku z obecną sytuacją epidemiczną sprzęty dostępne w ramach miejskich wypożyczalni zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych będą częściej dezynfekowane za co odpowiadać mają operatorzy systemu.

Inaczej sytuacja wygląda w Rzeszowie, gdzie jeszcze w czasie przed pandemią koronawirusa władze planowały uruchomienie miejskiej wypożyczalni na początku maja. Wczesną wiosną miał zostać ogłoszony przetarg w tej sprawie, jednak 1 kwietnia rząd wprowadził ograniczenie możliwości korzystania z miejskich rowerów i w związku z tym ratusz wstrzymał się z jakimikolwiek działaniami dotyczącymi uruchomienia wypożyczalni. Wiadomo było tylko, że w tym roku rower miejski w Rzeszowie miał funkcjonować podobnie jak w poprzednich latach tylko sezonowo i działać mniej więcej do listopada.

Teraz, jak słyszymy od Agnieszki Siwak-Krzywonos z Biura Prasowego Urzędu Miasta Rzeszowa, istnieje pewne ryzyko, że miejskiej wypożyczalni w tym roku w Rzeszowie w ogóle nie będzie, ale ostateczna decyzja w tej sprawie nie została podjęta. Mimo zdjęcia zakazu korzystania z miejskiej wypożyczalni działania dotyczące wznowienia procesu przetargowego są wstrzymane.

- Na razie wstrzymujemy się z działaniami dotyczącymi przetargu w tej sprawie. Analizujemy obecnie kwestie dotyczące tego w jaki sposób w ogóle będziemy mogli zorganizować wypożyczalnie pod kątem bezpieczeństwa i zachowania standardów sanitarnych - informuje Agnieszka Siwak-Krzywonos.

Można też zauważyć, że z tego typu problemami raczej nie borykają się miasta, które mają stałą lub kilkuletnią umowę z operatorem odpowiedzialnym za obsługę wypożyczalni. Tam operatorzy roweru miejskiego w związku z ograniczeniami wprowadzonymi przez rząd nie wznawiali działalność po przerwie zimowej. Z kolei, ci którzy już rozpoczęli swoją działalność po prostu blokowali możliwość korzystania z pojazdów i teraz po zdjęciu zakazu mogą je ponownie odblokować.

O wpisanie do budżetu na 2020 rok utworzenia stałej wypożyczalni opartej na 3-letniej umowie z operatorem apelowali radni Prawa i Sprawiedliwości, ale rządząca większość była przeciwna przyjmowaniu uchwały w tej sprawie i ucinała dyskusję. W Rzeszowie miejska wypożyczalnia rowerów oparta na długoterminowej umowie z jednym operatorem planowana jest prawdopodonie na przyszły rok.

Przypomnijmy, że w zeszłym roku w ramach miejskiej wypożyczalni mieszkańcy Rzeszowa mogli skorzystać z 80 rowerów, 20 skuterów elektrycznych oraz 50 hulajnóg elektrycznych dostarczonych przez konsorcjum firm Green Electricity oraz Between Wheels pod marką Blinkee.City. Były one oparte na IV generacji, dzięki czemu można było je w prosty sposób wypożyczyć za pomocą smartfona oraz pozostawić w dowolnym zgodnym z przepisami miejscu w wyznaczonej strefie parkowania. W tym roku planowano aby w Rzeszowie pojawił się podobny zestaw pojazdów.

Wokul

#ZachowajmyBezpiecznyDystans podczas spotkań z ludźmi

#dbajozdrowieinnych, tych którzy muszą pracować

#BadzmyRazemNaOdleglosc

  

Redaktor naczelny: Barbara Kędzierska
Wydawca
"Siedem - Barbara Kędzierska"
PORTAL INFORMACJI I OPINII
redakcja@czytajrzeszow.pl
35-026 Rzeszów, ul. Reformacka 4